Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Cornwell po raz kolejny daje dowód swoich umiejętności, w niezwykle klimatyczny sposób opisując przebieg działań wojennych. Duże wrażenie wywołuje poprzedzające bitwę oblężenie zamku H...

Cud pod Azincourt

Autor recenzji:
Tytuł książki: Azincourt
Autor książki: Bernard Cornwell
7,38 (518 ocen i 69 opinii)

Historia wojskowości zna wiele przełomowych dla świata bitew. Starcia pod Maratonem, Poitiers czy Waterloo zmieniły bieg wydarzeń, znajdując swoje miejsce w zbiorowej świadomości. Mniej znana, choć równie interesująca, jest bitwa stoczona 25 października 1415 na terytorium Francji, pod miastem Azincourt. Tę potyczkę, a także poprzedzające ją wydarzenia, mające miejsce w czasie wyprawy Henryka V podczas wojny stuletniej, wziął na warsztat znany autor powieści historycznych - Bernard Cornwell.

By przybliżyć czytelnikowi okoliczności kolejnej z wypraw Anglików na Francję w czasie wojny stuletniej, autor uczynił głównym bohaterem prostego człowieka z ludu – Nicka Hooka. Chłopak obdarzony dużym sprytem i imponującymi zdolnościami łuczniczymi, w wyniku wyjątkowo niesprzyjającego zbiegu okoliczności, zostaje zmuszony do dołączenia do sił mających wziąć udział w inwazji na Francję. Szybko okazuje się, że przypadkowe znajdowanie się w centrum wydarzeń jest cechą charakterystyczną Nicka, pozwalającą mu zarówno wpakować się w śmiertelnie niebezpiecznie kłopoty, jak i odegrać ważną rolę w działaniach wojennych.

Cornwell po raz kolejny daje dowód swoich umiejętności, w niezwykle klimatyczny sposób opisując przebieg działań wojennych. Duże wrażenie wywołuje poprzedzające bitwę oblężenie zamku Harfleur. Autor opisuje pomysłowe, ale zakończone niepowodzeniem próby Anglików, pokazując ich rosnące zniecierpliwienie i pogarszanie sytuacji. Cornwell wiernie trzymając się realiów historycznych, jest w stanie zaciekawić czytelnika w równym stopniu co autorzy fantasy, po raz kolejny pokazując swój kunszt pisarski.

Oczywiście punktem kulminacyjnym powieści jest tytułowe starcie pod Azincourt. I tym razem autor nie zawodzi, przedstawiając wydarzenia zgodnie z prawdą, jednocześnie dając poczucie uczestniczenia w wydarzeniach. Są one opisane z punktu widzenia kilku postaci i to po obu stronach konfliktu, pokazując w jaki sposób doszło do jednego z najbardziej niespodziewanych zwycięstw w historii bitew – kilkukrotnie mniej liczni Anglicy pokonali Francuzów, ponosząc minimalne straty. Cornwell oddaje hołd sile angielskich łuczników i udowadnia znaczenie morale i dyscypliny w starciach militarnych.

Głównym źródłem przyjemności z czytania powieści Cornwella jest poczucie przeniesienia się do średniowiecznej rzeczywistości. Walki królów o ziemię i władzę, duża rola religii i Kościoła, fascynujące, a zarazem przerażające obrazy bitew, a także momentami całkowicie odmienny od współczesnego sposób myślenia i moralność sprawiają, że w czasie lektury czujemy się, jakbyśmy byli w innym świecie. Jest to przede wszystkim rozrywka, jednak przy okazji można posiąść wiedzę o etapie wojny stuletniej, której prawdziwość autor gwarantuje, powołując się na dzieła uznanych historyków.

Jarosław OlejnikTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Pokaż wszystkie recenzje użytkownika Jarosław
Biblioteczka recenzenta
313 2 66
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (2)

Ulubieni autorzy (5)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd