Ticjo

Profil użytkownika: Ticjo

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 3 lata temu
588
Przeczytanych
książek
899
Książek
w biblioteczce
12
Opinii
68
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| Nie dodano
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

“Samotność to port, z którego zawsze wypływam”

Większość wie, kim jest Anna Frank. Jej “Dziennik” jest jednym z najbardziej bolesnych świadectw Holocaustu. I choć ostatnio pojawia się coraz więcej powieści o losach ludzi w czasie II wojny światowej (m. in. “Tatuażysta z Auschwitz” czy “Czerń i purpura”), nadal brakuje historii dzieci. Zapewne ze względu na ładunek emocjonalny związany z ich cierpieniem. Tematem tym zainteresował się już Escobar i napisał “Kołysankę z Auschwitz”, historię o sierocińcu w samym obozie. Jim Shepard wraz z “Księgą Arona” idzie w stronę bliższą Polakom - opisuje chłopca, Żyda, który mieszka na wsi. To mały łobuziak; szelma, z którego nic dobrego nie wyrośnie. Na swojej drodze spotyka jednak osobę, dobrze znaną - Janusza Korczaka.

Pierwsze karty książki to opis życia dziecka, który stwarza same kłopoty. Początkowo trudno się z nim utożsamić; uznałam jego zachowanie za głupie i nie wyobrażałam sobie, jak można wyczyniać coś takiego. Jednak później się zreflektowałam. W końcu to tylko dziecko. Nie każde jest aniołkiem, nie wszyscy jesteśmy zdolnymi uczniami. Jeszcze przed wojną uznałam, że z Arona to po prostu dziecko, które potrzebuje kogoś bliskiego, kto się nim zajmie. A wtedy przyszedł wrzesień 1939 r. Kiedy zaczęłam czytać o jego losach w getcie co i rusz musiałam przestawać. Zastanowić się, przemyśleć. Dlaczego małe dziecko jest zawszone i nie może zjeść całego posiłku? Dlaczego niemowlę leży na gazetach? Aż w końcu Aron trafia do sierocińca Korczaka. Już wcześniej Doktor był wspominany, a to w audycji, a to pochód ze swoimi dziećmi. Dopiero po stracie rodziców i dniach spędzonych wśród najgorszego, chłopak znajduje promyk nadziei. Ma znajomych, jednak najciekawsze są jego relacje z Korczakiem i słowa Doktora. Chłopiec jest zabierany na całodniowe spacery z nim, które są żebraniną. Korczak nie wykorzystuje dzieci, sam chce błagać o pieniądze czy jedzenie, aby dzieci mogły wsadzić coś do ust. Dobry Doktor staje się postacią, która daje bezpieczeństwo w miejscu, gdzie trup ścieli się gęsto i to tuż pod drzwiami sierocińca.

“Deklaracja Praw Dziecka” Korczaka powinna być też deklaracją życia ludzkiego. Wstrząsa to, że nawet ci malutcy nie mieli tych podstawowych praw. Cieszę się, choć to straszne pisać to w kontekście tak smutnej historii, że powstają książki, które opisują również dzieci. Nie powinny być pomijane, bo przecież to również ich historie są najboleśniejszym ciosem dla serc. Bo to były dzieci.

“Samotność to port, z którego zawsze wypływam”

Większość wie, kim jest Anna Frank. Jej “Dziennik” jest jednym z najbardziej bolesnych świadectw Holocaustu. I choć ostatnio pojawia się coraz więcej powieści o losach ludzi w czasie II wojny światowej (m. in. “Tatuażysta z Auschwitz” czy “Czerń i purpura”), nadal brakuje historii dzieci. Zapewne ze względu na ładunek...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Przeczytane, wreszcie, za n-tym podejściem. Samo czytanie, jak już weszło się w ten świat, nie było złe, jednak nie satysfakcjonowało tak, jak 1. tom.

Przeczytane, wreszcie, za n-tym podejściem. Samo czytanie, jak już weszło się w ten świat, nie było złe, jednak nie satysfakcjonowało tak, jak 1. tom.

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka do której często wracam.
Mimo, iż początkowo byłam sceptycznie nastawiona, już pierwsze kilka stron sprawiło, że nie mogłam się oderwać. Już na wstępie możemy wejść w psychikę człowieka okaleczonego psychicznie i fizycznie, który wymyśla sposób swojej śmierci. Jest to dziwne doświadczenie - wejść w coś takiego, zwłaszcza, że autor opisał to tak, jakby sam czytelnik to planował.
Dopiero po tychże planach nadchodzi znienacka światło w tunelu - kobieta, która w surrealistyczny sposób opisuje swoje prace, przeżycia. Mało tego, ona usiłuje wmówić głównemu bohaterowi, że się znają z poprzednich wcieleń i są sobie przeznaczeni.
Autor prowadzi nas lekko, z pewną dozą czarnego humoru, przez tematy trudne. Samobójstwo, kalectwo, trudne dzieciństwo. To tylko niektóre z nich.
Ale pojawia się tu też miłość i to nie ta prymitywna, tylko wieczna.
To ona daje siłę do działania. To ona przeciwstawi się czasowi, losowi czy też wszystkim innym potworom.
Choć z całych sił kibicowałam dwójce bohaterów, cóż, opowieść skończyła się tak, a nie inaczej.
Ta książka to była droga, którą polecam każdemu przejść. Poczujecie gamę emocji, która was porwie i nie zostawi nic. Przeżyjecie katharsis, podobnie jak główny bohater. Tylko w o wiele przyjemniejszej formie.

Książka do której często wracam.
Mimo, iż początkowo byłam sceptycznie nastawiona, już pierwsze kilka stron sprawiło, że nie mogłam się oderwać. Już na wstępie możemy wejść w psychikę człowieka okaleczonego psychicznie i fizycznie, który wymyśla sposób swojej śmierci. Jest to dziwne doświadczenie - wejść w coś takiego, zwłaszcza, że autor opisał to tak, jakby sam czytelnik...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Ticjo

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [12]

George Gordon Byron
Ocena książek:
7,1 / 10
27 książek
3 cykle
Pisze książki z:
65 fanów
Stephen King
Ocena książek:
7,0 / 10
169 książek
14 cykli
15876 fanów
Oscar Wilde
Ocena książek:
7,6 / 10
109 książek
2 cykle
Pisze książki z:
958 fanów

Ulubione

Stephen King Serca Atlantydów Zobacz więcej
Oscar Wilde Portret Doriana Graya Zobacz więcej
Oscar Wilde Portret Doriana Graya Zobacz więcej
Victoria Aveyard Czerwona Królowa Zobacz więcej
Victoria Aveyard Czerwona Królowa Zobacz więcej
E. L. James Ciemniejsza strona Greya Zobacz więcej
Anne Bishop Serce Kaeleer Zobacz więcej
E. L. James Ciemniejsza strona Greya Zobacz więcej
Michelle Hodkin Tajemnica Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
588
książek
Średnio w roku
przeczytane
42
książki
Opinie były
pomocne
68
razy
W sumie
wystawione
568
ocen ze średnią 6,6

Spędzone
na czytaniu
3 524
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
44
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]