Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/

Booktuberzy i bookstagramerzy polecają na Gwiazdkę

10 wartościowy tekst

Tradycji musi stać się zadość. Jak co roku w Mikołajki podpowiadamy, czym obdarować bliskich na święta. Przecież wiadomo, że książka to najlepszy prezent z możliwych. Tym razem z pomocą przychodzą booktuberzy i bookstagramerzy.

Można mówić, że nie należy oceniać książki po okładce. Jednak gdy chodzi o książkę na prezent, to, że będzie ona cieszyć również oko, odgrywa wielką rolę.

Właśnie po to pakujemy prezenty, by spotęgować radość oczekiwania. Wybrałam zatem te trzy propozycje prezentowe nie tylko ze względu na wyjątkową treść, ale również ze względu na przepiękne opakowanie.

Dla wrażliwych estetów: Chłopcy, których kocham, Anna Ciarkowska

Poezja Rupi Kaur nie trafiła do wszystkich. Była wyśmiewana, bagatelizowana, spychana na margines. Przyznam, że sama długo przekonywałam się do tego typu wierszy. Kiedy jednak trafiłam na „Chłopców, których kocham”, nie trzeba było mnie długo namawiać. Wiersze Anny Ciarkowskiej mają w sobie to, czego w „Mleko i miód” mi zabrakło. Mają w sobie subtelność, inteligencję i niezwykły urok. Mówiono, że to właśnie „Mleko i miód” powinna mieć na swojej szafce nocnej każda kobieta – nie zgodzę się z tym. Uważam, że to miejsce powinni zająć „Chłopcy, których kocham”. Niezwykle wyważone, szalenie emocjonalne i bystre wiersze, do których bez końca wracam. Zawsze kiedy po przeczytaniu jakiejś książki mam przysłowiowego „kaca”, sięgam właśnie po ten tomik, by się nim wyleczyć.

Trzeba podkreślić, że tomik ten jest idealnie skomponowaną całością. Pięknie oprawiony i zilustrowany rysunkami wykonanymi przez samą autorkę. Znajdziemy też dodatkowe „smaczki” w postaci wierszy zapisanych odręcznie przez Annę Ciarkowską.

„Chłopcy, których kocham” to po prostu tomik, który można pokochać, a w święta warto przecież dzielić się właśnie miłością, prawda?

Dla bohaterów, którzy zawsze się czegoś boją: Najgorszy człowiek na świecie, Małgorzata Halber

Ostatnio ktoś zapytał mnie o książkę, która w jakiś szczególny sposób coś we mnie zmieniła. Sama byłam zaskoczona, gdy bez wahania odpowiedziałam: „Najgorszy człowiek na świecie” Małgorzaty Halber. Po chwili zastanowienia zrozumiałam jednak, dlaczego właśnie ta książka jest mi tak bliska. Nie jest to książka łatwa, miła i przyjemna – nie kupujcie jej na prezent komuś, o kim wiecie, że szuka w literaturze głównie rozrywki. Kupcie ją tej przyjaciółce, która ciągle w siebie nie wierzy, chociaż wiecie, że jest wspaniała. Kupcie ją tej koleżance, która boi się odezwać w towarzystwie, chociaż ma wiele do powiedzenia. Milczy jednak, bo myśli, że tylko ona się boi. Wybierzcie ją dla kogoś, komu wydaje się, że tylko on jest słaby, zmęczony i przerażony, by zrozumiał, że wszyscy tak mamy. Wszyscy się czegoś boimy i chyba właśnie to uświadomiła mi ta książka.

„Najgorszy człowiek na świecie” mówi o rzeczach, o których nikt nie mówi, ale przecież wszyscy o nich wiemy. Czasem jednak potrzebujemy o nich przeczytać, usłyszeć, zobaczyć je, by zrozumieć, że nie ma w tym nic wstydliwego, że nie znamy najnowszej płyty jakiegoś zespołu, jakiejś książki nie czytaliśmy, albo nie zrobiliśmy wczoraj nic produktywnego.

W tym roku „Najgorszy człowiek na świecie” zyskał jeszcze na sile dzięki wydaniu specjalnemu z ilustracjami autorki, które idealnie dopełniają jego treść.

Nie tylko dla małych dzieci: Dziewczynka, która wypiła księżyc, Kelly Barnhill

Najbardziej czarujące w tej baśni jest dla mnie to, że tytułowa dziewczynka w moim odczuciu jest w niej najmniej istotna. Luna, bo tak ma na imię, żyje otoczona postaciami, które sprawiają, że książka ta nie jest wyłącznie naiwną opowiastką. Dzięki wiedźmie, której największym błędem jest niezadawanie pytań, dzięki rozkochanemu w poezji potworowi, dzięki absolutnie Tyciemu Smokowi, który po prostu lubi się przytulać, ta historia naprawdę ożywa w wyobraźni. Poznacie tutaj też chłopca, który stał się mężczyzną nie tylko dlatego, że zmusiły go do tego nieszczęścia, które go spotkały, ale dlatego, że jako jedyny znalazł w sobie odwagę, by zadawać pytania. Postanowił nie poddawać się bezwiednie od lat przekazywanym kłamliwym prawdom i sam poszukać odpowiedzi.

Właśnie to jest dla mnie niezwykle cenną lekcją, którą niesie w sobie ta książka: nie warto bezrefleksyjnie wierzyć w podawane na tacy prawdy. Należy szukać, kwestionować, przekonywać się na własne oczy.

Sposób, w jaki ta książka jest magiczna, wymyka się wszelkim ograniczeniom wiekowym.

Bianca Okońska

Ostrze zdrajcySebastien de Castell

Pierwszy tom świetnie zapowiadającej się serii fantasy spod znaku płaszcza i szpady, na punkcie której po prostu oszalałam. Wszystko za sprawą wartkiej akcji, świetnie opisanych pojedynków, zawiłych  politycznych intryg, wyśmienitego humoru i oczywiście kapitalnie wykreowanych bohaterów. Bo czego chcieć więcej? Wielkie Płaszcze to taka współczesna odpowiedź na „Trzech muszkieterów” Aleksandra Dumasa. Powieść  o odwadze, honorze oraz niezachwianej przyjaźni, która połączyła Falcia, Kesta i Brastiego. Biorąc pod uwagę moją miłość do Dumasa, nic dziwnego, że tak bardzo pokochałam książki de Castella. W Polsce poza „Ostrzem  zdrajcy” pojawił się też „Cień rycerza”. Obie powieści polecam bardzo 
gorąco!

Opowieści z piasku i morza, Alwyn Hamilton

Pięknie wydany zbiór opowiadań, który stanowi świetne dopełnienie trylogii o Niebieskookiej Bandytce. Pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Alwyn Hamilton, zwłaszcza że poza czterema opowieściami, z  czego jedną z nich autorka snuje, jakby opowiadała nam jedną z baśni z tysiąca i jednej nocy (coś cudownego!), oraz fantastycznymi ilustracjami skrywa na swoich kartach wywiad z autorką, dzięki któremu dowiecie się m.in. jak zabrać się za tworzenie własnych historii.

Jego krwawe zamiaryGraeme Macrae Burnet

Ta powieść jest tak dobra, że aż nie wiem, co napisać. Pomimo tego, że skończyłam ją czytać jakiś czas temu, dalej myślę o  siedemnastoletnim Rodericku Macrae, zastanawiając się, czy w momencie 
popełnienia tej straszliwej, opisanej ze szczegółami zbrodni, doskonale wiedział, co robi, czy może dał się ponieść emocjom. Zakończenie tej historii zwala z nóg, a sama powieść, jak widzicie, nie pozwala o sobie zapomnieć przez długi czas po przewróceniu ostatniej strony. Genialna pozycja dla wielbicieli thrillerów psychologiczno-sądowych, w pełni zasługująca na zainteresowanie, które przyniosła jej nominacja do Nagrody Bookera.

Anita Boharewicz-Dąbrowska

Zastanawiałam się, na jakie książki postawić, i wybrałam powieści, bo ostatnio to najbliższy mi gatunek. W dodatku poleciłam te tytuły znajomym na prezenty mikołajkowe i podobno był to dobry wybór.

Dokąd odchodzą parasolki, Afonso Cruz

Zacznę od historii, o której nie potrafię zapomnieć, odkąd ją przeczytałam. Mówię o najnowszej książce Afonsa Cruza, „Dokąd odchodzą parasolki”. To opowieść o poszukiwaniu sensu życia, miłości i tożsamości. To obraz straty i próby pogodzenia się z nią. I być może brzmi to mało świątecznie, „Dokąd odchodzą parasolki” to poruszająca i pięknie napisana książka. 

Nocny pociąg do LizbonyPascal Mercier

Podobnie jak „Nocny pociąg do Lizbony”, którą polecam jako kolejny tytuł. Autor od pierwszych stron uwodzi słowem. To historia o stawianiu fundamentalnych pytań, o samotności i sile uczuć.

Twarz Grety di BiaseMag­da­lena Knedler

Ostatnią książką, na którą stawiam, jest „Twarz Grety di Biase”. Intensywna historia nietypowego 
uczucia ze sztuką w tle. Wszystkie trzy książki łączy dbałość o język i detale. Każda z nich porusza, wzrusza i wywołuje refleksje.

Marta Mrówiec

Oczy SmokaStephen King

Mistrz, jakiego nie znacie, a raczej taki, o którym zapomnieliście. Dawno, dawno temu Stephen King napisał baśń. O chłopcu zamkniętym w wieży. O królu. O najpotężniejszym z magów. O walce dobra ze złem. Słowem, fantastyka prosto z gatunkowego wzornika. Z tą różnicą, że wyszła spod ręki Stephena Kinga, a tylko on potrafi tak umiejetnie zagrać na emocjach i wykreować bohaterów, obok których nie sposób przejść obojętnie. Ja nie przeszedłem. Do dzisiaj „Oczy smoka” pachną mi świętami.

Rodzina BorgiówMario Puzo

Puzo to, podobnie jak Stephen King, jeden z moich ulubionych autorów. Stworzył powieści uniwersalne, ponadczasowe, a to oznacza, że każdy z tytułów okaże się dobrym wyborem na prezent. Wybrałem „Rodzinę Borgiów” nie bez przyczyny. Skandale w środowisku kościelnym znów są na czasie. Jeżeli „Kler” was zgorszył, to lepiej nie czytajcie o losach Borgiów. 

Y: Ostatni z mężczyzn – ZarazaBrian K. VaughanPia GuerraJosé Marzán Jr.

Nie wybaczyłbym sobie, gdybym nie wspomniał o moim ulubionych komiksie z minionych lat. Nie tylko moim zresztą. Amerykańska „Seksmisja” zbiera wysokie noty i jej popularność nie słabnie. Pochwalę właściwie wszystko: kreskę, fabułę i wydanie. Dziewczyny, nie dajcie się zmylić temu szowinistycznemu tytułowi. W tym komiksie płeć piękna odgrywa najważniejszą rolę. Spragnionym dobrej rozrywki polecam zapamiętać nazwisko Brian K. Vaughan, bo stworzył jeszcze kilka innych genialnych rzeczy, takich jak „Paper Girls” czy „Saga”.

Marcin Okoniewski

Zawsze mam problem z doborem książek do polecenia przy okazji świąt, bo prawie żadna z czytanych przeze mnie lektur nie pasuje klimatem do tych radosnych rodzinnych chwil. Tym razem nie będzie inaczej, bo do polecenia mam trzy książki z pogranicza thrillera i kryminału.

AortaBartosz Szczygielski

Pierwsza z książek to „Aorta” Bartosza Szczygielskiego, genialny debiut polskiego autora, który zaskakuje czytelników swoją brutalnością. To mocny początek serii, dlatego z całego serca polecam, by sięgnąć po kontynuację, a na początku przyszłego roku również po ostatni tom pruszkowskiej trylogii.

Ślepnąc od światełJakub Żulczyk

Druga książka to moje niedawne odkrycie, czyli „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka. Niepowtarzalny klimat, gęsta atmosfera i mnóstwo szemranych interesów, do których czytelnik często szuka odniesień w rzeczywistości. Obowiązkowo mam do przerobienia pozostałe książki tego autora, a przy okazji polecam również serial.

Nocny filmMarisha Pessl

A na koniec „Nocny film” Marishy Pessl. To książka, której nie da się porównać z żadną inną i to w niej rzeczywistość łączy się z iluzją, a granica między nimi zostaje zatarta tak, że czytelnik łapie się na tym, że już sam nie wie, w co powinien wierzyć. Onirycznego klimatu dodają tej powieści jeszcze elementy okultystyczne wplecione w rzeczywiste i prawdopodobne wydarzenia.

Paula Sieczko

PurezentoJoanna Bator dla wielbicieli kultury Japonii

Subtelna, tajemnicza, bardzo japońska opowieść o pożegnaniach, o budowaniu swojego życia od nowa, w którą możemy się zasłuchać i jeśli trafi na ten właściwy moment, może stać się prawdziwym darem, prawdziwym tytułowym prezentem.

Sierota, bestia, szpieg, Matt Killeen dla zaczytanej młodzieży

Fenomenalna, brutalna, nazywana „Bękartami wojny” dla młodzieży opowieść o ideałach potężniejszych od śmierci, woli silniejszej od słabości ciała, walce, która trwa, dopóki na frontach wciąż giną ludzie, dopóki słabsi uciskani są przez silniejszych, dopóki tli się nadzieja.

Upiorna opowieśćPeter Straub dla miłośników horroru i powieści grozy

Kultowa już opowieść o duchach, upiorach, horror, który stanowi syntezę całego gatunku i składa hołd klasyce opowieści gotyckich, a zarazem umyka jednoznacznej klasyfikacji i zachwyca na każdej stronie.

Olga Kowalska

Powiązane treści:
Pisarki i pisarze polecają na Gwiazdkę

Jak co roku o tej porze podpowiadamy wam jakie książki warto kupić bliskim na prezent. Tym razem z pomocą przychodzą pisarki i pisarze. Zobaczcie jakie książki wybrali dla was Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Anna Kamińska, Jakub Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Alek Rogoziński, Bartosz Szczygielski i Paulina Wilk.więcej
Wydawcy polecają na Gwiazdkę – część trzecia

To już naprawdę ostatni dzwonek, aby zdążyć kupić prezenty na Gwiazdkę! Dzisiaj kolejna (i ostatnia) lista tytułów polecanych przez zaprzyjaźnionych wydawców. Tym razem swoje propozycje przedstawiają wydawnictwa: Albatros, Bellona, Otwarte, Sonia Draga, Świat Książki i Zwierciadło!więcej
TOP5 prezentów na Gwiazdkę (na siedmiu podstronach)

Początek grudnia to ostatni dzwonek na przemyślane prezenty Gwiazdkowe. Potem następuje szał zakupów i w koszykach lądują dziwne rzeczy. Aby oszczędzić Wam czasu, a Waszym bliskim rozczarowań z nieudanego podarunku przygotowaliśmy zestawienie książek polecanych przez nas pod choinkę. Każdy znajdzie coś dla siebie!więcej

Pokaż wszystkie artykuły użytkownika LubimyCzytać


Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 65  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2173
Renax
07-12-2018 06:41
To jakaś młodzież.
książek: 863
Jagna
10-12-2018 12:25
To chyba dobrze :D
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 695
Bosy_Antek
07-12-2018 09:21
Bookstagramer?????

Idę się zabić słownikiem wyrazów obcych.
książek: 1090
Zuba
07-12-2018 11:19
Książkoinstagramowiec byłby jeszcze gorszy ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2453
jatymyoni
07-12-2018 10:11
Przepraszam, może ktoś wytłumaczy co znaczy booktuberzy i bookstagramer. nie istnieją słowa polskie. Nie wiem zy śmiać się, czy płakać, jak nagminnie słyszę "czyjś look" zamiast wygląd. Ale to inna bajka.
Wracając do treści. Jedyną książkę jaką znam jest "Dokąd odchodzą parasolki". Jest to świetna książka, którą polecam. Ciekawy są też książki Puzo i King.
Ja już mam prezenty:Pazur sprawiedliwości
Przepraszam, może ktoś wytłumaczy co znaczy booktuberzy i bookstagramer. nie istnieją słowa polskie. Nie wiem zy śmiać się, czy płakać, jak nagminnie słyszę "czyjś look" zamiast wygląd. Ale to inna bajka.
Wracając do treści. Jedyną książkę jaką znam jest "Dokąd odchodzą parasolki". Jest to świetna książka, którą polecam. Ciekawy są też książki Puzo i King.
Ja już mam prezenty:Pazur sprawiedliwości Pazur sprawiedliwości
i trylogia Cixin Liu "Wspomnienie o przeszłości Ziemi"
pokaż więcej
książek: 863
Jagna
07-12-2018 12:09
Łatwo się chyba domyślić ;) Ludzie, którzy na Instargamie i Youtubie zajmują się książkami :) I chwała im za to!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 574
Maciek
07-12-2018 10:49
Książka która najbardziej mnie uciszyła pod choinką byłoSilmarillionpiękne wydanie, świetne ilustracje, klimatyczna opowieść - jako nie do końca fan Tolkiena byłem zachwycony.
książek: 569
Edyta
08-12-2018 00:40
Naprawdę trzeba było uciszać Cię pod choinką? ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 202
PedroP
10-12-2018 12:43
Nie czytałem żadnej z tych książek, ale wydają się mało ambitne. I oczywiście nie może zabraknąć Ślepnąc od świateł. Ktoś chyba sporo włożył w promocję tej książki, bo dosłownie na każdym kroku zderzam się z nachalnym marketingiem i peanami na jej cześć. Osobiście poleciłbym na prezent Na południe od Brazos, książkę która jest mądra,... Nie czytałem żadnej z tych książek, ale wydają się mało ambitne. I oczywiście nie może zabraknąć Ślepnąc od świateł. Ktoś chyba sporo włożył w promocję tej książki, bo dosłownie na każdym kroku zderzam się z nachalnym marketingiem i peanami na jej cześć. Osobiście poleciłbym na prezent Na południe od Brazos, książkę która jest mądra, pięknie napisana, wydana i po prostu wybitna.
Nie śledzę ani tych kanałów na YT ani słit foci książkowych na Instagramie, wolę tradycyjne recenzję w Dwójkowej "Czytelni" lub rozmowy o książkach w TOK FM "Poczytalni".
pokaż więcej
książek: 1090
Zuba
10-12-2018 15:24
A „Na południe od Brazos” można gdzieś kupić? To bym zamówiła sobie w prezencie ale chyba jest to pozycja niedostępna.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Biblioteczka redaktora
2044 0 32312
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd