Jacob Scott 
jacobscott.blox.pl
Jestem studentem socjologii, adeptem pisarstwa, oraz – bardziej z potrzeby niż chęci – doradcą klienta. Lubuje się w krótkich, precyzyjnych formach literackich – szczególnie jeśli osadzone są one w gatunku grozy lub szeroko pojętej socjologii. Inspirowany ogromem bogactwa myśli ludzkiej, szukam prawd uniwersalnych, starając się eksperymentować z nimi w próbach usystematyzowania życia codziennego – co według mnie, jakkolwiek nudno by to nie brzmiało, wydaje mi się świetną rozrywką.
mężczyzna, Gdzieniegdzie, status: Czytelnik, dodał: 6 książek i 7 cytatów, ostatnio widziany 2 dni temu
Teraz czytam
  • Widnokrąg
    Widnokrąg
    Autor:
    Nowe wydanie jednej z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat, za którą autor został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nike. Prowincjonalny świat oglądany oczyma dorastającego chłopca zaludniają pe...
    czytelników: 5168 | opinie: 178 | ocena: 8,11 (1675 głosów) | inne wydania: 4

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-07-14 22:03:53
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Myśliwski
Seria: Proza
 
2018-07-14 22:02:12
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Pilch
Autor:

To dobra książka w swoim gatunku, ale średnia jak na Pilcha. Praktycznie nie ma w niej akcji, a jakaś jej szczypta byłaby według mnie zalecana, aby pewnie utrzymać czytelnika przy lekturze. Nie żeby bez akcji chciało się od razu odłożyć pozycję na półkę (z niewidzialnym podpisem: "kiedyś jeszcze to dokończę" – ta jasne). Szalenie zafascynowała mnie koncepcja samotnego człowieka na świecie. Od... To dobra książka w swoim gatunku, ale średnia jak na Pilcha. Praktycznie nie ma w niej akcji, a jakaś jej szczypta byłaby według mnie zalecana, aby pewnie utrzymać czytelnika przy lekturze. Nie żeby bez akcji chciało się od razu odłożyć pozycję na półkę (z niewidzialnym podpisem: "kiedyś jeszcze to dokończę" – ta jasne). Szalenie zafascynowała mnie koncepcja samotnego człowieka na świecie. Od razu pomyślałem o setkach – niekoniecznie moralnych, dlatego nie będę ich tu przytaczał – rzeczy, które bym zrobił. Myśl bądź co bądź fascynująca. Czy książka również? Poniekąd tak – ale skoro poniekąd, to również poniekąd nie. Tak czy inaczej, książka nie dla każdego, ale spróbować warto :)

pokaż więcej

 
2018-07-06 13:26:50
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Pilch
Autor:
 
2018-07-06 13:25:59
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Najklawsze z debeściaków
Autor:
 
2018-07-04 11:29:36
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Audiobooki, Badziewie jakich mało
Autor:

Może i bluźnię, ale bluźnię zupełnie szczerze i uważam, że mam ku temu solidne powody – z góry więc proszę, wybaczcie mi – ale według mnie, jest to książka przegadana, i to przegadana w sposób nadzwyczaj irytujący. Tysiące – zazwyczaj zbędnych – słów zupełnie przykrywają treść przekazu. Czytam i zastanawiam się: ale o co Ci chodzi, no dalej, wykrztuś to z siebie, no proszę Cię, Bruno, postaraj... Może i bluźnię, ale bluźnię zupełnie szczerze i uważam, że mam ku temu solidne powody – z góry więc proszę, wybaczcie mi – ale według mnie, jest to książka przegadana, i to przegadana w sposób nadzwyczaj irytujący. Tysiące – zazwyczaj zbędnych – słów zupełnie przykrywają treść przekazu. Czytam i zastanawiam się: ale o co Ci chodzi, no dalej, wykrztuś to z siebie, no proszę Cię, Bruno, postaraj się! I wkurzam się niemiłosiernie, bo chcąc poznać sedno rzeczy, zostaje zarzucony bezlikiem przymiotników, niczego nie wnoszących do opowiadań. I żeby chociaż były one jakieś piękne, jakieś finezyjne i wytworne, ale nie... przyglądam się słowom i widzę tylko pozór wyrafinowania. Zresztą, nawet gdyby opisy były celne i napisane w niepowtarzalnym stylu – i tak byłoby ich za wiele. Czytając "Sklepy cynamonowe" miałem wrażenie, że mierzę się z dziełem, którego autor miał jakąś nerwicę opisową: tak bardzo chciał coś przekazać, ale te natrętne myśli, wlekące za sobą przytłaczającą ilość zbędnych słów, tak bardzo mu w tym przeszkadzały. Może się mylę, a ta książka to kunsztowne dzieło sztuki – może. Przyznaję to i proszę: nie oceniajcie mnie tak surowo, jak ja jego autora :D

pokaż więcej

 
2018-07-03 09:48:35
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-06-27 20:03:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Najklawsze z debeściaków
Seria: Kundera

Migotliwa, eteryczna historia z morałem. Obcując z nią, miałem wrażenie, że zapadam się w oniryczny trans. Potrafiłem doskonale wczuć się w dwójkę głównych bohaterów. Akcja była była płynna, a wynikające z niej intrygi zastanawiające. Te wszystkie pozytywne odczucia, nie są jednak dziełem przypadku czy jakiejś słowo-mistycznej magii, lecz znakomitego stylu pisarskiego. Czytało się to bardzo... Migotliwa, eteryczna historia z morałem. Obcując z nią, miałem wrażenie, że zapadam się w oniryczny trans. Potrafiłem doskonale wczuć się w dwójkę głównych bohaterów. Akcja była była płynna, a wynikające z niej intrygi zastanawiające. Te wszystkie pozytywne odczucia, nie są jednak dziełem przypadku czy jakiejś słowo-mistycznej magii, lecz znakomitego stylu pisarskiego. Czytało się to bardzo dobrze, lekko, pomimo nielekkiej tematyki.
Długo by wymieniać zalety tej książki, ale jednej (szalenie istotnej) zalety, pominąć nie mogę: "Tożsamość" jest dziełem onirycznym, abstrakcyjnym, nieco odrealnionym – lecz nadal znakomicie czytelnym i zrozumiałym. Najczęstszym błędem tego typu dzieł, jest przesadzenie z abstrakcją, co czyni je zupełnie nie do odszyfrowania. Tym razem, spotykamy się z idealnym wyważeniem – wszystko jest jasne, lecz nadal możemy interpretować wydarzenia z książki w różnorodny sposób. Według mnie, to niemała zaleta.

PS: papier! Zapomniałem wspomnieć o papierze! Wydanie z czterema kropkami na okładce, sklejone jest z najprzyjemniejszego papieru, jakiego dane mi było dotykać w życiu. Czytałem i głaskałem przeczytane słowa. Przyjemność intelektualna, połączona z przyjemnością sensoryczną – bardzo przyjemny miks.

pokaż więcej

 
2018-06-20 23:08:00
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Audiobooki
Seria: Kundera
 
2018-06-15 00:13:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Najklawsze z debeściaków, Socjologia
Autor:
Seria: Artefakty
 
2018-06-09 22:56:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Seria: Nabokov
 
2018-06-06 19:50:00
Autor:

E. Fromm pisze o doskonałej, wyidealizowanej do rangi niemalże bóstwa, miłości. Jak śpiewa polski klasyk sarkastycznego rocka: "Mnie to nie bierze". Dla mnie miłość tak przedstawiona to mrzonki. W istocie rzeczy, jest ona właściwie namacalna i można ją badać, podobnie jak wiele innych pozornie nieuchwytnych zjawisk. Wystarczy odwołać się do dziedzin takich jak chemia, biologia czy neurologia.... E. Fromm pisze o doskonałej, wyidealizowanej do rangi niemalże bóstwa, miłości. Jak śpiewa polski klasyk sarkastycznego rocka: "Mnie to nie bierze". Dla mnie miłość tak przedstawiona to mrzonki. W istocie rzeczy, jest ona właściwie namacalna i można ją badać, podobnie jak wiele innych pozornie nieuchwytnych zjawisk. Wystarczy odwołać się do dziedzin takich jak chemia, biologia czy neurologia. Nie będę opowiadał o hormonach i aktywnościach obserwowanych przy pomocy EEG, bo nie swoje refleksje chciałbym tu rewidować – wróćmy więc do E. Fromma. Jak dla mnie, książka napchana truizmami (co gorsze, tymi nie mającymi desygnatów w rzeczywistym świecie), banałami i skrajnie naiwnymi przekonaniami. Oczywiście, dam kilka przykładów:
– Kochać, to kochać wszystkich (*głośny śmiech*)
– Nie można kochać, nie będąc w pełni wolnym (a czy człowiek kiedykolwiek jest w pełni wolny?)
– Prawdziwa miłość, jest czymś bardzo rzadko spotykanym (skoro autor przypisuje jej tak wiele niespotykanych cech, to nie to dla mnie zaskoczeniem).
Banialuków, takich jak powyżej, jest w książce całe mnóstwo. Już nawet nie chce mi się rozwodzić na temat upychania Boga do tego tematu (IMHO w nauce nie powinno odnosić się do takich bytów).
Mimo wszystko, książka ma kilka plusów. Ukazuje kilka typów miłości, które określone są całkiem trafnie, przestrzega też przed kilkoma pułapkami tego uczucia. Co jednak dla mnie najważniejsze: uczy tego, że miłość wymaga praktyki i wcale nie wystarczy "tylko kochać", aby kochać dobrze. Jest to jakiś plus.

pokaż więcej

 
2018-06-05 10:19:59
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Seria: Proza
 
2018-05-31 12:05:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Audiobooki, Myśliwski
Seria: Proza
 
2018-05-30 14:19:36
Ma nowego znajomego: Czas
 
Moja biblioteczka
300 102 980
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (10)

Ulubieni autorzy (11)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (30)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd