Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/

Wybieramy księgarnie roku 2018

5 wartościowy tekst

Inspirujące przestrzenie, spotkania z autorami, przestrzeń do dyskusji, ale przede wszystkim bogata oferta wartościowych książek. Tym charakteryzują się dobre, kameralne, krakowskie księgarnie. Po raz kolejny organizowany jest plebiscyt „Wybieramy najlepsze księgarnie”. Od 5 listopada można głosować na najlepsze krakowskie księgarnie oraz antykwariaty. Zapraszamy do głosowania!

Tegoroczna, druga edycja plebiscytu to kontynuacja przedsięwzięcia zainicjowanego w ubiegłym roku. Według raportów Biblioteki Narodowej ponad połowa decyzji o wyborze książki zapada w księgarniach. Dobrze prowadzone księgarnie z szeroką i ambitną ofertą oraz – coraz częściej – własnym programem wydarzeń kulturalnych to szczególnie ważne miejsca na mapie miasta. Warto je pokazywać i przypominać o ich działalności, warto zachęcać do ich odwiedzania i inspirowania się dobrymi książkami. Zwłaszcza w Krakowie – jedynym polskim Mieście Literatury UNESCO.

Idea plebiscytu inspirowanego m.in. francuskim Znakiem Jakości (LIR – Librairie indépendante de référence) czy Niemiecką Nagrodą Księgarską (Deutscher Buchhandlungpreis) wypływa z potrzeby kształtowania dobrych nawyków czytelniczych i przypominania, jak ważną rolę społeczną pełnią księgarnie. Podstawowym celem plebiscytu jest promocja małych, kameralnych księgarń stacjonarnych działających na terenie Krakowa. Tegoroczne głosowanie potrwa od 5 listopada do 5 grudnia. Wyróżnione zostaną trzy księgarnie, oraz – jako osobna kategoria – najlepszy antykwariat. Wręczenie nagród odbędzie się 13 grudnia, w Dzień Księgarza. Głosować można w dwóch formach: stacjonarnie w księgarniach (poprzez wypełnienie krótkiej ankiety i wrzucenie jej do urny) lub w internetowo na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Oceniana będzie jakość oferty książkowej, obsługa, atmosfera miejsca i dodatkowe atuty księgarni, takie jak specjalizacja oferty program kulturalny. Organizatorzy przewidzieli nagrody dla czytelników oddających głosy – bony na zakupy książkowe i pamiątkowe torby.

W 2017 roku podczas pierwszej edycji akcji przeszło 5,5 tys. krakowian przyznało łącznie pięć wyróżnień. „Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO” otrzymały wówczas De Revolutionibus Books & Café, Księgarnia Muzyczna Kurant, Massolit Books & Café, Księgarnia Muza II i Księgarnia WAM.

W tym roku w akcji weźmie udział 35 krakowskich księgarń i antykwariatów. Są wśród nich niezależne księgarnie wytypowane w ubiegłym roku przez grono ekspertów złożone z dziennikarzy, krytyków literackich i animatorów życia kulturalnego, a także księgarnie muzealne i wybrane miejsca będące częścią sieci złożonej z nie więcej niż 12 punktów. Nagrodą dla zwycięzców będzie „Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO” oraz kampania promocyjna w przestrzeni miejskiej. Zwycięskie miejsca mogą liczyć także na promocję w kanałach medialnych organizatorów plebiscytu oraz wsparcie merytoryczne w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista księgarni i antykwariatów biorących udział w akcji:

American Bookstore
Antykwariat 9wrota
Antykwariat Abecadło
Antykwariat PiBook
Antykwariat SK
Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza
De Revolutionibus Books & Café
Fankomiks
Główna Księgarnia Naukowa
Jak wam się podoba / Sklep z książkami
Krakowski Antykwariat Naukowy
Książki „Za rogiem”
Książkoteka
Księgarnia Akademicka
Księgarnia Art Bookstore Gmach MNK
Księgarnia Art Bookstore Kamienica Szołayskich
Księgarnia Budowlana FERT
Księgarnia CUD
Księgarnia Francuska Edukator
Księgarnia Ha!artu w Bunkrze Sztuki
Księgarnia Italicus
Księgarnia Jedynka
Księgarnia Logos
Księgarnia Muza II
Księgarnia Pod Globusem
Księgarnia WAM
Księgarnia Austeria Synagoga Wysoka
Księgarnia Austeria Synagoga Poppera
Kurant. Księgarnia muzyczna
Lokator Kawa & Książki
Massolit Books & Café
Microscup
MOCAK Bookstore
Spółdzielnia Ogniwo
Szafa Pełna Książek

Organizatorzy akcji: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Patroni medialni akcji: Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie

Partnerzy akcji: Lubimyczytać.pl, Książki Kupuję Kameralnie, Wyliczanka, Fundacja Miasto Literatury

Więcej na: ksiegarnie.miastoliteratury.pl


Pokaż wszystkie artykuły użytkownika LubimyCzytać


Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
07-11-2018 10:34
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Biblioteczka redaktora
2059 0 32858
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd