Brian 
"Czymże jest śmierć? To jeden krok głębiej w spokój, a może i w ciszę." Aleksander Dumas – Hrabia Monte Christo
mężczyzna, status: Czytelnik, ostatnio widziany 2 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-04 17:49:49
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Nie spodziewałem się, że Arturo Perez-Reverte ma w swoim dorobku tak świetne książki. Dotychczas moje odczucia co do jego twórczości były mocno ambiwalentne. Doceniałem prawdziwą sztukę, którą był archaiczny styl książek o losach Kapitana Alatriste, ale inne powieści tego autora wzbudzały we mnie sprzeczne odczucia. Zarówno "Klub Dumas" jak i "Cmentarzysko bezimiennych statków" były dla... Nie spodziewałem się, że Arturo Perez-Reverte ma w swoim dorobku tak świetne książki. Dotychczas moje odczucia co do jego twórczości były mocno ambiwalentne. Doceniałem prawdziwą sztukę, którą był archaiczny styl książek o losach Kapitana Alatriste, ale inne powieści tego autora wzbudzały we mnie sprzeczne odczucia. Zarówno "Klub Dumas" jak i "Cmentarzysko bezimiennych statków" były dla mnie w takim samym stopniu intrygujące co irytujące.

Tym razem było zupełnie inaczej. "Ostatnia bitwa Templariusza" jest niesamowicie wciągającą historią. Temat niby wielokrotnie wałkowany w literaturze, bo skandal w kościele nie jest tutaj niczym szczególnym. Jednak tym razem Perez-Reverte przedstawił ten temat bardzo sugestywnie. Wielkim atutem są bohaterowie tej opowieści. Nikt z nich nie jest jednoznaczny, każdy toczy jakiś wewnętrzny spór z samym sobą, a takie postacie są najciekawsze.

pokaż więcej

 
2018-07-21 21:52:55
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Ostatnimi czasy często zdarza mi się sięgnąć po klasykę literatury. Zazwyczaj efekt był bardzo dobry, bo zarówno "Nędzników", "Robinsona Crusoe" czy "Przeminęło z wiatrem", czytałem z zapartym tchem. Tym razem jednak mocno się zawiodłem. Oczywiście spodziewałem się, że będzie to raczej lekka historia, ale myślałem, że to nieco bardziej ambitne dzieło. Liczyłem na to, że będzie tu trochę więcej... Ostatnimi czasy często zdarza mi się sięgnąć po klasykę literatury. Zazwyczaj efekt był bardzo dobry, bo zarówno "Nędzników", "Robinsona Crusoe" czy "Przeminęło z wiatrem", czytałem z zapartym tchem. Tym razem jednak mocno się zawiodłem. Oczywiście spodziewałem się, że będzie to raczej lekka historia, ale myślałem, że to nieco bardziej ambitne dzieło. Liczyłem na to, że będzie tu trochę więcej interesującej akcji. Tymczasem było poszło gładko, raz, dwa, trzy i ziemia okrążona, a książka ukończona...

pokaż więcej

 
2018-07-15 12:04:24
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Miłość i wojna (tom 3.2)

No i dotarłem do końca tej historii. Bynajmniej nie była to podróż nudna, ani bezwartościowa, było zupełnie przeciwnie. Trylogia stworzona przez Johna Jakesa na stałe zagości w panteonie moich ulubionych opowieści. Znów była ciekawa akcja, znów było sporo momentów gorzkiej refleksji nad ludzkim losem. Autor ponownie omówił jeszcze jeden z "problemów" w historii Ameryki. Tym razem była to... No i dotarłem do końca tej historii. Bynajmniej nie była to podróż nudna, ani bezwartościowa, było zupełnie przeciwnie. Trylogia stworzona przez Johna Jakesa na stałe zagości w panteonie moich ulubionych opowieści. Znów była ciekawa akcja, znów było sporo momentów gorzkiej refleksji nad ludzkim losem. Autor ponownie omówił jeszcze jeden z "problemów" w historii Ameryki. Tym razem była to kwestia Indian. Może nie była przedstawiona tak jak wojna secesyjna, ale i tak czytało się o tym z przyjemnością.

pokaż więcej

 
2018-07-14 13:30:02
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Miłość i wojna (tom 3.1)
 
2018-06-29 22:32:06
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Robert Langdon (tom 5)

A jednak Dan Brown potrafi stworzyć coś oryginalnego, bez powielania swojego utartego schematu...

Po najnowszą książkę tego autora sięgałem ze sporą ciekawością. Generalnie rzecz biorąc, nie zawiodłem się, bo było dosyć ciekawie i oryginalnie. Oczywiście nie jest to żadna wielka literatura, ale cytując klasyka, koń jaki jest, każdy widzi. Każdy, kto czytał Browna, wie czego się można spodziewać.

 
2018-06-17 11:35:22
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Nie mogłem się doczekać, aż wreszcie przeczytam tą powieść. Wziąłem do ręki, przeczytałem i sam nie wiem co myśleć.

Nie ma tutaj już takiej magii, która urzekała w "Cieniu Wiatru". Jest zdecydowanie więcej mroku, ale tak czy inaczej, książka mocno działa na wyobraźnię. Sam nie wiem dlaczego, ale u mnie wzbudziła nieco nieoczekiwane emocje, bo czułem sporo goryczy, kiedy ją czytałem. Może to...
Nie mogłem się doczekać, aż wreszcie przeczytam tą powieść. Wziąłem do ręki, przeczytałem i sam nie wiem co myśleć.

Nie ma tutaj już takiej magii, która urzekała w "Cieniu Wiatru". Jest zdecydowanie więcej mroku, ale tak czy inaczej, książka mocno działa na wyobraźnię. Sam nie wiem dlaczego, ale u mnie wzbudziła nieco nieoczekiwane emocje, bo czułem sporo goryczy, kiedy ją czytałem. Może to dlatego, że czytając tą książkę, człowiek uświadamia sobie, że każda, nawet najpiękniejsza historia dobiega kiedyś końca. Podobnie zresztą jest w życiu, nic nie jest dane na zawsze.

Z drugiej strony, może i jest to powieść słabsza od pierwszej części tego cyklu, ale i tak nie można nie pochylić się z podziwem nad stylem Carlosa Ruiza Zafona. Czasem mam wrażenie, że ten człowiek po prostu pomylił epoki, ale dobrze, że żyje i pisze teraz, bo jeszcze jakaś katastrofa dziejowa sprawiłaby, że jego powieści zwyczajnie by zaginęły. Mamy to szczęście, że Zafon żyje w czasach nam współczesnych i że pisze genialne powieści.

pokaż więcej

 
2018-06-01 21:23:04
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Rizzoli/Isles (tom 12) | Seria: Anatomia zbrodni
 
2018-05-29 20:13:25
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Miłość i wojna (tom 2.2)

Cóż by tu powiedzieć o tej powieści... Teoretycznie wystarczyłoby stwierdzić, że jest po prostu wybitna, ale to by było zbyt mało.

Cała ta wielka Trylogia, choć przebrnąłem dopiero przez 2/3, skłoniła mnie do pewnej refleksji nad historią Stanów Zjednoczonych. Jak się tak człowiek zastanowi, to czasem mogą irytować te amerykańskie slogany, których tematem jest walka o wolność. Co takiego tam...
Cóż by tu powiedzieć o tej powieści... Teoretycznie wystarczyłoby stwierdzić, że jest po prostu wybitna, ale to by było zbyt mało.

Cała ta wielka Trylogia, choć przebrnąłem dopiero przez 2/3, skłoniła mnie do pewnej refleksji nad historią Stanów Zjednoczonych. Jak się tak człowiek zastanowi, to czasem mogą irytować te amerykańskie slogany, których tematem jest walka o wolność. Co takiego tam za oceanem mogą wiedzieć o walce? Kraj, który nigdy nie doświadczył terroru okupacji, który nigdy nie musiał na serio (poza wojną o niepodległość kolonii) walczyć o wolność, którego obywatele nie ginęli w obozach zagłady. Wreszcie kraj, który nigdy nie doświadczył obcej inwazji. No chyba, że za inwazję weźmiemy Pearl Harbor albo World Trade Center. Tyle że w pierwszym przypadku życie straciło nieco ponad 2000 ludzi, a 11 września ten los spotkał prawie 3000 obywateli USA. Z kolei w jednym tylko Katyniu życie odebrano ponad 20 000 Polakom, więc proporcje mówią same za siebie. Krótko mówiąc, dosyć długo byłem zdania, że Amerykanie to specyficzna nacja, a zarazem przemądrzała nacja, która nigdy nie przeżyła piekła na ziemi i która nie wie co to klęska.

Tymczasem największe piekło w swojej historii Amerykanie zgotowali sobie nawzajem i zrobili to w zasadzie bez większego powodu. O przepraszam, powody może były i spore, ale na pewno można było rozwiązać je inaczej, nikt nie musiał sięgać za broń. Naprawdę mocno chwytały za serce opisy przemian, jakie bohaterowie tej powieści przeszli przez najtrudniejsze lata w historii USA. Kolejny przykład, który dobitnie potwierdził, że wojnę rozpętać jest bardzo łatwo, a wystarczy do tego ledwie garstka zaślepionych ideologicznie jednostek. Powstrzymać i zakończyć ją jest jednak o wiele trudniej i co gorsza, nie cierpią na niej jednostki. Cierpią na niej miliony i cierpią przez wiele lat.

pokaż więcej

 
2018-05-29 20:11:12
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Miłość i wojna (tom 2)
 
Moja biblioteczka
191 94 908
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (9)

Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (5)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd