Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/

Olga Tokarczuk z nominacją do Man Booker International Prize

9 wartościowy tekst

Ogłoszono nominacje do jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich Man Booker International Prize. Wśród tegorocznych kandydatów jest Olga Tokarczuk! Nagroda przyznawana jest corocznie za powieść przetłumaczoną na język angielski. W minionym roku nominowana była Wioletta Grzegorzewska.

Pełna lista nominowanych:

Laurent Binet (Francja), tłumacz na angielski: Sam Taylor, Siódma funkcja języka (w Polska powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego w maju br.)

Javier Cercas (Hiszpania), tłumacz na angielski: Frank Wynne, Oszust (w Polsce powieść ukazała się w 2016 roku nakładem Noir sur Blanc)

Virginie Despentes (Francja), tłumacz na angielski: Frank Wynne, Vernon Subutex 1 (w Polsce powieść ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Otwarte pod patronatem lubimyczytać.pl)

Jenny Erpenbeck (Niemcy), tłumaczka na angielski: Susan Bernofsky, "Go, Went, Gone" 

Han Kang (Korea Południowa), tłumaczka na angielski: Deborah Smith, "The White Book". Han Kang wygrała Man Booker Prize International w 2016 roku za powieść Wegetarianka.

• Ariana Harwicz (Argentyna), tłumaczki na angielski: Sarah Moses & Carolina Orloff, "Die, My Love" 

László Krasznahorkai (Węgry), tłumacze na angielski: John Batki, Ottilie Mulzet & George Szirtes, "The World Goes On". Pisarz otrzymał już nagrodę w 2015.

Antonio Muñoz Molina (Hiszpania), tłumacz na angielski: Camilo A. Ramirez, Jak przemijający cień (w Polsce powieść ukaże się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w maju br.) 

Christoph Ransmayr (Austria), tłumacz na angielski: Simon Pare, Latająca góra (w Polsce powieść ukazała się w 2007 roku nakładem PIW) 

• Ahmed Saadawi (Irak), tłumacz na angielski: Jonathan Wright, "Frankenstein in Baghdad" 

Olga Tokarczuk (Polska), tłumaczka na angielski: Jennifer Croft, Bieguni (Wydawnictwo Literackie)

• Wu Ming-Yi (Tajwan), tłumaczka na angielski: Darryl Sterk, "The Stolen Bicycle" 

• Gabriela Ybarra (Hiszpania), tłumaczka na angielski: Natasha Wimmer, "The Dinner Guest".

Finałową szóstkę poznamy 12 kwietnia, a zwycięzcę 22 maja. Nagroda - 50 tys. funtów zostanie podzielona między autora i tłumacza (bądź tłumaczy). Dodatkowo każdy autor i pisarz, którego książka przejdzie do finału otrzyma 1000 funtów.

Trzymamy kciuki za OlgęTokarczuk! 

Powiązane treści:
László Krasznahorkai laureatem Man Booker International Prize 2015

Węgierski pisarz László Krasznahorkai został tegorocznym laureatem Man Booker International Prize. Tę prestiżową nagrodę literacką przyznano w tym roku po raz szósty. Jej wcześniejszymi laureatami są m.in. Alice Munro, Philip Roth i Lydia Davis.więcej
Znamy laureatki Man Booker International Prize 2016

16 maja ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Man Booker International Prize. W 2016 roku jurorzy docenili książkę „Wegetarianka”, której autorką jest pisarka pochodząca z Korei Południowej, Han Kang. Nagrodę otrzymała również tłumaczka powieści, Deborah Smith, która przełożyła ją na język angielski. więcej

Pokaż wszystkie artykuły użytkownika LubimyCzytać


Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 5  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2058
LubimyCzytać
12-03-2018 16:06
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1455
Wiedenka
12-03-2018 17:07
Od rana czatuję i odświeżam stronę TMBIP i proszę - doczekałam się wspaniałej wiadomości. Serdecznie gratuluję i czuję, że Olga Tokarczuk ma realne szanse zdobyć tę nagrodę. Dodam tylko, że ta nominacja nie była dla mnie całkowitym zaskoczeniem. Olga Tokarczuk pojawiała się jako jeden z typów na zagranicznych blogach o książkach.
książek: 6732
allison
13-03-2018 12:11
Trzymam kciuki za panią Tokarczuk!
"Bieguni" to na pewno książka znacznie lepsza niż nominowany "Oszust" czy "Vernon Subutex".
książek: 562
Katarzyna
14-03-2018 16:10
Proza Olgi Tokarczuk to niewątpliwie proza ambitna i wymagająca ale też niezwykle wysokiej klasy. Mam nadzieję, że zostanie doceniona. Trzymam kciuki.
książek: 1055
Paula
25-03-2018 14:53
Zgadzam się z powyższymi opiniami. Pani Olga pisze bardzo dobrze, nad tą literaturą trzeba się zastanowić i pomyśleć. Są to książki, które ja czytam z wielką chęcią i niesamowitą przyjemnością. Tej książki jeszcze nie czytałam, ale już zamówiłam. Nagroda bez dwóch zdań się należy.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Biblioteczka redaktora
2058 0 32809
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd