rozwiń zwiń
Babaryba

Profil użytkownika: Babaryba

Nie podano miasta Kobieta
Status Bibliotekarka
Aktywność 1 rok temu
920
Przeczytanych
książek
3 572
Książek
w biblioteczce
129
Opinii
3 229
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
★Na LC od kwietnia 2013 do "dobrej zmiany BETA" 2019. Od dnia 25.02.2020 zupełnie rezygnuję z LC.

Opinie


Na półkach: , , , , ,

NOTATKI WŁASNE:
Szachownicowy morderca (lub Bitcewski maniak) - Rosjanin Aleksandr Piczuszkin wymyślił sobie taki pseudonim, ponieważ chciał zabić tylu ludzi, ile jest pól na szachownicy (64). Chciał zostać zapamiętany jako największy seryjny morderca w historii Rosji. Jego ofiarami padały osoby znajdujące się akurat w pobliżu, ale również wielu jego znajomych. Twierdził, że pierwsza zbrodnia jest jak pierwsza miłość i nigdy się jej nie zapomina i, że im bliżej zna się człowieka, tym większą przyjemność sprawia zabicie go. Piczuszkin został aresztowany w lecie 2006 roku, po zabójstwie swojej dziewczyny. Przyznał się do zabicia 60 osób, udało się potwierdzić tylko 49 zbrodni. Jego proces odbył się w 2007 r.
Jego idolem był Andriej Czikatiło zwany Rzeźnikiem z Rostowa sadystyczny pedofilski nekrofil, który przyznawał się również do zjadania niektórych fragmentów ciał ofiar.
Czikatiło zamordował 56 osób w latach 1978- 90. Trzech ofiar nie odnaleziono, więc oskarżono go o 53 morderstwa. Wyrok wykonano w 1994, strzałem w tył głowy za prawym uchem.

NOTATKI WŁASNE:
Szachownicowy morderca (lub Bitcewski maniak) - Rosjanin Aleksandr Piczuszkin wymyślił sobie taki pseudonim, ponieważ chciał zabić tylu ludzi, ile jest pól na szachownicy (64). Chciał zostać zapamiętany jako największy seryjny morderca w historii Rosji. Jego ofiarami padały osoby znajdujące się akurat w pobliżu, ale również wielu jego znajomych. Twierdził,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , ,

NOTATKI WŁASNE:

1. Jare Święto (Jare Gody)- kilkudniowy cykl obrzędowy związany z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny (najważniejszej pory roku). Rozpoczyna się 21.III i może trwać nawet do najbliższej pełni Księżyca. Elementami święta było: rozpalanie rytualnych ogni (do ognia wlewano miód na cześć Świętowita, mleko na cześć bogini Mokosz, wrzucano zboże na cześć Śwarożyca i kość na cześć Welesa), topienie lub spalenie słomianej kukły, robienie wiech z witek drzewnych (wierzba, leszczyna), malowanie jajek. Kulminacją były uroczyste uczty na wzgórzach z tańcami i muzyką, a dzień po nich obmywano się wodą i obchodzono Śmigus polegający na uderzaniu się nawzajem witkami. Oba rytuały miały oczyścić i przynieść siłę i zdrowie. Obecnie oba połączyły się w jeden rytuał zwany Śmigus- Dyngus. Wieczorem udawano się na mogiły, gdzie pozostawiano jadło i wspominano zmarłych.

2. Mokosz- bogini ziemi, Matka- Ziemia, jedno z najważniejszych bóstw panteonu słowiańskiego. Opiekunka ziemi, która srogo karze tych, którzy ją krzywdzą. Nie wolno kopć, grabić ani kaleczyć ziemi przed 25 marca, w czasie jej zimowego spoczynku. Inaczej bogini go ukarze. Tak samo gdy się przewrócimy, powinniśmy splunąć na ziemię albo ją przeprosić.

3. Marzanna (zwana też Śmierć, Śmiercicha, Śmiertka) słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć, przez część badaczy uważana za demona. Oznaczała zimową śmierć roślin i letarg zwierząt. Śmierć Marzanny wraz z końcem zimy przeciwstawia ją symbolizującemu wiosnę Jaryle, który rodził się wraz z nadejściem wiosny.
Marzanna często utożsamiana z rzymską Cererą (a tę z grecką Demeter).
Z jej topieniem związane były liczne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku.

4. Kwiat paproci, perunowy kwiat – (napięcie w przyrodzie podczas burz miało sprzyjać kwitnieniu tej rośliny) w wierzeniach słowiańskich to mityczny, legendarny kwiat, mający zakwitać raz w roku (lub raz na 12345 pełni księżyca), w czasie przesilenia letniego, podczas najkrótszej nocy w roku (około 21-22 czerwca). Znalazcy zapewniać miał bogactwo i dostatek, przez co jego poszukiwania stały się stałym elementem obchodów słowiańskiego święta Kupały.

5. Topielec (Utopiec)– złe i podstępne demony wodne, powstawały z dusz topielców i poronionych płodów. Zamieszkiwały wszelkie zbiorniki wodne i topiły kąpiących się oraz przechodzące przez rzekę zwierzęta. Przybierały postać wysokich, bardzo chudych ludzi o oślizgłej, zielonej skórze, z dużą głową i ciemnymi włosami.
Gdy nie było długo deszczu należało wymówić głośno imię ostatniego topielca lub odkopać jego zwłoki i wrzucić do rzeki.

NOTATKI WŁASNE:

1. Jare Święto (Jare Gody)- kilkudniowy cykl obrzędowy związany z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny (najważniejszej pory roku). Rozpoczyna się 21.III i może trwać nawet do najbliższej pełni Księżyca. Elementami święta było: rozpalanie rytualnych ogni (do ognia wlewano miód na cześć Świętowita, mleko na cześć bogini Mokosz, wrzucano zboże na cześć...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , ,

NOTATKI WŁASNE:

1. Żerca ( ofiarnik) – kapłan w religii słowiańskiej, zajmował się składaniem ofiar i wyznaczaniem terminów świąt, wróżeniem i swataniem. Stanowił elitę społeczeństwa i miał dużą rolę polityczną, niejednokrotnie współrządząc wraz z księciem. Nosił długie szaty i włosy.

2. Żertwa – u dawnych Słowian ofiara całopalna składana na cześć bóstwa przez żercę.

3. Wołchw ( guślarz)- wróżbita, mag, odpowiednik szamana. Ich sztuka wróżenia była powiązana z kultem boga Welesa. Czasami pełnili także rolę ofiarników. Cieszyli się wielkim poważaniem, chociaż nie mieli takiego wpływu na władzę jak żercy.

4. Mieszko I (Dagobert, Dagome). Część polskich historyków także obecnie twierdzi, że Mieszko I był Waregiem, a państwo polskie powstało w wyniku najazdu Normanów z północy.

5. Kelpie- znany też jako "Koń potokowy" majestatyczny łagodny biały koń, który pojawia się niedaleko rzek i strumieni, najczęściej podczas mglistej pogody. Zawodzeniem i wyciem ostrzega przed burzami.
Czasami ukazuje się jako brutalny i włochaty człowiek, który ściska i miażdży podróżników (najczęstszą, powszechnie przyjętą formą jest koń). Jeśli ktoś go dosiądzie, kelpie poszarżuje w najgłębsze partie wody, porywając ze sobą i zatapiając nieszczęsnego jeźdźca.
W Skandynawii był jedną z postaci wodnego ducha o kształcie człowieka, zwanego Nix.

6. Krzyż słoneczny, słoneczny krąg - równoramienny krzyż umieszczony w okręgu. Wyraża związek nieba i ziemi, wyrównanie cech aktywnych i biernych w charakterze człowieka doskonałego. Oznaczał też słońce w najstarszej, najczystszej postaci. Taki sam, olbrzymi, ułożony z kamieni znajdował się na szczycie Łysicy. Otaczał go dwumetrowy wał w kształcie podkowy. Od tego symbolu wzięła się nazwa Gór Świętokrzyskich. (wg Wikipedii nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze)

NOTATKI WŁASNE:

1. Żerca ( ofiarnik) – kapłan w religii słowiańskiej, zajmował się składaniem ofiar i wyznaczaniem terminów świąt, wróżeniem i swataniem. Stanowił elitę społeczeństwa i miał dużą rolę polityczną, niejednokrotnie współrządząc wraz z księciem. Nosił długie szaty i włosy.

2. Żertwa – u dawnych Słowian ofiara całopalna składana na cześć bóstwa przez...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Babaryba

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [27]

Pierre Lemaitre
Ocena książek:
7,2 / 10
11 książek
4 cykle
174 fanów
Stieg Larsson
Ocena książek:
8,1 / 10
9 książek
2 cykle
3749 fanów
Nele Neuhaus
Ocena książek:
7,8 / 10
28 książek
4 cykle
313 fanów

Ulubione

Cassandra Clare Miasto Kości Zobacz więcej
Cassandra Clare Miasto Kości Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Marina Zobacz więcej
Marek Hłasko Opowiadania Zobacz więcej
Stefan Żeromski Syzyfowe prace Zobacz więcej
Jo Nesbø Człowiek nietoperz Zobacz więcej
Agatha Christie Autobiografia Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Marina Zobacz więcej
Camilla Läckberg Księżniczka z lodu Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Paula Hawkins Dziewczyna z pociągu Zobacz więcej
Paula Hawkins Dziewczyna z pociągu Zobacz więcej
Paula Hawkins Dziewczyna z pociągu Zobacz więcej
Jo Nesbø Syn Zobacz więcej
Terry Hayes Pielgrzym Zobacz więcej
Jo Nesbø Syn Zobacz więcej
Jakub Małecki Dygot Zobacz więcej
Jo Nesbø Syn Zobacz więcej
Terry Hayes Pielgrzym Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
920
książek
Średnio w roku
przeczytane
26
książek
Opinie były
pomocne
3 229
razy
W sumie
wystawione
735
ocen ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
4 697
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
23
minuty
W sumie
dodane
1 909
cytatów
W sumie
dodane
1 053
książek [+ Dodaj]