Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/

Dobre książki na czas dojrzewania

2 wartościowy tekst

Kiedy dzieci przestają słuchać czytania rodziców, następuje wielkie SPRAWDZAM. Często bywa, że po prostu już nie sięgają po książki. Dlatego tak ważne jest podsunięcie im odpowiednich lektur – budzących zainteresowanie, intrygujących, czasem śmiesznych, czasem strasznych, wszystko zależy od preferencji młodego czytelnika. Lektur, które dotyczą jego świata i jego problemów, a jest ich przecież sporo w tym przełomowym wieku, kiedy zaczyna się burzliwy okres dojrzewania.

Zacznijmy od przedstawienia powieści Tabletki na dorosłość Doroty Suwalskiej, mającej wszystko to, co powinna mieć świetna książka dla młodzieży, a nawet więcej. Pasjonująca akcja (łącznie z pościgiem policyjnym), problemy związane z dorastaniem, konflikty w szkole i w domu, pierwsze zauroczenia. A spod śmiechu i wartkiej, wręcz przygodowej historii przebija prawdziwe życie: kłótnie rodziców, egoizm Marka, szkolne prześladowanie.

Pomysł na fabułę jest taki, że Marek, zwany Mikrobem z powodu niskiego wzrostu, zamawia w internecie tabletki na dorosłość u tajemniczego Maga. Ich zażycie powoduje, że trzynastolatek zmienia się w trzydziestolatka. Niestety, nie jest w stanie kontrolować tego procesu – nieoczekiwanie zmienia się raz w chłopca, raz w mężczyznę. Przy czym mężczyzna ten ma umysł trzynastolatka…

Powieść Doroty Suwalskiej ma bardzo ciekawą formę: przeplatają się narracja i blog, prowadzony przez Marka. Świat przedstawiony jest współczesny i nasycony komputerami, internetem, słowem – blisko młodego czytelnika. Poznając dzieje bohatera, młodzi ludzie uczą się, jak ważne i potrzebne w życiu są uważność, odpowiedzialność, rozpoznawanie emocji i panowanie nad nimi. Bez tego się nie dorośnie i nie pomogą tu żadne tabletki.

Młodych ludzi w różnym wieku zaprasza do swojego świata (i uwodzi) magiczne Złociejowo Katarzyny Ryrych. Mniej lub bardziej zgodnie mieszkają tu obok siebie ludzie, zwierzęta i baśniowe istoty. Te społeczności przenikają się wzajemnie, czasem sobie pomagają, czasem robią psikusy… Ważne, że zwierzęcy bohaterowie, jak pełna temperamentu kotka Miaulina, są równoprawnymi bohaterami tej książki. Choć czasem trudno rozróżnić, kto zwierz, kto skrzat, kto człowiek…

Bohaterów zresztą w tej książce jest sporo i każdy znajdzie tu kogoś dla siebie. Młodzież na pewno chętnie będzie towarzyszyć Weronice i Filipowi, rodzeństwu, które przyjeżdża tu na wakacje. Spędza je w Złociejowie również grupa dzieci z domu dziecka, którym życie uprzykrza wizytatorka służbistka. Najstarszymi bohaterami miasteczka są zbuntowana Babcia Weteranka i dwóch energicznych emerytów pilnujących porządku. A pomiędzy nimi toczą się losy kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Ale „Złociejowo” to nie jest sentymentalne czytadło. W tej książce przeplata się baśń z życiem, a ono wnosi swoje trudne i często przykre treści. Co będzie górą, co zwycięży? Proszę przeczytać!

W Poradniku hodowcy aniołów Grzegorza Kasdepkego dostaniemy precyzyjne wskazówki, jak zbudować anielnik, dbać o higienę jego mieszkańców, chronić ich przed drapieżnikami i chorobami. A pomiędzy tym toczy się historia Marty, która nie ma jednak anielskiego życia. Rodzice dziewczyny ciężko pracują, ale nie stać ich na własne cztery kąty, zatem rodzina mieszka u cioci. Pewnego dnia Marta zobaczyła z balkonu, jak ktoś na sąsiednich ogródkach działkowych hoduje anioły. Postanowiła to sprawdzić, choć nie wolno jej samej tak daleko chodzić.

„Poradnik hodowcy aniołów” pokazuje literacki pazur Grzegorza Kasdepkego. Nie jest zabawną, pełną uroczych rodzinnych i językowych przekomarzań książką edukacyjną. To naprawdę dobra, mocna literatura.

Wszystkie trzy książki znajdziecie już w swoich księgarniach, więc nie traćcie czasu. Powieści zostały wydane w tym roku nakładem wydawnictwa Adamada.


Pokaż wszystkie artykuły użytkownika LubimyCzytać


Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
08-11-2018 10:52
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1054
Anaela
08-11-2018 20:12
W moim okresie nastoletnim niewątpliwie największą rolę odegrała moja pani bibliotekarka. Dzięki niej wychodziłam ze stosami książek, które chłonęłam, do późna, często z wypiekami na twarzy, dozą ekscytacji, i wzruszenia. Dzięki niej poznałam cudownych Borejków z Roosvelta 5 w Jeżycjadzie, przez co zafascynowałam się łaciną, i błyskotliwą ripostą, twórczość Terakowskiej i m.in. piękną... W moim okresie nastoletnim niewątpliwie największą rolę odegrała moja pani bibliotekarka. Dzięki niej wychodziłam ze stosami książek, które chłonęłam, do późna, często z wypiekami na twarzy, dozą ekscytacji, i wzruszenia. Dzięki niej poznałam cudownych Borejków z Roosvelta 5 w Jeżycjadzie, przez co zafascynowałam się łaciną, i błyskotliwą ripostą, twórczość Terakowskiej i m.in. piękną "Poczwarkę", śmiałam się przy czytaniu historii o Rudolfie Gąbczaku, zauroczyłam się w "Jeziorze Osobliwości" i Siesickiej w ogóle, poznałam "My Dzieci z Dworca ZOO", a wszystko zaczęło się od Baśki Rosiek, płakałam poznając chłopaków ze "Stowarzyszenia umarłych poetów" i zaczytałam się w podłużnych, pożółkłych "Statkach, które mijają się nocą", książce która stała się tą jedyną, czytaną zawsze raz w roku.
Książek cała masa, nie sposób je wszystkie tutaj wymienić, wszystkie dla mnie bardzo ważne, z których wiele się nauczyłam. Z perspektywy czasu uważam, że książki przeczytane w okresie nastoletnim były tymi najważniejszymi.
Każdemu, życzę takiego szczęścia, w postaci wspaniałej pani bibliotekarki, która odeśle Was do domu ze stosami wspaniałych historii.
pokaż więcej
książek: 453
Mili
09-11-2018 21:41
Wszystkie trzy tytuły są intrygujące i chętnie jeszcze raz przejdę okres dojrzewania z taką książką, jeśli wpadnie mi w ręce.

Ja się wychowywałam na komiksach, aż do momentu, gdy zachwycił mnie " Tajemniczy ogród", do którego wracam nawet po trzydziestce.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Biblioteczka redaktora
2059 0 32858
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd