Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/

Serial „Ślepnąc od świateł” pokaże w tym roku HBO

6 wartościowy tekst

Oparty na powieści „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka miniserial ma trafić na antenę HBO jeszcze w tym roku.

Powieść ukazała się w 2014 roku i od razu zwróciła uwagę czytelników, a także krytyków i recenzentów, którzy nominowali Jakuba Żulczyka do Paszportu „Polityki”. Jacek, bohater Ślepnąc od świateł, przyjechał do Warszawy z Olsztyna. Szybko odnajduje się w realiach stolicy. Nie chcąc skończyć jak tłumy kolegów aspirujące do klasy średniej, zostaje dilerem narkotyków. Zarabia pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze. Jego klientów, zamożnych przedstawicieli elity finansowej i kulturalnej, łączy przekonanie, że kokaina i alkohol kochają ich najbardziej na świecie.

Uwagę czytelników przykuł gęsty, soczysty, momentami dosadny język Żulczyka i wykreowany portret stolicy – napędzanego kokainą miasta potwora, bagna, przez które nie da się przejść suchą nogą. Czy chodziło jedynie o Warszawę? – Tymczasem jesteśmy w Polsce, w kraju na pięć liter plus P, w kraju w którym na jeden banknot przypada troje ludzi, którzy chcą go zajebać, w którym ludzie jeszcze niedawno jedli ziemię, wykombinowaną cebulę i parówki z krowich dziąseł. Takie zjawiska jak przyjaźń występują tutaj cholernie rzadko, o ile w ogóle, nie mówiąc już o tym, że przy kwotach większych niż pięćdziesiąt tysięcy złotych nie ma niczego takiego jak zwykłe koleżeństwo – pisze w książce Żulczyk.

Producent powstającego na podstawie książki serialu, stacja HBO zauważyła w książce materiał na autorskie kino z akcją. – Chcemy również, żeby „Ślepnąc od świateł” było mocną, może nawet brutalną w swojej szczerości, ale wypełnioną także romantyzmem i czarnym humorem, elegią o Warszawie – rok temu mówiła Izabela Łopuch z HBO Polska.

Wielu krytyków pisało, że powieść „Ślepnąc od świateł” jest „filmowa”. Żulczyk najwyraźniej dobrze czuje się w konwencji serialowej – pracował przy tworzeniu scenariusza do „Ślepnąc od świateł”. To nie pierwszy zresztą raz – warto wspomnieć, że pisarz jest także współautorem scenariusza pierwszego i drugiego sezonu „Belfra” z Maciejem Stuhrem w roli głównej.

„Ślepnąc od świateł” rozpisano na sześć odcinków, na ekranie najprawdopodobniej zobaczymy Roberta Więckiewicza i Cezarego Pazurę, dokładnej daty premiery jeszcze nie podano. Serial pojawi się na antenie HBO najprawdopodobniej w pierwszej połowie roku.


Pokaż wszystkie artykuły użytkownika LubimyCzytać


Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 10  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 378
Natalia
12-01-2018 14:12
Z jednej strony się cieszę, bo książka jest świetna, a z drugiej boję, czy serial będzie równie dobry, czy jednak okaże się jedną, wielką klapą...
książek: 409
Edmo
12-01-2018 14:52
HBO nie jest w moim pakiecie, więc szybko nie dane mi będzie obejrzeć serial, ale wcale mnie to nie smuci - bo nie sądzę by dorównał książce, choć i ta jest na drugim miejscu, zaraz po Wzgórze psów
książek: 1956
Bartosz
12-01-2018 21:24
Powieść jest rewelacyjna i czytając ją miałem w głowie gotowe obrazy. Ale to narastające tempo koszmaru i osaczenia bardziej nadaje się na pełnometrażowy film niż (choćby i mini) serial.
książek: 124
borys94
13-01-2018 12:28
Dla mnie to jedna z najlepszych książek które przeczytałem w 2017 , zaraz obok „Wzgórza Psów” które również zasługuje na ekranizacje. Co do obsady Pazura idealnie nadaje się na jednego z głównych antagonistów . Czekam z niecierpliwością !
książek: 1065
Zuba
15-01-2018 15:31
Pazura zagra Kubę Wojewódzkiego (to znaczy postać luźno inspirowaną osobą K.W.), to ma sens, ale żeby Więckiewicz grał Jacka, chłopaka przed trzydziestką?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1340
Leeloo_Dallas
15-01-2018 15:50
Do książki zabrakło mi dystansu i zrobiła na mnie złe wrażenie. Film chętnie obejrzę dla porównania swoje odbioru.
Więckiewicz w roli Jacka? Z całym szacunkiem, ale odpada. To musi być ktoś młody, w typie studenta.
Odczuwalny jest jak widzę deficyt pośród młodego pokolenia aktorów.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Biblioteczka redaktora
1977 0 31851
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Ulubione cytaty (6)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd