Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/

Polskie nowele lekturą Narodowego Czytania 2019

5 wartościowy tekst

Para prezydencka wybrała osiem nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Wśród wybranych autorów znaleźli się między innymi: Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont i Eliza Orzeszkowa.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru tytułów z ponad stu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta. „To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania” – podkreśla prezydent, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Agata Kornhauser-Duda dodaje, że utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwale wpisane w historię polskiej literatury”.

Na mocy decyzji pary prezydenckiej lekturami Narodowego Czytania 2019 będą: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, podczas następnej edycji przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, w 2015 roku „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W zeszłym roku wybór pary prezydenckiej padł na „Przedwiośnie”, z którego usunięto część tekstu i poddano uwspółcześnieniu.


Pokaż wszystkie artykuły użytkownika LubimyCzytać


Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 80  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1725
Raisa
17-03-2019 07:44
A mnie się wydaje, że Narodowe Czytanie w zamyśle miało być właśnie promocją KLASYKI, a nie czytelnictwa jako takiego (co pokazuje tradycja tego projektu - był czas przywyknąć). I mnie to pasuje. Jak często ta klasyka ma szansę pojawić się w szerszej świadomości? Nic się nie stanie, jeśli będzie miała swój jeden dzień w roku.
Btw moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe pokazuje, że wasze...
A mnie się wydaje, że Narodowe Czytanie w zamyśle miało być właśnie promocją KLASYKI, a nie czytelnictwa jako takiego (co pokazuje tradycja tego projektu - był czas przywyknąć). I mnie to pasuje. Jak często ta klasyka ma szansę pojawić się w szerszej świadomości? Nic się nie stanie, jeśli będzie miała swój jeden dzień w roku.
Btw moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe pokazuje, że wasze ulubione "Ferdydurke" jest jedną z najbardziej znienawidzonych lektur. :)
pokaż więcej
książek: 37
Piotr-Pietia
18-03-2019 09:27

. Jak często ta klasyka ma szansę pojawić się w szerszej świadomości?


Śmiem twierdzić, że bardzo często - w szkole jest wałkowana na wszystkie sposoby. Cytuje się ją podczas wszelkich akademii "ku czci", w albumach historycznych i pamiątkowych i różnych inskrypcjach.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 574
holly25
17-03-2019 14:24
a ja tam sobie chętnie po te nowelki sięgnę ;)
książek: 231
Ela91
17-03-2019 18:42
Ciekawy wybór, pomimo, że lubię czytać - nawet lektury, to nie czytałam owych pozycji wydawniczych. Chętnie po nie sięgnę...
książek: 701
Bosy_Antek
17-03-2019 21:42
Bardzo dobry wybór. Wbrew pozorom, to są dobre i najczęściej wcale nie archaiczne kawałki. Schulz, Żeromski, Prus, Sienkiewicz... Klasa.

Ktoś się krzywi? Proszę, można Mroza czy Bondę czytać. Do nabycia na każdej polskiej poczcie.
książek: 457
LetMeRead
18-03-2019 17:18
W punkt.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 550
Airain
18-03-2019 14:51
Pożywką dla lektury "narodowej" jest jak widać wiek XIX, z małymi wycieczkami w początki XX. A potem już tylko pustka i szakale wyją...

Z drugiej strony, czasem takie "po prostu" przeczytanie po latach tekstu czytanego kiedyś z musu - bo był lekturą - może być ożywcze. Sama mam takie doświadczenia: np. kilka lat po maturze, przetrzepując biblioteczkę z lektur, które miałam zamiar oddać...
Pożywką dla lektury "narodowej" jest jak widać wiek XIX, z małymi wycieczkami w początki XX. A potem już tylko pustka i szakale wyją...

Z drugiej strony, czasem takie "po prostu" przeczytanie po latach tekstu czytanego kiedyś z musu - bo był lekturą - może być ożywcze. Sama mam takie doświadczenia: np. kilka lat po maturze, przetrzepując biblioteczkę z lektur, które miałam zamiar oddać kuzynce idącej do liceum, kompletnie wsiąkłam w nowele Prusa. I potem zostałam z taką myślą: kurczę, to w szkole takie nudne było, a okazało się naprawdę fajną literaturą.
pokaż więcej
książek: 231
Ela91
26-03-2019 09:05
To presja otoczenia. Często widoczna w liceum. Jest jeden uczeń który mówi matura to bzdura i tak łapie każdy. Jest jeden wagarowicz któremu się upiekło i ich skala się zwiększa. Jest jedna osoba nie lubiąca czytać i nagle nie lubi lektur więcej osób - to jest widoczne już od podstawówki... Albo ktoś odkrywa, że za przeczytane wypracowanie dostaje lepsze oceny niż po przeczytanej całości i... To presja otoczenia. Często widoczna w liceum. Jest jeden uczeń który mówi matura to bzdura i tak łapie każdy. Jest jeden wagarowicz któremu się upiekło i ich skala się zwiększa. Jest jedna osoba nie lubiąca czytać i nagle nie lubi lektur więcej osób - to jest widoczne już od podstawówki... Albo ktoś odkrywa, że za przeczytane wypracowanie dostaje lepsze oceny niż po przeczytanej całości i znowu traci się czytelników, a zyskuje maszyny omawiające publikację pod klucz odpowiedzi.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Biblioteczka redaktora
2159 0 33547
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd