rozwiń zwiń
Magda_

Profil użytkownika: Magda_

Pabianice Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 rok temu
328
Przeczytanych
książek
349
Książek
w biblioteczce
223
Opinii
1 254
Polubień
opinii
Pabianice Kobieta
Dodane| 5 książek
Prawie filolożka, naukowo bliżej języka, z zamiłowania bliżej literatury. Fanka eksperymentów literackich, która ostatnio odkryła w sobie sentymentalny pociąg do literatury młodzieżowej. Prowadzę blog Magda siedzi między książkami.

Opinie


Na półkach:

Ben Miller, którego kojarzyć możecie z książki O chłopcu, który zniknął świat, przychodzi tym razem z własną reinterpretacją Opowieści wigilijnej. Klasyczna Dickensowska fabuła dostaje bohatera, o którym wszystkie dzieci chcą się czegoś dowiedzieć, a którego postać jest owiana świąteczną tajemnicą.

Główny bohater, jak większość dzieci, jest zaintrygowany tym, w jakich okolicznościach w święta prezenty trafiają do dzieci. I, o zgrozo! koledzy zaczynają coś przebąkiwać o tym, że Mikołaj nie istnieje, a zabawki kupują dzieciom ich rodzice. Jackson postanawia to sprawdzić i przekonać się, jak odbywa się ta procedura. I przez niezbyt szczęśliwy zbieg okoliczności, Mikołaj zostaje przyłapany przez chłopca, gdy utknął w kominie. Bo wiecie, w normalnych okolicznościach magia elfów (bo do nich według wizji autora należy Mikołaj) pozwala na tak szybkie przemieszczanie się, że niedoskonały ludzki wzrok nie jest w stanie zauważyć świętego, choćby przeszedł tuż przed człowieczymi oczami. 

Jackson dostaje od losu niezwykły fart - nie tylko będzie towarzyszył Mikołajowi w rozwożeniu świątecznych prezentów po całym świecie, ale też wysłucha pięknej historii o zmianie i radości z rozdawania. Bo wiecie, Mikołaj nie zawsze był taki hojny...

Ben Miller ubiera w nową formę klasyczną fabułę, zachowując ramy nadane przez Karola Dickensa. W tej reinterpretacji widać ogromny szacunek dla oryginalnego tekstu przy jednoczesnej fantazji, lekkości pióra oraz humorystycznemu podejściu do postaci i wydarzeń tła. Wspaniała, wzruszająca opowieść świąteczna przeznaczona nie tylko dla dziecięcych niedowiarków. Starsi czytelnicy też będą się dobrze przy niej bawić.

Ben Miller, którego kojarzyć możecie z książki O chłopcu, który zniknął świat, przychodzi tym razem z własną reinterpretacją Opowieści wigilijnej. Klasyczna Dickensowska fabuła dostaje bohatera, o którym wszystkie dzieci chcą się czegoś dowiedzieć, a którego postać jest owiana świąteczną tajemnicą.

Główny bohater, jak większość dzieci, jest zaintrygowany tym, w jakich...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Nazwana nową jakością wśród książek o megafaunie mezozoiku i kenozoiku, książka Krzysztofa Poznańskiego będzie ucztą dla każdego małego i dużego fana dinozaurów. Autor opisuje życie na Ziemi w dwóch erach, jednak to czas dinozaurów zdominował tematycznie to opracowanie.

Nie ma tu mieszania okresów, ignorowania tego, jakie zwierzęta żyły w kredzie, a jakie w jurze. Nie ma także powtarzania truizmów. Jest za to spokojny opis rozwoju i wymierania fauny zgodnie z chronologią, od wymierania permskiego począwszy. Autor patrzy na historię życia gatunków holistycznie, wiążąc ją z przemianami w obrębie skorupy ziemskiej i wpływem czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja słoneczna czy zmiana odległości Ziemi od Słońca. Obok rozprawiania się z mitami oraz powszechną, acz niedokładną wiedzą, K. Poznański dużo uwagi poświęca polskim odkryciom, takim jak lisowicja czy smok wawelski, a z kenozoiku - wpływowi zlodowaceń na polski krajobraz.

Czy wszystkie dinozaury wyginęły? Czy tyranozaur był najgroźniejszym drapieżnikiem, jaki chodził po Ziemi? Czy morskie pradawne stwory także możemy nazwać dinozaurami? Kiedy powstał pierwszy człowiek? Na te i inne pytania K. Poznański cierpliwie odpowiada, posługując się wywodem naukowym. Książka porządkuje wiedzę popularnonaukową o dinozaurach, ale nie tylko - drugą część opracowania stanowi prześledzenie rozwoju ssaków - megafauny kenozoiku oraz człowieka.

Książka przewidziana jest dla odbiorcy zainteresowanego tematem (jest to dość zaawansowana wiedza i mnóstwo nazw gatunkowych), przynajmniej w wieku nastoletnim.

Nazwana nową jakością wśród książek o megafaunie mezozoiku i kenozoiku, książka Krzysztofa Poznańskiego będzie ucztą dla każdego małego i dużego fana dinozaurów. Autor opisuje życie na Ziemi w dwóch erach, jednak to czas dinozaurów zdominował tematycznie to opracowanie.

Nie ma tu mieszania okresów, ignorowania tego, jakie zwierzęta żyły w kredzie, a jakie w jurze. Nie ma...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Aktorka, której już jedna z pierwszych ról zaważyła na rozpoznawalności, młodziutka Romy, żyjąca pod ścisłą kuratelą rodziców, próbuje zrzucić z siebie brzemię Sisi. Dla wszystkich filmowców jest grzeczną dziewczynką, która może grać inne grzeczne dziewczęta w filmach kostiumowych. Fani i dziennikarze wołają za nią "Sisi!", lustrując niemiłym okiem jej partnerów, a ona chce żyć po swojemu.
Wczesny debiut filmowy dziewczyny z rodziny o aktorskich tradycjach przerwał Romy proces dojrzewania, zupełnie tak samo, jak małżeństwo Sisi zakłóciło naturalny rozwój jej osobowości. Obie zostały rzucone na głęboką wodę i obie musiały nauczyć się walczyć o swoją decyzyjność. Romy Schneider pewnie nie byłaby zadowolona, gdyby wiedziała, że ponad sześćdziesiąt lat po premierze pierwszej części przesłodzonej baśni Ernsta Marischki, odbiorcy wciąż będą w niej widzieć Sisi. Autorka tej powieści biograficznej, Michelle Marly, z łatwością uzasadnia niechęć Romy do cesarzowej Austrii.

Książka obejmuje niedługi okres z życia Romy Schneider, przypadający na zerwanie z nadopiekuńczością rodziców, ucieczkę do Paryża i debiut teatralny Romy. Aktorka będzie musiała sama przekonać się o swojej wartości artystycznej, żeby oddalić od siebie skojarzenia z cnotliwą, grzeczną dziewczyną. Niesformalizowany związek z Alainem Delonem, który jest impulsem do zmian, był przyjęty bardzo krytycznie przez fanów w Niemczech i Austrii, którzy wciąż widzieli w Romy siedemnastolatkę podobną do ukochanej, mitologizowanej nawet, cesarzowej. Jednak Romy chce być aktorką sceniczną i filmową wielkiego formatu, dlatego decyduje się na współpracę z Luchino Viscontim, który umożliwia jej zarówno wystąpienie na deskach teatru, jak również zagranie skandalizującej nagiej sceny w filmie Boccaccio '70. Ten ostatni ma sprawić, że dla innych filmowców Romy przestanie być utożsamiana z Sisi. Jednak nie dla widzów.

Powieść oparta na faktach, ale nie faktograficzna, operująca silnie zsubiektywizowaną narracją trzecioosobową, pokazuje rozterki młodej kobiety, jej zmagania aktorskie na planach różnych filmów i sztuk teatralnych, a przede wszystkim - problematyczny związek z Alainem Delonem. Mimo że ich relacja to istna sinusoida, bez szans na sformalizowanie, to właśnie ona była dla Romy impulsem do zmian, o których opowiada ta książka. Impulsem, który doprowadził ją w konsekwencji do Hollywood, ale to już inna historia, nieobjęta w fabule napisanej przez Michelle Marly.

Aktorka, której już jedna z pierwszych ról zaważyła na rozpoznawalności, młodziutka Romy, żyjąca pod ścisłą kuratelą rodziców, próbuje zrzucić z siebie brzemię Sisi. Dla wszystkich filmowców jest grzeczną dziewczynką, która może grać inne grzeczne dziewczęta w filmach kostiumowych. Fani i dziennikarze wołają za nią "Sisi!", lustrując niemiłym okiem jej partnerów, a ona chce...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Magda_ między_książkami

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [11]

Jakub Małecki
Ocena książek:
6,8 / 10
33 książki
1 cykl
Pisze książki z:
1820 fanów
Olga Tokarczuk
Ocena książek:
6,6 / 10
37 książek
2 cykle
Pisze książki z:
2073 fanów
Herta Müller
Ocena książek:
7,3 / 10
18 książek
1 cykl
150 fanów
Simon Van Booy Wszystko, co piękne, zaczęło się potem Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
328
książek
Średnio w roku
przeczytane
16
książek
Opinie były
pomocne
1 254
razy
W sumie
wystawione
309
ocen ze średnią 6,5

Spędzone
na czytaniu
1 747
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
15
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
5
książek [+ Dodaj]