Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/

„Tamte dni, tamte noce” już w księgarniach

6 wartościowy tekst

Książka André Acimana Tamte dni, tamte noce ukazała się 12 stycznia nakładem wydawnictwa Poradnia K, dwa tygodnie przed polską premierą filmu, który powstał na jej podstawie.

Tamte dni, tamte noce to historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie. Na Rivierze i podczas namiętnego wieczoru w Rzymie odkrywają coś, czego boją się już nigdy nie znaleźć: totalną bliskość.

Przesłanie tego tekstu mówi, że zawsze powinniśmy być wierni swoim uczuciom i szczerze je wyrażać, nie ukrywać ich. Chciałem, żeby widzowie przebyli tę podróż razem z bohaterami i poczuli pierwszą miłość. Ważne było dla mnie przekazanie uniwersalnej prawdy o tym, że druga osoba czyni nas pięknymi – opromienia nas, wznosi na wyżyny – powiedział Luca Guadagnino, reżyser filmu, który powstał na podstawie książki.

Książka zyskała uznanie recenzentów. „The Washington Post” pisał: Jeśli kiedykolwiek padliście ofiarą obsesyjnej miłości – wielkiej siły, która pcha nas nieuchronnie w stronę obiektu naszego uczucia – rozpoznacie każdy jej niuans we wspaniałej powieści André Acimana. „The New Yorker” dodawał: Aciman jest wyjątkowym znawcą pożądania. Powieść „Tamte dni, tamte noce” otrzymała Nagrodę Literacką Lambda w kategorii Gay Fiction i została uznana przez „New York Times” za książkę roku.

André Aciman, amerykański autor, eseista i literaturoznawca, urodził się i dorastał w Egipcie, w rodzinie sefardyjskich Żydów. Wykładał literaturę francuską w Princeton University, uczył też kreatywnego pisania w Bard College. Jest autorem wielu prac krytycznych o twórczości Marcela Prousta. Aciman publikuje na łamach „The New Yorker", „The New York Review of Books" i „The New York Times". Obecnie jest profesorem City University of New York, gdzie wykłada teorię literatury.

Polską premierę filmu „Tamte dni, tamte noce” w reżyserii Włocha Luki Guadagnino („Jestem miłością”, „Nienasyceni”) zaplanowano na 26 stycznia. W rolach głównych Timothée Chalamet i Armie Hammer. Film miał światową premierę na festiwalu w Sundance. Był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród. Zdobył III nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Jest wymieniany wśród najpoważniejszych kandydatów do Oscara w kategoriach: za najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy film i główne role męskie.

(Artykuł sponsorowany)


Pokaż wszystkie artykuły użytkownika LubimyCzytać


Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 5  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
12-01-2018 13:30
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1050
Sarah
12-01-2018 20:29
Film jest cudowny.
książek: 1919
awita
12-01-2018 20:40
Ciekawa jestem tej książki.
"Wyjście z Egiptu" Acimana - o dojrzewaniu i utracie dzieciństwa spędzonego w Aleksandrii - to jedna z moich ulubionych książek; wspaniale napisana.
książek: 1212
Sue
12-01-2018 21:03
Obiecałam sobie, że to będzie moja druga przeczytana książka w roku, a czy się uda, to nie wiem... Ale z pewnością kupię, bo mam ją na oku już parę tygodni. 💖
książek: 562
bler
13-01-2018 12:57
Wczoraj kupiłam książkę i już nie mogę się doczekać, aby zabrać się za jej czytanie, gdy tylko znajdę jakąś dłuższą wolną chwilę.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Biblioteczka redaktora
2059 0 32842
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd