Viki 
status: Czytelnik, dodał: 2 cytaty, ostatnio widziany 19 godzin temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-12 20:07:13
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Nie mogę wprost uwierzyć, że na portalu czytelniczym nie ma żadnej dłuższej recenzji tej książki, bo z punktu widzenia Słowian, to niezwykle ważne dzieło!

Jest to kronika spisana przez mnicha Helmolda, który był świadkiem niemieckich chrystianizacyjnych wypraw na Połabie i Pomorze Zachodnie (w tym podboju Rugii). Dzieło to jest jednym z najważniejszych źródeł opisujących wierzenia, obyczaje,...
Nie mogę wprost uwierzyć, że na portalu czytelniczym nie ma żadnej dłuższej recenzji tej książki, bo z punktu widzenia Słowian, to niezwykle ważne dzieło!

Jest to kronika spisana przez mnicha Helmolda, który był świadkiem niemieckich chrystianizacyjnych wypraw na Połabie i Pomorze Zachodnie (w tym podboju Rugii). Dzieło to jest jednym z najważniejszych źródeł opisujących wierzenia, obyczaje, kulturę, organizację społeczną oraz życie codzienne Słowian połabskich (tj. Obodrytów, Chyżan, Wagrów i Wieletów) z okresu przed przyjęciem przez nich chrześcijaństwa. Z kroniki tej można też czerpać wiedzę na temat stosunków społeczno-politycznych jakie panowały w XII wieku na ziemiach Słowian Zachodnich, a które obecnie leżą na terenie Meklemburgii w Niemczech.

Warto prześledzić losy Słowian połabskich, w jaki sposób zostali podbici, a ich wierzenia, nomem omen, wyrugowane, gdyż poniekąd ich historia kładzie się potężnym cieniem na nasze dzieje. Czytając o ich upadku wielokrotnie zwracałam uwagę na tego przyczynę jaką wskazywał Helmold w swych zapisach - tj. swarliwość plemion i brak chęci wzbicia się ponad podziałami dla dobra ogółu. To tę cechę wykorzystywali niemieccy władcy do szczucia jednych przeciwko drugim i wywoływania bratobójczych wojen, aby wreszcie wykorzystać ich osłabienie i zdominować ich całkowicie. Warto zapoznać się z historią chrystianizacji tamtych terenów i poznać jakie kontrybucje się z tym wiązały, a także jakie były prawdziwe przyczyny kilkakrotnych powrotów do wierzeń przodków.

Dla mnie była to niesamowicie wartościowa lektura - dała mi kontakt z historią żywą, jakiej nigdy nie poznałam w szkole. Mam nawet wrażenie, że jest to jedna z tych książek, które, jeśli nie skrywa się, to bagatelizuje i pomija, gdyż opisują bez retuszu fakty, które rzeczywiście mogą być dla niektórych niewygodne. Temat Słowiańszczyzny przedchrześcijańskiej jest bowiem nadal jak gorący kartofel i nie każdy chce go złapać. Smutne to, ale ja jednak zachęcam do podjęcia wyzwania i przeczytania, bo tylko prawda jest ciekawa. Naprawdę warto. :)

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
82 81 1051
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (6)

Ulubione cytaty (6)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd