arcytwory 
arcytwory@wp.pl, https://www.instagram.com/arcytwory
Siostrzane konto 😀 A - ta starsza, czytająca w podroży M - ta młodsza, wydająca ostatnie pieniądze na komiksy
kobieta, Bydgoszcz, status: Czytelniczka, ostatnio widziana 3 godziny temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-19 12:18:06
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Harry Hole (tom 5) | Seria: Ślady zbrodni

Harry po „alkoholowym epizodzie” dostaje wypowiedzenie, ale z powodu licznych okresów urlopowych zostaje włączony do śledztwa Toma Waalera. Pierwszy podejrzewa go o związek ze śmiercią swojej koleżanki z policji, ale wciąż nie ma na to dowodów. Dałam się kolejny raz nabrać Harry’emu. Wiemy, że jest on słaby psychicznie, a broni się swoją inteligencją i sprytem. Naprawdę sądziłam, że jego nałóg... Harry po „alkoholowym epizodzie” dostaje wypowiedzenie, ale z powodu licznych okresów urlopowych zostaje włączony do śledztwa Toma Waalera. Pierwszy podejrzewa go o związek ze śmiercią swojej koleżanki z policji, ale wciąż nie ma na to dowodów. Dałam się kolejny raz nabrać Harry’emu. Wiemy, że jest on słaby psychicznie, a broni się swoją inteligencją i sprytem. Naprawdę sądziłam, że jego nałóg to przeszłość i już do niego nie wróci. Nesbo daje nam jednak pstryczka w nos i pokazuje, że Harry jest normalnym człowiekiem z ludzkimi słabościami.
W Oslo grasuje kolejny seryjny morderca. Lubi odcinać palce i zostawiać w ciele czerwone diamenty w kształcie pięcioramiennej gwiazdy, czyli tytułowego pentagramu. Brrr. Jednak tytuł sporo sugeruje i jest przewidywalny w kwestii symboliki. Każdy kto przeczytał którąkolwiek z książek Dana Browna może poczuć się ciut zawiedziony, bo „gdzieś już o tym czytałam/czytałem”.
Książką się trochę rozczarowałam też z innych powodów. Po fantastycznym, jak dla mnie, „Czerwonym gardle” i niezłym „Trzecim kluczu” dostałam coś, co świetnie się zaczynało, a im dalej tym napięcie trzymało mnie coraz mniej. Nie na to liczyłam. I na nic była próba zdynamizowania akcji, skracanie rozdziałów i przeskakiwanie w fabule. Książka nie wywołała u mnie takiego dreszczyku jak wcześniejsze, a zwłaszcza późniejsze, części. Jednak czytałam wytrwale dalej, bo nie czytało się źle, a ja polubiłam się z Harrym i jego perypetiami. Po prostu część nie utrzymała poziomu poprzednich tomów.
Powieść polecam czytać w skupieniu. Jak widomo, jest to seria i z każdą kolejną częścią pojawia się coraz więcej wątków, postaci oraz miejsc. Myślę, że spodoba się miłośnikom kryminałów. Widać, że Nesbo z każdą częścią się rozwija i szuka nowatorskich rozwiązań po to, aby zadowolić jak najszersze grono swoich czytelników.

pokaż więcej

 
2018-10-19 12:14:38
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Na półce M., Przeczytane przez M.

W Warszawie dochodzi do serii nietypowych samobójstw. Ginie samotna staruszka, znana projektantka, bezdomny o nieznanej tożsamości oraz taksówkarz. Ale czy te osoby na pewno popełniły samobójstwa? Ich zgony łączy tajemnicza czerwona nitka... Całej sprawie przyglądają się znani z poprzedniej części lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny i Joanna Skoczek.
Kolejna część serii „W lekarskim...
W Warszawie dochodzi do serii nietypowych samobójstw. Ginie samotna staruszka, znana projektantka, bezdomny o nieznanej tożsamości oraz taksówkarz. Ale czy te osoby na pewno popełniły samobójstwa? Ich zgony łączy tajemnicza czerwona nitka... Całej sprawie przyglądają się znani z poprzedniej części lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny i Joanna Skoczek.
Kolejna część serii „W lekarskim fartuchu” nie jest już kryminałem z wątkiem romantycznym, ale raczej obyczajówką z elementami kryminału. Czy to dobrze? Mnie to rozwiązanie niekoniecznie przekonało. Książka nie trzymała w napięciu tak jak „Obsesja”, dreszczyk emocji nie pojawiał się tak często. Zawiodło mnie to tak samo jak zastosowanie narracji trzecioosobowej. Nie oddało to wszystkich emocji bohaterów, nie wciągało.
Ale skończę już to narzekanie, bo jeszcze pomyślicie, że to zła książka. Więc co można w niej znaleźć? Dużo niebanalnego humor. Dodajmy jeszcze lekki pióro autorki i mamy powieść, którą czytało się przyjemnie i szybko.
Co jeszcze znajdziemy w „Paranoi”? Dostałam za to dużo informacji o bohaterach. I przestali być oni taki schematyczni i papierowi. Dowiadujemy się więcej o życiu Marka, Asia przestała irytować. Ale moje serce i tak skradła prokurator Natalia Świetlik! Zostały też rozbudowane relacje między postaciami. Z niemałym zaciekawieniem śledziłam perypetie sercowe bohaterów. Jednak te momentami mnie nudziły, rozwijały się czasem strasznie powolnie. Ale miało nie być już narzekania.
Tajemnicze morderstwa przyciągały uwagę tak samo jak rozdziały z perspektywy zabójcy. Dostaliśmy tak dużo mylnych tropów, że przez całą książkę nie wiedziałam, kto może być mordercą. Moja szczęka opadła na samą podłogę kiedy tożsamość zabójcy wyszła na jaw. A samo zakończenie sugeruje, że to nie koniec tej historii. Myślę, że sięgnę po kolejne tomy serii.
Polecam dla osób, które mają ochotę na taki nie do końca kryminał. Nie powinny czuć się zawiedzone.

pokaż więcej

 
2018-10-19 12:13:32
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Przeczytane przez A.
Autor:
Cykl: Harry Hole (tom 6) | Seria: Ślady zbrodni

Anarchista, nałogowy palacz, alkoholik – ogólnie typ, którego niełatwo polubić w codziennym życiu. Więc dlaczego aż tak bardzo polubiłam Harry'ego Hole, który właśnie w taki sposób jest opisywany przez Jo Nesbo?
Szósty tom, czyli „Wybawiciel” jest opowieścią o płatnym zabójcy, za którym w pogoń rusza nasz policjant. Od początku wiadomo kto jest głównym zabójcą, co prawda nie znamy jego...
Anarchista, nałogowy palacz, alkoholik – ogólnie typ, którego niełatwo polubić w codziennym życiu. Więc dlaczego aż tak bardzo polubiłam Harry'ego Hole, który właśnie w taki sposób jest opisywany przez Jo Nesbo?
Szósty tom, czyli „Wybawiciel” jest opowieścią o płatnym zabójcy, za którym w pogoń rusza nasz policjant. Od początku wiadomo kto jest głównym zabójcą, co prawda nie znamy jego imienia, ale wiemy o jego przeszłości i dlaczego zajmuje się tym, czym się zajmuje. Bardzo lubię taki książkowy zabieg, bo pozwala on na lepsze poznanie motywów postaci. Wbrew logice zaczynamy mordercę… lubić. Tak! Przecież jak pisze sam Nesbo „bohatera od przestępcy dzielą jedynie zbiegi okoliczności i niuanse”. Na łamach książki poznajemy działalność norweskiej Armii Zbawienia niosącej pomoc ubogim i potrzebującym. Nesbo nie neguje jej wartości, bo to dzięki im wiele osób przeżywa srogą norweską zimę. Książka oprócz brutalnego morderstwa opisuje kwestię nadużywania władzy, konfliktu bałkańskiego, przemocy seksualnej wobec nieletnich oraz uświadamia nam jak bardzo może być skorumpowany świat. Więc jak widzicie oprócz kryminalnej intrygi mamy mocno zarysowaną problematykę społeczną i obyczajową. Jak dla mnie był to spory plus pozwalający na poznanie Norwegii "od środka".
Chaotyczna i poszarpana fabuła (nazwijmy ją „nesbowską”) jest asem książki. Autor podzielił "Wybawiciela" na części o znaczących tytułach: Adwent, Wybawiciel, Ukrzyżowanie i Łaska. Czytałam ją w bydgoskim parku (jakoś tak mi to utkwiło w pamięci) i jakiś starszy pan zwrócił uwagę, że oczy biegną mi od lewej do prawej strony, a kartki przekłada jakby wiatr. To chyba najlepsza reklama! Intryga jest perfekcyjna, na koniec szczena mi opadła i Nesbo pokazuje, że jego potencjał wciąż rośnie.
W „Wybawicielu” nie ma wielu nawiązań do poprzednich części, więc można przeczytać ją jako samodzielną powieść do czego bardzo Was zachęcam.

pokaż więcej

 
2018-10-17 08:53:39
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Na półce M., Przeczytane przez M.
Cykl: W lekarskim fartuchu (tom 1) | Seria: Brak

Joanna Skoczek pracuje w jednym z warszawskich szpitali na oddziale psychiatrycznym. Dzieli swoje życie pomiędzy pracę a kota Kołtuna, który jest jedynym „mężczyzną” w jej życiu. I nie zamierza tego zmieniać! Jednak los chyba chce inaczej, bo wokół zaczyna się kręcić dość dużo przedstawicieli płci przeciwnej. Są wśród nich salowy, chirurg, lekarz medycyny sądowej (broń Boże nie patolog!) i... Joanna Skoczek pracuje w jednym z warszawskich szpitali na oddziale psychiatrycznym. Dzieli swoje życie pomiędzy pracę a kota Kołtuna, który jest jedynym „mężczyzną” w jej życiu. I nie zamierza tego zmieniać! Jednak los chyba chce inaczej, bo wokół zaczyna się kręcić dość dużo przedstawicieli płci przeciwnej. Są wśród nich salowy, chirurg, lekarz medycyny sądowej (broń Boże nie patolog!) i Tajemniczy Wielbiciel. A, no i jeszcze seryjny morderca zabijający w szpitalu kobiety z czarnymi, kręconymi włosami. Takimi samymi jak ma Joanna...
Już z opisu można wnioskować, że jest to kryminał z elementami romansu. A może romans z elementami kryminału? Nie ważne, taki połączenie nadaje książce specyficzny klimat. Z niecierpliwością oczekuje się na kolejne zdarzenia na różnych płaszczyznach. I tych romantycznych, i obyczajowych, no i tych kryminalnych. Sprawa mordercy bardzo mnie wciągnęła. Pojawiło się wiele tropów, które w dużej mierze okazały się mylne. Mimo starań nie odgadłam, kto jest mordercą ze szpitala. Ba, zakończenie bardzo, BARDZO mnie zaskoczyło.
Co do wątku romantycznego,to potoczył się bardzo przewidywalnie. Za to jego tempo mnie lekko zdziwiło. Ale nie aż tak, patrząc na to, że ”Obsesja” jest pierwszą częścią serii. I muszę Wam się przyznać, że sięgnęłam po drugi tom tak szybko właśnie przez to, że chciałam zobaczyć jak potoczą miłosne perypetie głównej bohaterki.
Sama główna bohaterka, jak i inne postacie, mnie irytowały. Były zbyt schematyczne. Można spotkać przystojnego chirurga romansującego z każdą chętną kobietą, a sama Joanna jest pięknością, która nie szuka miłości, ale zabiegają o nią chyba wszyscy mężczyźni z Warszawy. No błagam!
„Obsesję” połyka się praktycznie na raz. Jest to zasługą lekkiego, prostego, pełnego humoru języka. I wciągają te liczne wątki. Polecam osobom, które chcą przeczytać lekki kryminał.

pokaż więcej

 
2018-10-12 22:03:47
Ma nowego znajomego: martah
 
2018-10-11 18:10:28
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Na półce A., Przeczytane przez A.
Autor:
Cykl: Harry Hole (tom 4) | Seria: Ślady zbrodni

„Trzeci klucz” od razu spodobał mi się dzięki genialnej retrospekcji (no uwielbiam takie klimaty). Autor opisuje napad na bank Nordea w Oslo. Dyrektor banku ma 25 sekund na spakowanie gotówki, niespodziewanie rozbrzmiewa strzał i… ginie niewinna kasjerka. Napastnik jak zawsze w kryminałach (a jakże) był precyzyjnie przygotowany i na miejscu zbrodni nie zostawił po sobie śladu. A norewskiej... „Trzeci klucz” od razu spodobał mi się dzięki genialnej retrospekcji (no uwielbiam takie klimaty). Autor opisuje napad na bank Nordea w Oslo. Dyrektor banku ma 25 sekund na spakowanie gotówki, niespodziewanie rozbrzmiewa strzał i… ginie niewinna kasjerka. Napastnik jak zawsze w kryminałach (a jakże) był precyzyjnie przygotowany i na miejscu zbrodni nie zostawił po sobie śladu. A norewskiej policji nie dał nawet pomysłu na to, jaki może być jego motyw. Harry Hole postara się rozwiązać tę sprawę oraz wyjaśnić śmierć swojej dawnej dziewczyny – Anny Bethsen. Na domiar złego Hole widział się z kobietą wieczór przed jej śmiercią,a nic z tego nie pamięta. Ach te nałogi!
Autor kontynuuje wątki z „Czerwonego gardła” za co ma u mnie ogromnego plusa. Bardzo lubię, gdy seria ma jakąś ciągłość i każda z książek się uzupełnia. Ilość mylnych tropów, które są nam podsuwane wymaga od czytelnika skupienia, ale warto to zrobić by chociaż przez moment poczuć sę jak Harry Hole.
Z każdą częścią jest coraz lepiej. Intrygujące wątki, dobrze skonstruowane postaci, mnogość podrzucanych tropów. A w „Trzecim kluczu” mamy dwie kryminalne sprawy. Czy sprawiło to, że jedna była wysunięta na pierwszy plan? Otóż nie – książce bez wątpienia wyszło to na dobre. Pojawia się tu moja ukochana Beate Lonn, która potrafi rozpoznać każdą twarz (magia!). No i wątek Toma Waalera sprawia, że serce każdego nesboholika zabije szybciej. Kim jest i co kombinuje? Mamy schwarz charakter na miarę komisarza Hole!
Komu polecam? Wszystkim! Must read każdego fana kryminałów!

pokaż więcej

 
2018-10-09 14:07:23
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Przeczytane przez A.
Autor:
Cykl: Robert Hunter (tom 3) | Seria: Thriller

Na zapleczu nieczynnego sklepu policjanci znajdują ciało młodej kobiety, której zaszyto usta i… krocze. Leżała na podwyższonym podłożu, a nad jej głową widniał makabryczny napis „masz to w sobie”. Do sekcji zwłok przystępuje niezawodny już doktor Winston i jego asystent. Procedura przynosi jednak tragiczny finał, która wywoła ogromne poruszenie wśród policji. Robert Hunter i Carlos Garcia... Na zapleczu nieczynnego sklepu policjanci znajdują ciało młodej kobiety, której zaszyto usta i… krocze. Leżała na podwyższonym podłożu, a nad jej głową widniał makabryczny napis „masz to w sobie”. Do sekcji zwłok przystępuje niezawodny już doktor Winston i jego asystent. Procedura przynosi jednak tragiczny finał, która wywoła ogromne poruszenie wśród policji. Robert Hunter i Carlos Garcia odkrywają, że ich śledztw łączy się z tym, które jest prowadzone przez prywatną detektyw Whitney Meyers. Wysnuwa się podejrzenie, że oprawca porwał więcej kobiet i dopiero zaczyna mordować. Wkrótce odnalezione zostają kolejne zwłoki...
Jakie są plusy u Cartera? Krótkie rozdziały, które przypominają migawki jak z pola bitwy. Bo jak tu pójść do pracy, kiedy padły słowa: "Zbliżył się do monitora i oglądał wydarzenia kolejnych minut z otwartymi ustami. – Skurwysyn…”? No musisz zobaczyć co będzie dalej! Czyta się ekspresowo, napięcie stale rośnie, by na końcu zrobić wielkie WOW. I to mimo tego, że scenariusz wyścigu z czasem-parter w opałach jest już oklepany, Carter pisze to w mistrzowski sposób. W tej książce spodobało mi się przeplatanie rozdziałów z teraźniejszości z retrospekcjami mordercy. Pozwoliły one na lepsze poznanie jego zachowania, a cały zabieg przypomniał mi ten zastosowany w „Czwartej małpie” (którą też de facto polecam!). Portret psychologiczny mordercy został doskonale ukazany. Widać, że Chris Carter miał osobiście doczynienia z takimi ludźmi.
Nie wiem czy polecam to Wam na jesienne wieczory – książka momentami mrozi krew w żyłach!

pokaż więcej

 
2018-10-09 14:03:53
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Na półce A., Przeczytane przez A.
Autor:
Cykl: Harry Hole (tom 3) | Seria: Ślady zbrodni

Moi państwo, po Australii i Tajlandii nadszedł czas na cudowną Norwegię!
„Czerwone gardło” czytałam, a jakże, w autobusach. I za każdym razem żałowałam, że moja podróż nie trwa dłużej – na przykład o tyle, żeby przeczytać jeszcze jeden rozdział. Może dwa. Ewentualnie siedem. Bo aż tak ta książka wciąga! Pierwsza część „Trylogii z Oslo” rzuca nas w wir drugiej wojny światowej, która łączy się...
Moi państwo, po Australii i Tajlandii nadszedł czas na cudowną Norwegię!
„Czerwone gardło” czytałam, a jakże, w autobusach. I za każdym razem żałowałam, że moja podróż nie trwa dłużej – na przykład o tyle, żeby przeczytać jeszcze jeden rozdział. Może dwa. Ewentualnie siedem. Bo aż tak ta książka wciąga! Pierwsza część „Trylogii z Oslo” rzuca nas w wir drugiej wojny światowej, która łączy się ze współczesnymi wydarzeniami. Uwielbiam takie połączenia i te liczne retrospekcje. Pisarz dzieli książkę na wiele rozdziałów, przeskakując z jednego widzenia do drugiego i tym samym pokazuje czytelnikowi na różne sposoby każdy aspekt z fabuły. Pozwala to na lepsze zrozumienie, a mimo mnogości wątków powieść nadal jest zrozumiała i spójna.
Harry Hole dostaje przydział do zabezpieczenia drogi na czas pobyty czterech ważnych przedstawicieli państw. Jeden z ochroniarzy prezydenta USA w jego oczach uchodzi za podejrzanego, nie waha się użyć broni i postrzela agenta. Nieporozumienie skutkuje jednak nie zwolnieniem dyscyplinarnym, a awansem i przydziałem do Policyjnej Służby Bezpieczeństwa. Jakiś czas później zostaje znalezione ciało hitlerowskiego żołnierza z poderżniętym gardłem. Podczas zgłębiania sprawy śledczy trafia na coraz to nowe tropy, przez które nie da się odłożyć książki ani na moment. Pisząc krótko - jest co czytać!
„Czerwone gardło” na tle dwóch pierwszych części jest o niebo lepsze. Spodoba się osobom, które lubią kryminały z wyraźnie zaznaczoną warstwą obyczajową w powieści. Harry poznaje Rakel, uczy się więc życia w związku. Od tej części bardzo zżyłam się z głównym bohaterem. Stał się postacia z krwi i kości. Kolejnym dobrze zarysowanym bohaterem jest nieprzystępne Oslo. Autor świetnie ukazał życie w dużym mieście oraz tajemnice, jakie może ono skrywać. Jeśli chodzi o fabułę, to dostajemy prawdziwy rollercoaster. Do samego końca trudno mi było dociec kto jest sprawcą tego całego zamieszania! Nesbo naprawdę potrafi wprowadzić czytelnika w błąd!
W odróżnieniu od dwóch poprzednich części, "Czerwone gardło" polecam każdemu!

pokaż więcej

 
2018-10-05 21:09:00
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Na półce A., Przeczytane przez A.
Autor:
Cykl: Harry Hole (tom 2) | Seria: Ślady zbrodni

„Karaluchy” to druga książka z serii o Harrym Hole. Zostaje on teraz wysłany do Tajlandii, gdzie w domu publicznym znaleziono zamordowanego norweskiego ambasadora. Sprawa jest niezwykle delikatna i niewskazane jest jej rozgłaszanie. Ale halo! Norweskie kryminały, a autor znów nas wysyła do egzotycznego kraju? Ja chcę zimną, skutą lodem Norwegię! ❄
Liz Crumley, tamtejsza policjantka, pokazuje...
„Karaluchy” to druga książka z serii o Harrym Hole. Zostaje on teraz wysłany do Tajlandii, gdzie w domu publicznym znaleziono zamordowanego norweskiego ambasadora. Sprawa jest niezwykle delikatna i niewskazane jest jej rozgłaszanie. Ale halo! Norweskie kryminały, a autor znów nas wysyła do egzotycznego kraju? Ja chcę zimną, skutą lodem Norwegię! ❄
Liz Crumley, tamtejsza policjantka, pokazuje Harry'emu miasto (zupełnie jak w „Człowieku Nietoperzu”, nie?). Bangokiem rządzą seksturtstyka i narkotyki. Palarnie opium, handel narkotykami, prostytucja dziecięca ukrywane są przed światłem dziennym jak tytułowe karaluchy.
„Karaluchy” były częścią, która podobała mi się najmniej z całej serii. Przestoje w akcji powodowały u mnie znudzenie. Intryga nie należała do najtrudniejszych i jakoś tak szybko ją rozwiązałam. Tempo nie goni, nie ma zbyt wielu zagadek, Harry pooowoli się rozkręca. Czy w kryminałach ma być statecznie, a nie dynamicznie? Przez to nie czytałam książki tak szybko, jak myślałam, że będę. „Karaluchy” ciut mnie wynudziły, ale nie na tyle by zrazić się do Harry'ego. I całe szczęście, bo Trylogia z Oslo to dla mnie prawdziwa gratka!
Autor bardzo dobrze oddał atmosferę panującą w Tajlandii. Czasem niektóre opisy (na przykład tych nieszczęsnych karaluchów!) wywoływały we mnie dreszcze. Książce jednak bliżej do „Człowieka nietoperza" (który niekoniecznie mnie do siebie przekonał) niż do kolejnych pozycji opisujących losy Harry'ego. W drugiej części serii nasz policjant z „papierowej” zaczyna stawać się pełnokrwistą postacią.
Ogólnie rzecz ujmując, "Karaluchów" nie odradzam, ale nie polecam czytać jako pierwszą powieść z serii o detektywie z Norwegii.

pokaż więcej

 
2018-10-05 21:07:48
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Na półce A., Przeczytane przez A.

Rzadko czytam reportaże, ale myślę, że ten jest tego wart. Gdy myślałam o nierówności płci i dyskryminacji kobiet do głowy przychodziły mi tylko kraje muzułmańskie. Okazuje się, że w Nepalu, mitycznej krainie górskich ośmiotysięczników przemoc towarzyszy kobietom już od kołyski.
Jest to kraj, w którym rządzą mężczyźni i mają władzę w każdej sferze życia kobiety. Te z kolei mają być posłuszne,...
Rzadko czytam reportaże, ale myślę, że ten jest tego wart. Gdy myślałam o nierówności płci i dyskryminacji kobiet do głowy przychodziły mi tylko kraje muzułmańskie. Okazuje się, że w Nepalu, mitycznej krainie górskich ośmiotysięczników przemoc towarzyszy kobietom już od kołyski.
Jest to kraj, w którym rządzą mężczyźni i mają władzę w każdej sferze życia kobiety. Te z kolei mają być posłuszne, uległe, bezkompromisowe, oddane, wierne, pomagać teściom (do których przeprowadzają się po ślubie) oraz rodzić dzieci, całkiem dużo, a najlepiej chłopców, bo przecież dziewczynki są problematyczne i ich wychowywanie jest „podlewaniem czyjegoś ogrodu”. Wysokie wymagania stawiane przez rodzinę, męża i społeczeństwo są codziennością nepalskich kobiet. Gdy nie potrafią im sprostać mogą zostać brutalnie oszpecone przez najbliższych (którzy później wyłgają się, że była to nieudana próba samobójcza), oskarżone o czary (ale mężczyzna znający się na czarach jest powszechnie szanowany), a nawet zabijane.
Autorka reportażu spędziła w Nepalu pięć lat poznając ten kraj od podszewki. Poznała tam wiele kobiet, ich historie oraz mentalność, która tak bardzo dziwi nas – Europejki. Wiele z opisywanych historii zmroziło mi krew w żyłach: dziewczynki nie mają zapewnionego dostępu do edukacji, małżeństwa nieletnich, izolacja dziewczynek w czasie miesiączki czy brak dostępności środków czystości pomagającym kobietom przeżyć „te dni” to tylko kilka migawek, które składają się na los Nepalek. Na końcu wskazuje jednak na to, że świadomość kobiet rośnie. Coraz częściej są wykształcone i pozwala im to na inne spojrzenie na życie, do którego przywykły.
Jest to bardzo rzetelny reportaż podparty wieloma rozmowami z bohaterkami. „Burka w Nepalu nazywa się sari” nie jest lekką lekturą, która pozwoli nam odprężyć się po trudnym dniu. Jest smutna i zadziwia tym, że takie rzeczy mają miejsce w XXI wieku. Jednak jak wspomniałam na początku – warto sięgnąć po tę książkę chociażby dlatego, żeby docenić to, że urodziłyśmy się w takim, a nie innym kraju.

pokaż więcej

 
2018-10-03 13:17:17
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Przeczytane przez A., Przeczytane przez M.
Autor:
Cykl: Harry Hole (tom 1) | Seria: Ślady zbrodni

Z panem Hole poznałam się już w zeszłe wakacje. Od zawsze lubię serie, które liczą kilka bądź kilkanaście części. Po prostu przywiązuję się do bohaterów. Seria norweskich kryminałów wydała mi się wręcz idealna! Przecież to od nich i książek Larssona zaczęła się moja miłość do tego gatunku.
Harry Hole jest doskonałym policjantem, którego umiejętności się bardzo ceni i chętnie są wykorzystywane...
Z panem Hole poznałam się już w zeszłe wakacje. Od zawsze lubię serie, które liczą kilka bądź kilkanaście części. Po prostu przywiązuję się do bohaterów. Seria norweskich kryminałów wydała mi się wręcz idealna! Przecież to od nich i książek Larssona zaczęła się moja miłość do tego gatunku.
Harry Hole jest doskonałym policjantem, którego umiejętności się bardzo ceni i chętnie są wykorzystywane przez norweskie władze. Jednak, jak wiadomo, w kryminałach postać głównego komisarza nigdy nie jest idealna. Na jego przeszłość rzuca cień tragedia, która została spowodowana przez jego problemy z alkoholem. Od tej Hole walczy ze swoimi demonami i słabościami, a z tych potyczek nie zawsze wychodzi zwycięsko. „Człowiek nietoperz” rozpoczyna się od przylotu głównego bohatera do Sydney. Ma on pomóc tam w poszukiwaniach zabójcy Norweżki Inger Holter. Jego partnerem zostaje miejscowy funkcjonariusz-Aborygen Andrew Kensington. Australia jawi się Harry’emu jako dzielnice domów publicznych, nietypowych lokali oraz dewiacji seksualnych.
Ciekawe jest to, że powieść była tworzona w dość nietypowy sposób. Nesbø nie miał planu, konspektu książki – przebywał wtedy w Australii i równocześnie zbierając materiały pisał kolejne rozdziały.
Akcja nie pędzi bez opamiętania. Z początku jest to leniwa opowieść o Australii, jej zwyczajach i mieszkańcach. Wielu osobom „Człowiek nietoperz” nie przypadł do gustu. Tak jak dużo innych osób nie uważam książki za zbyt udany debiut. I że jest to dobry kryminał, ale nic więcej. Nie dajcie się jednak na to nabrać i zabierzcie Harry’ego na kolejną randkę. Na pewno nie pożałujecie czasu, który mu poświęciliście, bo z każdą kolejną częścią jest coraz lepiej!

pokaż więcej

 
2018-10-02 10:50:13
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Każdego dnia (tom 3)
 
2018-10-01 17:12:41
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Na półce M., Przeczytane przez M.

Zaczyna się całkiem niewinnie. Podczas podróży pociągiem Ella Longfield przysłuchuje się rozmowie pary nastolatek. Po chwili dosiadają się do nich dwójka mężczyzn, którzy właśnie wyszli z więzienia. Budzi to w Elli niepokój, ostatecznie decyduje się jednak nie wtrącać. Pożałuje tego już kolejnego dnia po obejrzeniu wiadomości mówiących o tym, że jedna z dziewczyn z pociągu, Anna, zaginęła. Po... Zaczyna się całkiem niewinnie. Podczas podróży pociągiem Ella Longfield przysłuchuje się rozmowie pary nastolatek. Po chwili dosiadają się do nich dwójka mężczyzn, którzy właśnie wyszli z więzienia. Budzi to w Elli niepokój, ostatecznie decyduje się jednak nie wtrącać. Pożałuje tego już kolejnego dnia po obejrzeniu wiadomości mówiących o tym, że jedna z dziewczyn z pociągu, Anna, zaginęła. Po roku od tragicznego wydarzenia Ella wciąż ma wyrzuty sumienia. Z równowagi wytrącąją ją dodatkowo listy z pogróżkami, które zaczyna otrzymywać. Czy to znak, że Anna znajdzie się żywa?
Jeśli liczycie na ciała i krwawe opisy miejsc zbrodni, to źle trafiliście. Autorka skupia się na tym, jak zaginięcie wpływa na rodzinę, znajomych, świadków. Bo przecież koszmar zaginięcia nie dotyczy tylko ofiar. Historie zaginięcia poznajemy z perspektywy kilku osób związanych ze sprawą. Poznajemy rodzinę zaginionej i świadka. Każda z nich ma coś do powiedzenia i coś do ukrycia. Przed czytelnikiem odkrywane są ich próby normalnego życia, traumy, kłamstwam, wyrzuty sumienia.
Akcja książki gna jak rollercoaster 🎢 Powieść intryguje i trzyma w napięciu od pierwszych stron. Autorka umiejętnie tworzy atmosferę niepokoju. Wprowadza nowe wskazówki i tropy, które często okazują się być ślepymi uliczkami. Każdy rozdział kończy się niedopowiedzeniem, tajemnicą, która sprawia, że musi się czytać dalej. Z każdą kolejną stroną pozornie niepasujące informacje zaczęły tworzyć spójną całość. Całość, która zbija z nóg i powoduje ciągle opadanie szczęki. Zakończenie to jedno wielkie WOW.
"Obserwuję Cię" Teresy Driscoll to książka, która czyta się sama. Polecam osobom lubiącym trillery psychologiczne. Nie powinny być zawiedzone.

pokaż więcej

 
2018-10-01 10:10:09
Ma nowego znajomego: dwor_ksiazek_i_slow
 
2018-09-28 22:24:42
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
Moja biblioteczka
150 90 787
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (30)

Ulubieni autorzy (3)
 • Rick Riordan
  Rick Riordan
  2999 fanów
  52 książki
  16186 czytelników
 • Jo Nesbø
  Jo Nesbø
  3406 fanów
  25 książek
  30208 czytelników
 • Stephen King
  Stephen King
  12869 fanów
  124 książki
  86016 czytelników
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd