Zmora_czytelnicza 
https://zmoraczytelnicza.blogspot.com, https://www.instagram.com/zmoraczytelnicza
"Może taki był już los niezorganizowanych marzycieli, a może przez obcowanie z dziwoludami sami stali się częścią nienormiastności: nie ludzie i nie bajkowe stwory, coś rozpiętego między jednym a drugim, skazani na wplątywanie się w osobliwe historie, które co dzień miały miejsce we Wrocławiu, a mimo to były niezauważone przez zwykłych mieszkańców." / "Poczet dziwów miejskich" | il. Anna Bours
24 lat, kobieta, Wrocław, status: bibliotekarka, dodała: 39 książek i 5 cytatów, ostatnio widziana 1 tydzień temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-06 15:59:51
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Jest rok 1939 r. 15-letnia Sara, dziewczynka żydowskiego pochodzenia, próbuje uciec z matką z Niemiec. Ich plan kończy się tragicznie i od tej pory Sara musi sobie radzić sama. Do czasu aż trafia na tajemniczego mężczyznę, który ratuje jej życie. Dziewczynka dzięki swojemu sprytowi i talentowi odziedziczonego po matce aktorce, szybko rozwiązuje zagadkę tożsamości swojego nowego opiekuna.... Jest rok 1939 r. 15-letnia Sara, dziewczynka żydowskiego pochodzenia, próbuje uciec z matką z Niemiec. Ich plan kończy się tragicznie i od tej pory Sara musi sobie radzić sama. Do czasu aż trafia na tajemniczego mężczyznę, który ratuje jej życie. Dziewczynka dzięki swojemu sprytowi i talentowi odziedziczonego po matce aktorce, szybko rozwiązuje zagadkę tożsamości swojego nowego opiekuna. Między tą dwójką rodzi się układ, a Sara trafia do prywatnej szkoły dla córek nazistów, gdzie wprowadza w życie swój plan utkany na strachu, odwadze i sprycie, z którego będzie pragnęła wyjść żywa.

Akcja rozpoczyna się od pierwszego zdania i nie zwalnia aż do ostatniej kropki. Przez ten czas czytelnik przeżywa wszystkie możliwe uczucia: od strachu, złości, zaskoczenia, niedowierzania aż po radość i poczucie zrozumienia i akceptacji. Całość napisana jest świetnym językiem, który dotrze przede wszystkim do nastolatków i spróbuje w prosty sposób przedstawić im punkt widzenia wojny oczami ich rówieśniczki z tamtego okresu. Sara to naprawdę genialnie skonstruowana postać. Jest nie tylko literacko odważna i pewna siebie, ale także przede wszystkich ludzka. Momentami zachowuje się irracjonalnie, ale to wciąż dorastająca dziewczyna, która żyła w swoim idealnym świecie i z którego została wyrwana. Wciąż do końca nie pojmuje co się dookoła niej dzieje i dlaczego jest tą gorszą. Żyje w światopoglądzie w którym dorastała i który mimo jej woli ją otacza. Wie, że jest żydówką, ale momentami myśli także jak Niemka. Wiele rzeczy, nawet złych, wydaje jej się pięknych poprzez niezrozumienie, ale każdego dnia widzi i rozumie coraz więcej. Przede wszystkim dojrzewa i uczy się wyrabiania własnej opinii bazując na tym co zna i na tym co nowe.

Rzadko czytam takie książki. Do tej pory moimi ulubionymi pozycjami o tematyce wojennej była „Złodziejka książek” i „Rzeźnia numer 5”, ale w opisie „Sieroty, bestii, szpiega” było coś tak tajemniczego i oryginalnego co spowodowało, że zapragnęłam postać i tę historię. I nie zawiodłam się.

pokaż więcej

 
2018-08-25 12:21:13
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Wszystkie drogi prowadzą do...Podniebnego! Zapraszamy na „spokojny” urlop.

Siedemnastoletnia, ognistowłosa Funny Funke w akcie desperacji rzuca szkołę, wynosi się z Niemiec i rozpoczyna roczną praktykę w hotelu położonym wysoko w Alpach szwajcarskich. Na co komu matura! Jeżeli liczyła na spokój i ciszę to się przeliczyła. Właśnie zbliża się Boże Narodzone, a co za tym idzie, do hotelu...
Wszystkie drogi prowadzą do...Podniebnego! Zapraszamy na „spokojny” urlop.

Siedemnastoletnia, ognistowłosa Funny Funke w akcie desperacji rzuca szkołę, wynosi się z Niemiec i rozpoczyna roczną praktykę w hotelu położonym wysoko w Alpach szwajcarskich. Na co komu matura! Jeżeli liczyła na spokój i ciszę to się przeliczyła. Właśnie zbliża się Boże Narodzone, a co za tym idzie, do hotelu zjeżdża się największa śmietana z całego świata a m.in. tajemniczy aktor, rosyjski oligarcha, złota medalistka w łyżwiarstwie figurowym czy rodzina magnata tekstylnego z Karoliny Południowej. Pomimo, że Funny powinna wykonywać różne czynności w hotelu, przede wszystkim spadają jej na głowę problemy z dziećmi. Do tego stopnia, że przez nie bidulka zostaje przypadkowo prawie potrącona przez samochód syna jednego z właścicieli. Jednak armageddon wybucha w dniu, w którym ginie drogocenny pierścionek, a Funny widzi młodzieńca o orientalnej urodzie wspinającego się jak kot po fasadzie hotelu. A co do tego ma jeszcze Zakazany Kot, zwariowana służba, duchy i niewyjaśnione zjawiska? Odpowiedź jest prosta: oj, dużo! A to dopiero początek.

„Miłość szuka róż, zazdrość znajduje kolce”

A co ja na to? Ja kocham Kerstin Gier! Nie znam bohaterek, które bardziej wpadałaby w paranormalne tarapaty niż bohaterki z jej powieści! Po fenomenalnej Trylogii Czasu i dobrej Trylogii Silver, nadszedł czas na świetnego Podniebnego. Gier jak zawsze stworzyła nietuzinkową fabułę i bohaterów, przepełnionych złośliwością, humorem, inteligencją i przebiegłością, którzy wbrew sobie zostają wplątani w intrygę roku, a czytelnik razem z nimi. Funny i jej przyjaciół nie w sposób jest nie polubić. Nie ma to jak stara, dobra i kombinująca za plecami właścicieli służba, która wszystko wie i nikomu nic nie powie...więc oczywiście wiedzą wszyscy. A na dodatek ta służba rozwiązuje zagadki rodem ze Scooby Doo. Spędziłam z tymi postaciami naprawdę przemiły czas biegając po hotelu wzdłuż i wszerz, szukając poszlak. Nikt by się nie spodziewał, że w takim budynku na końcu świata może się dziać tyle tajemniczych spraw. I właśnie! Podniebny zauroczył mnie jednak przede wszystkim nagłymi zwrotami akcjami. Kiedy już byłam pewna, że rozwiązałam całą zagadkę, autorka zagrała mi na nosie i cała moja teoria legła w gruzach. Tupnęłabym nogą i powiedziała, że tak nie wolno, ale w książkach to wręcz wskazane! Napisałabym więcej o moim pobycie w Podniebnym, ale niestety wówczas musiałabym zdradzić sekrety hotelu o których nikt nie może wiedzieć. Dodatkowo podpisałam z umowę o milczenie, więc milczę.

„Porządny policzek jest czasami lepszy od kiepskiego pocałunku.”

Szanowni czytelnicy, w Podniebnym każdy znajdzie pokój dla siebie!
Wyruszajcie na przygodę.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
448 54 1891
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (64)

Ulubieni autorzy (5)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (56)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd