Marcin 
Grudziądz, status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę i 1 cytat, ostatnio widziany 15 godzin temu
Teraz czytam
 • Jezus
  Jezus
  Autor:
  Dlaczego Ziemia Święta jest często nazywana Piątą Ewangelią? W którym mieście Jezus dokonał wielu cudów? Dlaczego Gehenna jest prześliczna? James Martin SJ zaprasza czytelników, by w zupełnie nowy, o...
  czytelników: 502 | opinie: 41 | ocena: 8,34 (176 głosów) | inne wydania: 2
 • Ostatni król Polski
  czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-07 19:21:17
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Chrześcijaństwo
 
2019-01-07 19:20:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Niekiedy zabawna, zazwyczaj jednak głęboko irytująca opowieść o Wikingach w Ameryce, pełna głupawych dowcipów, zdecydowanie w złym guście. Angus Watson jest autorem fantasy, które rzekomo czerpać ma z historii i wiedzą historyczną się posiłkować, jednak w jego powieściach historyczne jest tylko jakieś odległe tło, reszta zaś to klimat przywodzący na myśl dziwaczne połączenie "Władcy... Niekiedy zabawna, zazwyczaj jednak głęboko irytująca opowieść o Wikingach w Ameryce, pełna głupawych dowcipów, zdecydowanie w złym guście. Angus Watson jest autorem fantasy, które rzekomo czerpać ma z historii i wiedzą historyczną się posiłkować, jednak w jego powieściach historyczne jest tylko jakieś odległe tło, reszta zaś to klimat przywodzący na myśl dziwaczne połączenie "Władcy Pierścieni" i "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka", względnie "Matrixa". Język tego "utworu" to właściwie rodzaj slangu. Powieść to zapewne nieszkodliwa, jednak korzyści z jej przeczytania większych nie widzę. Godna polecenia jedynie ortodoksyjnym miłośnikom fantasy, znajdującym upodobanie w takich, przyznać trzeba, odrobinę niestandardowych wariantach tego zazwyczaj szablonowego i dość przewidywalnego gatunku.

pokaż więcej

 
2019-01-06 12:07:47
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, historia
 
2019-01-06 12:07:28
Dodał do serwisu książkę: Ostatni król Polski
 
2019-01-06 12:00:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, historia
Autor:

Znakomita książka popularno-naukowa, rzecz o dawnej Polsce (i nie tylko) napisana przez angielskiego historyka, a więc tak perspektywa, jak i oceny są tu nieco inne od tych, do których przywykliśmy za sprawą rodzimych naukowców i pisarzy. Nie jest to też historiografia w rodzaju tej uprawianej przez pewnego znanego Walijczyka, autora niejakiego "Bożego igrzyska". O ile ten ostatni (mimo... Znakomita książka popularno-naukowa, rzecz o dawnej Polsce (i nie tylko) napisana przez angielskiego historyka, a więc tak perspektywa, jak i oceny są tu nieco inne od tych, do których przywykliśmy za sprawą rodzimych naukowców i pisarzy. Nie jest to też historiografia w rodzaju tej uprawianej przez pewnego znanego Walijczyka, autora niejakiego "Bożego igrzyska". O ile ten ostatni (mimo wszystko dodam, że chodzi tu o Normana Daviesa) napisał kilka popularnych, publicystycznych w istocie książek, pełnych mniej czy bardziej ryzykownych tez, o tyle Robert Frost stworzył dzieło trudniejsze w odbiorze, bardziej naukowe niż popularne, rzekłbym: o większym ciężarze gatunkowym. Gdyby szukać porównań, to pierwszym co się nasuwa jest "Polityka Jagiellonów", zapis wykładów nieocenionego prof. Henryka Łowmiańskiego, z którym Robert Frost odważnie niekiedy polemizuje. Rekomendacją niech będzie i to, że dziełem Frosta posiłkował się nieraz prof. Andrzej Nowak w trzecim i jak dotąd ostatnim tomie swoich "Dziejów Polski", poświęconym głównie czasom Kazimierza Jagiellończyka. Sam zaś Frost obficie czerpie tak ze wspomnianego Łowmiańskiego, Ludwika Kolankowskiego, a nawet i Jerzego Besali.
Książka Roberta Frosta jest historią Unii Polsko-Litewskiej, historią nie tylko polityczną, ale również społeczną i gospodarczą. Wiele tu faktów i danych liczbowych, stąd lektura wymaga czasem ponadprzeciętnego skupienia. Wysiłek to jednak wart podjęcia, bo książka ta jest nie tylko nieocenionym źródłem wiedzy, lecz również - mimo ewentualnych trudności - wyborną lekturą.

pokaż więcej

 
2019-01-03 14:44:06
Ma nowego znajomego: Książki_takie_jak_my
 
2019-01-03 14:43:58
Ma nowego znajomego: macdej
 
2018-12-20 05:50:05
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, historia
 
2018-12-19 07:27:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Mroczna Wieża (tom 4)
 
2018-12-17 20:29:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, historia

Adam Zamoyski jak zawsze stanął na wysokości zadania. Tym razem do rąk czytelnika trafiło dzieło poświęcone historii ruchów rewolucyjnych od Wielkiej Rewolucji Francuskiej po Komunę Paryską. Siłą rzeczy wiele tutaj Polski i Polaków, bo jak wiemy żadna awantura bez naszych rodaków obyć się nie mogła. Poglądy autora zazwyczaj wydają się konserwatywne. Zamoyski traktuje historię wstrzemięźliwie.... Adam Zamoyski jak zawsze stanął na wysokości zadania. Tym razem do rąk czytelnika trafiło dzieło poświęcone historii ruchów rewolucyjnych od Wielkiej Rewolucji Francuskiej po Komunę Paryską. Siłą rzeczy wiele tutaj Polski i Polaków, bo jak wiemy żadna awantura bez naszych rodaków obyć się nie mogła. Poglądy autora zazwyczaj wydają się konserwatywne. Zamoyski traktuje historię wstrzemięźliwie. Nie jest ona dla niego pretekstem do romantycznych uniesień. Jest on z tych raczej badaczy, którzy własną dziedzinę traktują bez emocji, podchodzą do niej na zimno i bez złudzeń. Z jednej strony otrzymujemy więc zupełnie nie romantyczny obraz powstań i ich bohaterów, z drugiej zaś podobnie niezafałszowany obraz ludzi pokroju Aleksandra Wielopolskiego, od którego polityki dystansowali się nawet niektórzy ze zwolenników współpracy z zaborcą. Zawsze jednak pamiętać musimy, że książka Zamoyskiego nie jest pracą naukową, lecz esejem historycznym z gatunku tych autorstwa Normana Daviesa, czy też największego z moich faworytów, Pawła Jasienicy. Książka ta nie stanowi więc wykładu historii idei XVIII-XIX wieku. Jest ona raczej próbą zrozumienia ludzi tamtej epoki, tego o co i dlaczego walczyli, wreszcie i tego czy cokolwiek z tamtej walki przetrwało do naszych czasów.

pokaż więcej

 
2018-12-10 21:25:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Chrześcijaństwo

G.K.Chesterton to chyba jeden z najlepszych katolickich pisarzy ubiegłego stulecia. Dzieła tego wyśmienitego konwertyty bywają dziś czytane głównie przez konserwatystów, a szkoda, bo są to rzeczy nie tylko mądre, ale i z wdziękiem napisane. To zwyczajnie dobra literatura, będąca dowodem na to, że można o sprawach ważnych pisać w sposób niewyczerpujący czytelnika. Tym razem otrzymujemy tom... G.K.Chesterton to chyba jeden z najlepszych katolickich pisarzy ubiegłego stulecia. Dzieła tego wyśmienitego konwertyty bywają dziś czytane głównie przez konserwatystów, a szkoda, bo są to rzeczy nie tylko mądre, ale i z wdziękiem napisane. To zwyczajnie dobra literatura, będąca dowodem na to, że można o sprawach ważnych pisać w sposób niewyczerpujący czytelnika. Tym razem otrzymujemy tom publicystyki, a tytułowi heretycy to nikt inny, jak współcześni autorowi bohaterowie intelektualnego panteonu. Jest ich wielu, niektórzy zgoła już zapomniani, inni znani po dziś dzień (Rudyard Kipling, George Bernard Shaw). Chesterton mierzy się z tematami takimi jak neopogaństwo, ateizm, a nawet...polityczna poprawność (w moim przekonaniu taką próbką jest esej o literaturze krajów postkolonialnych). Przeczytać z pewnością warto, choć o niektórych sprawach dzisiaj myśli się już i pisze inaczej, a przynajmniej w odmienny sposób rozkłada akcenty. Chesterton był pisarzem obdarzonym genialną inteligencją i przenikliwością umysłu, z czym w naturalny sposób łączyło się poczciwe, choć wcale nie krotochwilne poczucie humoru. Był także przyjacielem Polski i miłośnikiem piwa, a to doprawdy niemało.

pokaż więcej

 
2018-12-05 19:36:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Powieść historyczna

Bernard Cornwell jest prawdopodobnie najlepszym współcześnie żyjącym autorem powieści historyczno-przygodowych. Niestety "Fort nad zatoką" nie należy do jego najlepszych dokonań. Książka to w najlepszym razie przeciętna, a fatalne tłumaczenie, obejmujące liczne błędy w zakresie często tutaj używanej terminologii marynistycznej,wzmacnia jeszcze wrażenie, że tym razem mamy do czynienia z... Bernard Cornwell jest prawdopodobnie najlepszym współcześnie żyjącym autorem powieści historyczno-przygodowych. Niestety "Fort nad zatoką" nie należy do jego najlepszych dokonań. Książka to w najlepszym razie przeciętna, a fatalne tłumaczenie, obejmujące liczne błędy w zakresie często tutaj używanej terminologii marynistycznej,wzmacnia jeszcze wrażenie, że tym razem mamy do czynienia z poronionym płodem. Co zwraca uwagę przede wszystkim, to dość nieudolne, niedostatecznie "czytelne" poprowadzenie fabuły. Czytelnik nie do końca uważny i nie znający historii amerykańskiej wojny o niepodległość może mieć czasem trudności ze zrozumieniem kto jest kim i po czyjej jest stronie. Jedynym pocieszeniem pozostaje kilka wybornych scen batalistycznych i całkiem dobrych obrazów obyczajowych. Wielka szkoda, że tego dobra tak mało, bo jako się rzekło, Cornwell jest pisarzem znakomitym i nie raz już zdołał dowieść, że stać go na coś dużo lepszego. Szkoda tym większa, że temat powieści jest przecież sam w sobie interesujący, a bohaterowie (zwykle autentyczni)dają utalentowanemu autorowi możliwości szerokiego rozwinięcia skrzydeł. Nie od dziś wiemy o tym, że Cornwell potrafi przekonująco i dobrze pisać nie tylko o średniowieczu, jednak tym razem swojej klasy pokazać nie zdołał.

pokaż więcej

 
2018-12-03 21:02:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Nie wydaje się, aby dzieło Richarda Dawkinsa mogło przekonać osoby o ugruntowanej, głębokiej wierze. Takie zwieść się nie dadzą, rzecz może natomiast zachwiać tymi o wierze słabszej i nieprzemyślanej, odwieść od wiary tych, którzy uważają się za poszukujących, wreszcie "przekonać przekonanych" o słuszności ich niewiary. Jako chrześcijanin od dawna już chciałem tę książkę przeczytać,... Nie wydaje się, aby dzieło Richarda Dawkinsa mogło przekonać osoby o ugruntowanej, głębokiej wierze. Takie zwieść się nie dadzą, rzecz może natomiast zachwiać tymi o wierze słabszej i nieprzemyślanej, odwieść od wiary tych, którzy uważają się za poszukujących, wreszcie "przekonać przekonanych" o słuszności ich niewiary. Jako chrześcijanin od dawna już chciałem tę książkę przeczytać, skonfrontować się z nią, poznać poglądy Dawkinsa u samego ich źródła, choć podkreślić muszę, że lektura "Boga urojonego" nie była pierwszym moim kontaktem z tym autorem, wcześniej bowiem oglądałem serial "Roots of all evil?" (o ile dobrze pamiętam tytuł), w Polsce wyemitowany przez telewizję Planete. Z serialu tego pamiętam chyba niemało, a że jest on w jakiejś mierze "ekranizacją" książki Dawkinsa, podczas lektury nie raz czułem się tak jakbym wstępował do tej samej rzeki co kiedyś.
Wielokrotnie pisano już o tym, że Dawkins miesza czy nawet myli porządki przykładając do transcendencji miarę właściwą dla nauk ścisłych. Z poglądem tym zgadzam się tylko po części. Darwinizm jest dla Dawkinsa czymś prawie że w rodzaju religii, choć twierdzi on również, że jego przekonanie o tym, iż regulatorem wszystkiego na świecie jest dobór naturalny, mogłoby ulec zmianie, o ile ktoś udowodniłby mu, że jest inaczej. Dopóki autor "Boga urojonego" zajmuje się kwestiami naukowymi jest zupełnie dobrze i jego książkę czyta się z dużym zainteresowaniem, nawet z przyjemnością. Pewna część głoszonych przez Dawkinsa poglądów na temat ewolucjonizmu, darwinizmu i doboru naturalnego nie budziłaby oporu wśród wielu znających naukę swojego Kościoła katolików, gdyby ci rzecz jasna zechcieli bez zbędnych uprzedzeń te poglądy poznać. Z kolei sam Dawkins zdaje się o tym nie wiedzieć i (zwłaszcza w późniejszych rozdziałach) przypuszcza bezpardonowy atak na każdą wiarę i wszelkie towarzyszące jej emocje w ogóle nie zważając na to, że między katolicyzmem a ewangelikalnym protestantyzmem rodem z USA (o którym opowiada właściwie przez większą część książki, także wtedy, gdy nie artykułuje tego wprost)istnieją pewne różnice w rozumieniu wymienionych kwestii i o ile na ten przykład KK ewolucjonizm aprobuje, o tyle wielu "pentekostalnych" amerykańskich kaznodziejów nadal uparcie twierdzi, że świat istnieje od sześciu tysięcy lat, gdyż tak napisane jest w Biblii. Tych zarzutów nie należy traktować poważnie. Ich źródłem jest zazwyczaj brak wiedzy autora książki, czasem zaś także brak wrażliwości (sposób w jaki Dawkins przy pomocy kilku zaledwie zdań rozprawia się z tajemnicą krzyża nie tyle nawet budzi oburzenie, co raczej zdziwienie, że ktoś próbujący pisać o chrześcijaństwie nie zna powszechnie głoszonych w tej materii poglądów, a nawet jeśli je zna, to potrafi skwitować je z tak daleko posuniętym cynizmem). Podobnie należałoby chyba odnieść się do zarzutów podnoszonych wobec okrucieństwa Boga Starego Testamentu (historia ofiary Izaaka zainspirowała tutaj Dawkinsa w sposób szczególny). Także i one nie stanowią żadnej konstruktywnej krytyki, a jedynie staromodne "pastwienie się" nad tym okrutnym i mściwym Bogiem, podczas gdy z innych źródeł wiadomo, że sens tych opowieści rozumieć należy jako element "Dziejów Przymierza" i odczytywać także w kontekście nauczania Jezusa Chrystusa. Jest to oczywiście perspektywa zastrzeżona dla osób wierzących, jednak Dawkins zwyczajnie ją ignoruje. Dylematami wielkich mistyków chrześcijaństwa z "nocą ciemną" na czele nie zajmuje się wcale, wypisuje za to jakieś niewiarygodne pierdoły o urojeniach wzrokowo-słuchowych. Tego rodzaju "analiza" trąci nieco poziomem publicystyki tygodnika "Nie" i nie tyle nadaje się na materiał do refleksji, co raczej na światopoglądowy bryk dla niewyrobionych jeszcze wrogów religii, takich co to potrzebują, żeby im ktoś wyłożył co mają myśleć, o czym mają mówić i jakimi posługiwać się argumentami.

pokaż więcej

 
2018-11-28 11:29:03
Ma nowego znajomego: Artur Jaworski
 
2018-11-28 05:36:14
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Chrześcijaństwo
 
Moja biblioteczka
831 289 12375
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (381)

Ulubieni autorzy (49)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (29)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd