rozwiń zwiń
Katja

Profil użytkownika: Katja

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 12 tygodni temu
136
Przeczytanych
książek
136
Książek
w biblioteczce
135
Opinii
918
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Marianna, główna postać tej opartej na faktach historii, to młoda dziewczyna pełna marzeń. Pasjonuje się matematyką, wykazuje się intelektem i bystrością umysłu, uwielbia rywalizację szachową i skrycie darzy uczuciem Janka, przyjaciela swojego brata. Pragnie także służyć Ojczyźnie. W trakcie wojny postanawia wykorzystać swoje umiejętności i urodę, decydując się na aktywny udział w konspiracji. Kobieta otrzymuje zadania, które na zawsze zmieniają jej życie, postrzeganie świata. Marianna musi nauczyć się żyć „po niemiecku”, myśleć jak prawdziwa Niemka, i zapomnieć o tym, że jest się Polką. Taki stan kosztuje dziewczynę wiele – wyrzeczenie się rodziny, przyjaciół i swojej ojczyzny-Polski. Zadania trwale odbijają ślady nie tylko na sercu i ciele, ale i duszy. Jak potoczą się losy Marianny? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po najnowszą powieść Marii Paszyńskiej.



„Człowiek był zdolny do niezwykłych czynów i potrafił znaleźć rozwiązanie nierozwiązywalnego, jeśli od tego zależało życie bliskiej mu osoby.”



Autorka niezwykle subtelnie przedstawia życie głównej bohaterki, prowadząc czytelnika przez skomplikowane wybory, jakie ta musiała podjąć. Przeplata realistyczne opisy z wydarzeń historycznych, tworząc intrygującą i nieprzewidywalną fabułę. Sceny są malowane słowami z niezwykłą precyzją i szczegółowością, co umożliwia czytelnikowi stworzenie w swojej wyobraźni pełnego obrazu.



Cytat „Ludzie lubią, gdy dzieli się ich emocje. W pierwszej kolejności zawsze spróbuj wyczuć stan, w jakim znajduje się dana osoba.[…] Płacz z płaczącymi, śmiej się, gdy inni się śmieją.” idealnie oddaje atmosferę, jaką autorka stworzyła, umożliwiając czytelnikowi identyfikację z bohaterami.

"Kochanka Nazistów" to nie tylko opowieść oparta na bolesnych doświadczeniach Marianny, ale przede wszystkim hołd dla tych wszystkich, którzy potrafili znaleźć w sobie siłę, by przetrwać w trudnych czasach wojennych. Postawa głównej bohaterki stanowi nie tylko symbol walki o Ojczyznę, lecz także miłości, nadziei i siły ludzkiego charakteru. Autorka doskonale uchwyciła panującą atmosferę, przemyślenia bohaterów i ich motywacje.

Z ogromnym przekonaniem mogę stwierdzić, że "Kochanka Nazistów" to książka, którą warto przeczytać. Maria Paszyńska stworzyła historię, która porusza serce, skłania do refleksji, a jednocześnie oferuje czytelnikowi emocjonującą podróż przez czasy wojenne. Pomimo trudnych tematów, książka jest interesująca, wciągająca. Dlatego polecam ją z całego serca.

Marianna, główna postać tej opartej na faktach historii, to młoda dziewczyna pełna marzeń. Pasjonuje się matematyką, wykazuje się intelektem i bystrością umysłu, uwielbia rywalizację szachową i skrycie darzy uczuciem Janka, przyjaciela swojego brata. Pragnie także służyć Ojczyźnie. W trakcie wojny postanawia wykorzystać swoje umiejętności i urodę, decydując się na aktywny...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Jestem po lekturze bardzo ciekawej, niezwykle emocjonującej, trzymającej w napięciu do ostatniej strony powieści, która na długo pozostanie ze mną, nie tylko ze względu na treść, fabułę, ale i sposób przedstawienia przez Autorkę historii. Już 24 stycznia 2024 roku odbędzie się premiera książki Anny Rybakiewicz pt." Do końca moich dni".

Ktoś powie, że książek na temat wojny, syberyjskich losów Polaków napisano wiele. Owszem, to prawda, ale uważam, że ciągle trzeba o tej gehennie przypominać, przytaczać, fabularyzując fakty by pamięć o tych, co doświadczyli okrucieństwa wygania na tereny, gdzie głód i zimno, ciężka praca były codziennością, nie odeszły w niepamięć.

Autorka w "Do końca moich dni" przybliża to wszystko w sposób interesujący, nieszablonowy, przyciągający uwagę czytelnika i robi to z wyczuciem i szacunkiem do rzeczywistej historii. Walka o przetrwanie, miłość i ludzkie odruchy u wroga, niegasnąca nadzieja na odzyskanie wolności i namiastkę szczęścia, ukazująca siłę walki o przetrwanie, miłość do wroga, która nie powinna zaistnieć, oraz niegasnącą nadzieję na szczęście i wolność.

Co mnie szczególnie poruszyło w tej powieści, to nie tylko historia i losy bohaterów, ale również sposób, w jaki Autorka ukazała zmiany zachodzące w samej Apolonii. To nie tylko opowieść o przetrwaniu , lecz także o sile człowieka, zdolnego przemienić się w obliczu trudności. Syberia staje się nie tylko miejscem, ale wręcz istotą, która formuje losy bohaterów. Czuć w każdym zdaniu autentyczność i głębię, co sprawia, że czytelnik nie tylko śledzi historię , ale przenosi się w świat przedstawiony. Anna Rybakiewicz idealnie łączy współczesny wątek Apolonii, z historią, która wydarzyła się kiedy główna bohaterka była młodą dziewczyną.

Mimo ciężkiego tematu, który został opisany w powieści uważam, że jest to idealna lektura dla tych, którzy niechętnie sięgają po książki o tematyce wojny.

Zakończenie historii losów bohaterów jest pozytywne, aczkolwiek takie "urwane" i w moim odczuciu za krótkie, pozostawiające niedosyt. Być może ten zabieg jest celowy, a może Autorka napiszę książkę o losach brata Apolonii- Areczka.

Jestem po lekturze bardzo ciekawej, niezwykle emocjonującej, trzymającej w napięciu do ostatniej strony powieści, która na długo pozostanie ze mną, nie tylko ze względu na treść, fabułę, ale i sposób przedstawienia przez Autorkę historii. Już 24 stycznia 2024 roku odbędzie się premiera książki Anny Rybakiewicz pt." Do końca moich dni".

Ktoś powie, że książek na temat...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Kiedy nadejdzie okres świąteczny, wielu z nas pragnie odnaleźć w literaturze coś, co rozgrzeje serca i sprawi, że na nowo uwierzy się w magię Świąt Bożego Narodzenia. Rynek wydawniczy i księgarski w czasie między listopadem a grudniem dysponuje paletą różnorakich powieści, które kuszą przepięknymi okładkami i wyznaczają cele oraz zadania: przynieść nadzieję, ogrzać niczym ciepły koc, otrzeć łzę, przytulić, a także dodać siły i pozwolić spojrzeć na świąteczne dni z nieco innej perspektywy. Powieść Jolanty Kosowskiej również pełni taką rolę, ale nie tylko.
„Cicha noc” to nie tylko opowieść o Świętach i poszukiwaniu sensu życia, ale także o trosce o naszych bliskich, tych nieco starszych. Ten wątek dodaje głębi powieści i sprawia, że historia staje się bardziej zróżnicowana i przemyślana, a tym samym wyjątkowa. Kosowska zachęca czytelników do głębszej refleksji nad tym, co tak naprawdę liczy się w życiu. Uważam, że najnowsza powieść Jolanty Kosowskiej nie jest zwyczajną książką bożonarodzeniową. To historia, która przynosi nową odsłonę magii Świąt Bożego Narodzenia. To opowieść, która otula czytelnika swoim ciepłem, dając nadzieję i wiarę w lepsze jutro. Jej lektura przywraca spokój i przekonuje, że życie może być piękne i radosne niezależnie od wieku i popełnionych błędów, o których często chcemy zapomnieć. Moim zdaniem, to jedna z najlepszych pozycji w dorobku Autorki, idealna na czas Adwentu, Świąt, ale równie wartościowa poza nimi.

Kiedy nadejdzie okres świąteczny, wielu z nas pragnie odnaleźć w literaturze coś, co rozgrzeje serca i sprawi, że na nowo uwierzy się w magię Świąt Bożego Narodzenia. Rynek wydawniczy i księgarski w czasie między listopadem a grudniem dysponuje paletą różnorakich powieści, które kuszą przepięknymi okładkami i wyznaczają cele oraz zadania: przynieść nadzieję, ogrzać niczym...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Katja

z ostatnich 3 m-cy
Katja
2024-01-25 18:17:54
Katja dodał książkę Kochanka nazistów na półkę i dodał opinię:
2024-01-25 18:17:54
Katja dodał książkę Kochanka nazistów na półkę Przeczytane i dodał opinię:

Marianna, główna postać tej opartej na faktach historii, to młoda dziewczyna pełna marzeń. Pasjonuje się matematyką, wykazuje się intelektem i bystrością umysłu, uwielbia rywalizację szachową i skrycie darzy uczuciem Janka, przyjaciela swojego brata. Pragnie także służyć Ojczyźnie. W trakc...

Rozwiń Rozwiń
Kochanka nazistów Maria Paszyńska
Średnia ocena:
8.1 / 10
270 ocen

statystyki

W sumie
przeczytano
136
książek
Średnio w roku
przeczytane
19
książek
Opinie były
pomocne
918
razy
W sumie
wystawione
131
ocen ze średnią 9,9

Spędzone
na czytaniu
842
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
22
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]