Pirate_Ship 
Na "LUBIMY CZYTAĆ" od stycznia 2018.
50 lat, mężczyzna, Gdzieś na morzach, oceanach..., status: Czytelnik, dodał: 2 książki i 3 cytaty, ostatnio widziany 1 dzień temu
Teraz czytam
 • Orły imperium: Orły i Wilki
  Orły imperium: Orły i Wilki
  Autor:
  Gdy rzymskie legiony napotykają bardziej zdecydowany opór nieustępliwych plemion, tylko od Macro i Katona zależeć będzie, czy Imperium poniesie krwawą porażkę. Latem 44 roku naszej ery, sprzyjający i...
  czytelników: 456 | opinie: 13 | ocena: 7,73 (196 głosów) | inne wydania: 1
 • Ręka Fatimy
  Ręka Fatimy
  Autor:
  Znakomita powieść historyczna autora bestsellerowej „Katedry w Barcelonie”, napisana z epickim rozmachem i dbałością o prawdę historyczną opowieść o miłości i nienawiści, utraconych złudzeniach, relig...
  czytelników: 2470 | opinie: 115 | ocena: 7,48 (961 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-14 19:12:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Simmons_Dan
Autor:

Po zachwycie jaki towarzyszył mi po przeczytaniu Hyperiona i Upadku Hyperiona przyszedł czas na powieść „TERROR”, na którą długo polowałem w miejskiej bibliotece składając stosowną rezerwację, dziś już wiem że warto było czekać ponieważ to kawał dobrej literatury skierowanej do szerszego grona czytelników.

Ale od początku, do jakiego gatunku zaliczymy tę powieść? Otóż odpowiedź wcale nie jest...
Po zachwycie jaki towarzyszył mi po przeczytaniu Hyperiona i Upadku Hyperiona przyszedł czas na powieść „TERROR”, na którą długo polowałem w miejskiej bibliotece składając stosowną rezerwację, dziś już wiem że warto było czekać ponieważ to kawał dobrej literatury skierowanej do szerszego grona czytelników.

Ale od początku, do jakiego gatunku zaliczymy tę powieść? Otóż odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna, bowiem „TERROR” to swoiste połączenie powieści przygodowej, historycznej, horroru, thrillera, fantastyki, więc niemal każdy w tej książce powinien znaleźć coś dla siebie.

To co mnie szczególnie przyciągnęło do powieści, to fakt że Dan Simmons opisywaną historię oparł po części na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce 1845 roku. Tak więc ekspedycja składająca się z dwóch statków HMS Erebus oraz HMS Terror pod dowództwem sir Johna Franklina wyruszyła w poszukiwaniu Przejścia Północno – Zachodniego przebiegającego przez zawiłe, kanadyjskie cieśniny ciągnące się między wyspami należącymi do Archipelagu Arktycznego. Ponieważ w dawnych czasach, klimat w Arktyce był chłodniejszy niż dziś przejście to było pokryte niemal przez cały rok lodem, jeśli się już otwierało to tylko na kilkanaście dni, więc sumą rzeczy wyprawa Franklina musiała być skazana na katastrofę. Z uwagi na fakt, iż tak naprawdę nigdy nie udało się w pełni poznać dokładnych przyczyn niepowodzenia tej misji, oczami wyobraźni uczestników ekspedycji ratunkowych powstało wiele domysłów i mitów o tej podróży, dzięki którym autor postanowił wykorzystać ten zagadkowy temat w swojej powieści, tworząc przy okazji wielowątkową i ciekawą fabułę.

Czytając tę powieść trzeba być cierpliwym, bowiem atmosferę grozy i strachu autor buduje powoli, ale robi to perfekcyjnie wciągając czytelnika we wir niesamowitych wydarzeń, walki o przetrwanie marynarzy w ekstremalnych warunkach gdzie temperatura spada do – 90 stopni Celsjusza, wśród gór lodowych, seraków, śnieżyc, wiatru. Wartością dodaną książki jest wpleciona w fabułę kultura Inuitów czyli grupy rdzennych ludów obszarów arktycznych, którą reprezentuje w powieści postać Lady Ciszy, oraz dodany element fikcyjny, potwór czyli Bestia z Lodu siejąca strach i śmierć wśród załóg obu statków. Mamy w powieści również wątek psychologiczny, dający do myślenia dzięki któremu odpowiemy sobie na pytanie do czego zdolny jest człowiek w ekstremalnym zagrożeniu jak desperacko walczy o przetrwanie, gdy nękają go nie tylko choroby, głód, strach, niebezpieczeństwa, czy niewyobrażalnie trudne warunki atmosferyczne, Dan Simmons przedstawił w powieści pełen wachlarz ludzkich reakcji i zachowań, które mogą budzić odrazę u nie jednego człowieka myślę tu o kanibalizmie, porzuceniu zasad moralnych, etycznych czy przyjaźni łączącej bohaterów tej powieści, wszystko po to aby przetrwać nieważne jakim kosztem.

Książka niezwykła, ciekawa i interesująca, wymagająca od czytelnika skupienia, wszystko jest dokładnie przez autora przemyślane i tworzy idealną całość. Powieść wciąga od samego początku, obserwujemy toczące się życie marynarzy, ich konflikty i przyjaźnie, jesteśmy uczestnikami niewiarygodnej historii, tajemniczości, lęku paraliżującego strachu przed nieznanym. Do tego sugestywne i szczegółowe opisy warunków pogodowych w Arktyce, pokazanie bezradności człowieka w tak nieludzkich warunkach oraz magia słów idealnie dobranych przez autora w powieści przyprawią o gęsią skórkę i czynią tę powieść arcydziełem w mojej ocenie.

Nie potrafię wskazać żadnych minusów w książce, dla mnie jest idealna, jest w niej wszystko co lubię w literaturze, perfekcyjna narracja, autentyczne fakty historyczne, wyraziści bohaterowie że świetnie nakreśloną psychologią, którzy opowiadają tę historię z różnych perspektyw, to daje pełen obraz i rzuca nas w sam środek wielkiej przygody i wydarzeń, element retrospekcji pozwalający nam wracać do początkowej fazy wyprawy, nieco mitologii w tym wypadku Eskimosów, specyficzne marynistyczne opisy statków, ożaglowania, życia na morzu, jestem oczarowany i usatysfakcjonowany, bowiem Dan Simmons idealnie trafił w mój gust czytelniczy. Trochę żałuję że powieść już mam za sobą, na pewno kiedyś do niej wrócę bo naprawdę warto, po stokroć polecam i dziękuję za poświęcony czas podczas czytania mojej opinii o książce.

pokaż więcej

 
2018-10-03 21:49:23
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Scarrow_Simon
Cykl: Orły Imperium (tom 3)

Powieść „POLOWANIE” to trzeci tom Cyklu Rzymskiego Simona Scarrowa, nie będę ukrywał że dla mnie to jedna z lepszych serii jaka wpadła w moje ręce, dobrze że przede mną jeszcze kilkanaście powieści więc będzie co czytać przez długie zimowe wieczory, które zbliżają się nieuchronnie.

Podobnie jak w dwóch pierwszych tomach, mamy interesującą fabułę, choć trochę przekoloryzowaną, niezależnie od...
Powieść „POLOWANIE” to trzeci tom Cyklu Rzymskiego Simona Scarrowa, nie będę ukrywał że dla mnie to jedna z lepszych serii jaka wpadła w moje ręce, dobrze że przede mną jeszcze kilkanaście powieści więc będzie co czytać przez długie zimowe wieczory, które zbliżają się nieuchronnie.

Podobnie jak w dwóch pierwszych tomach, mamy interesującą fabułę, choć trochę przekoloryzowaną, niezależnie od tego nie ma to żadnego wpływu na odbiór książki, która równie jak poprzednie części utrzymuje wysoki poziom literacki.

To co szczególnie mnie zainteresowało w tej kampanii to Druidzi, którym autor poświęcił nieco uwagi w książce, stanowili oni bowiem najliczniejszą grupę antyrzymskiej opozycji, a których Rzymianie bezwzględnie prześladowali i zwalczali. Scarrow ukazał Druidów jako bezwzględnych fanatyków religijnych i słusznie, bowiem aby uczcić swoich bogów, pletli z wikliny olbrzymią klatę w kształcie człowieka w której zamykali ludzi lub zwierzęta i palili żywcem. Także na ołtarzach poświęconych celtyckim bóstwom odbywały się rytualne tortury czy egzekucje, a ludzka krew lała się obficie, więc gdy czyta się o takich praktykach włosy same się jeżą na głowie, a ciarki przechodzą po plecach.

Powieść godna polecenia i warta przeczytania, celowo nie zdradzam faktów fabuły, aby nie psuć przyjemności z czytania tym, których ta powieść zainteresuje. Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytających moją krótką opinię o książce.

pokaż więcej

 
2018-10-01 22:38:04
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Cejrowski_Wojciech

Wojciech Cejrowski, potrafi zaskoczyć, świetnie opowiada swoje przygody, jest niewątpliwie kontrowersyjną postacią przez jednych uwielbiany przez innych znienawidzony, ja zaliczam się do tej pierwszej grupy, lubię jego książki i reportaże zwłaszcza program Boso przez Świat, dzięki któremu miałem okazję zobaczyć i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o niedostępnych miejscach na ziemi,... Wojciech Cejrowski, potrafi zaskoczyć, świetnie opowiada swoje przygody, jest niewątpliwie kontrowersyjną postacią przez jednych uwielbiany przez innych znienawidzony, ja zaliczam się do tej pierwszej grupy, lubię jego książki i reportaże zwłaszcza program Boso przez Świat, dzięki któremu miałem okazję zobaczyć i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o niedostępnych miejscach na ziemi, opowiedzianych w gawędziarskim stylu z nutą humoru dokładnie tak jak lubię.

Tym razem w moje ręce wpadła książka z którą dotychczas nie miałem okazji się zapoznać, a mianowicie „WYSPA NA PRERII” wydanie pierwsze wydawnictwa Zysk i S-ka z ciekawą oprawą graficzną, idealnie wpasowująca się w atmosferę prerii, z niebanalnym tekstem, z którego dowiedziałem się o życiu, obyczajach i stosunkach panujących w małej społeczności w miejscu zapomnianym przez Boga, gdzieś przy granicy z Meksykiem, gdzie jest dziko i egzotycznie czyli w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych a mianowicie w Arizonie.

Dla mnie ta opowieść to prawdziwa bomba, jak zwykle przypadła mi do gustu forma w jakiej Wojciech Cejrowski przedstawił ten zakątek świata z charakterystycznym dla siebie gadulstwem, specyficznie ciętym dowcipem oraz ironią. Miałem okazję w nieco inny sposób na nowo odkryć Dziki Zachód i przekonać się, że są na ziemi miejsca, które nie tracą na swej oryginalności, są niezmiennie dzikie, choć dociera do nich nowoczesność.

W powieści nie brakuję też humoru, nikt tak zabawnie nie potrafi opowiadać o banalnych kwestiach np. o sprzątaniu na prerii, przeczytajcie poniższy fragment bo warto hi hi:) cytuje:

„..na prerii sprząta się w sposób niespotykany w innych częściach świata – z nonszalancją i fantazją:
Po pierwsze, na siedząco.
Po drugie, ze szklaneczką w dłoni.
Po trzecie, z nogami opartymi o barierkę lub słupek.
Po czwarte, z oparciem krzesła lekko odchylonym do tyłu.
Na prerii sprząta się leniwe. Siedząc na przyzbie.
I podziwiając piękne widoki.
A co jest wówczas czynnikiem sprzątającym?
Posłuchajcie…

Otworzyłem drzwi na przestrzał – te główne plus kuchenne z tyłu domu. Podparłem je kamieniami, żeby się nie zatrząsnęły, a następnie usiadłem na przyzbie w oczekiwaniu na wiatr. Gdy w domku zrobi się przeciąg, będzie posprzątane. Wystarcza dziesięć minut. Odkurzanie wiatrem – tanio, szybko i wygodnie. Znalazłem ten sposób w „Roczniku Farmera”. Na pierwszy rzut oka wydawał się idiotyczny, ale po pierwszym zastosowaniu wierzyłem już potem we wszystko, cokolwiek podawał „Rocznik”.

Reasumując warto sięgnąć po tę lekturę, jest to świetna książka, dla każdego poszukiwacza przygód, doskonała rozrywka na wieczór, lekka, łatwa i przyjemna, napisana z pazurem, po stokroć polecam bo naprawdę warto.

pokaż więcej

 
2018-09-24 18:56:51
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Scarrow_Simon
Cykl: Orły Imperium (tom 2)

„PODBÓJ” to druga część Bestselerowego Cyklu Rzymskiego, bardzo udana kontynuacja dalszych losów Centuriona Lucjusza Korneliusza Macro oraz optiona Kwintusa Licyniusza Katona, nie ustępująca poziomem od pierwszej części, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że w niektórych aspektach jest nawet lepsza.

Wartością dodaną książki jest przede wszystkim interesująca fabuła, Simon Scarrow podszedł do...
„PODBÓJ” to druga część Bestselerowego Cyklu Rzymskiego, bardzo udana kontynuacja dalszych losów Centuriona Lucjusza Korneliusza Macro oraz optiona Kwintusa Licyniusza Katona, nie ustępująca poziomem od pierwszej części, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że w niektórych aspektach jest nawet lepsza.

Wartością dodaną książki jest przede wszystkim interesująca fabuła, Simon Scarrow podszedł do tematu profesjonalnie, świetnie rozbudował tę historię, wciągając mnie zarazem we wir wielkiej przygody, te kilkaset stron czyta się bardzo szybko i z ogromną przyjemnością, jestem zachwycony, ten cykl niewątpliwie trafił w mój czytelniczy gust..
Podobnie jak w pierwszej części zaraz na samym początku, mamy pięknie i zrozumiale rozpisaną strukturę Rzymskiego Legionu, dodatkowo w książce na ostatnich kartach pojawiła się nota historyczna wyjaśniającą skąd autor czerpał inspirację, aby napisać tę doskonałą powieść.

Opisana historia przenosi nas w rok 43 n.e, tym razem nasi bohaterowie są uczestnikami krwawej i wyczerpującej kampanii w Brytanii, która początkowo miała być łatwą, a ostatecznie dzięki ogromnej determinacji i waleczności Brytów , stała się prawdziwym koszmarem dla Rzymskiej Armii pochłaniając tysiące zabitych i rannych. W książce Simon Scarrow opisał trasę przemarszu Armii Rzymskiej podczas inwazji na Brytanię oraz trzy miejsca głównych bitew tj. pod Mead Way, która trwała dwa dni, następnie przeprawa Rzymskich Legionów przez Temesis oraz zdobycie stolicy Camulodunum.

Opisy toczonych bitew i okrucieństwo są tak wiarygodne, że aż mrożą krew w żyłach, w książce też pojawili się nowi bohaterowie, choćby cesarz rzymski Klaudiusz, którego w bardzo interesujący sposób przedstawił autor, mamy tu również wątek miłosny, wiele intryg, wartką i nieprzewidywalną akcję, spiski polityczne, znakomite dialogi między bohaterami, to wszystko sprawia, że czytając tę książkę nie sposób nie nudzić.

Pochłonąłem książkę błyskawicznie z ogromnym zainteresowaniem, duża w tym zasługa autora, który w sposób wiarygodny i rzetelny przedstawił tę historię przenosząc mnie w klimat tamtych czasów. Książka godna polecenia i warta przeczytania, myślę że każdy z czytelników w tej powieści znalazłby coś dla siebie, ja jestem zachwycony i niemal pewny, że muszę sięgnąć po kolejne tomy z tego cyklu bo naprawdę warto. Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytających moją krótką opinię o książce.

pokaż więcej

 
2018-09-19 06:18:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Brown_Dan
Autor:

„ZWODNICZY PUNKT” to zupełnie inna książka niż poprzednie z twórczości Dana Browna, to co szczególnie ją odróżnia to fakt, iż nie jest nafaszerowana symboliką, kodami, szyframi i dla mnie jest to wartość dodana, bo autor nie poszedł utartymi schematami i starał się zaciekawić czytelnika czymś zgoła odmiennym.

Wreszcie głównym bohaterem nie jest Robert Langdon, a córka senatora Rachel Sexton...
„ZWODNICZY PUNKT” to zupełnie inna książka niż poprzednie z twórczości Dana Browna, to co szczególnie ją odróżnia to fakt, iż nie jest nafaszerowana symboliką, kodami, szyframi i dla mnie jest to wartość dodana, bo autor nie poszedł utartymi schematami i starał się zaciekawić czytelnika czymś zgoła odmiennym.

Wreszcie głównym bohaterem nie jest Robert Langdon, a córka senatora Rachel Sexton analityk wywiadu pracujący dla Prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zleca jej tajna misję. Satelita NASA w głębokich warstwach arktycznego lodowca, odnajduje wielki meteoryt w którym znajdują się pozaziemskie formy życia, a konkretnie skamieliny stawonogów.

W książce znajdziemy sporą dawkę terminów naukowych, oraz niezwykle wartką akcję, wyraziste postacie i to zarówno ze świata polityki jak i ze świata nauki, motywy spisku na najwyższych stanowiskach państwowych, wątek miłosny, nie brakuje momentów dramatycznych, a nawet strasznych, mamy szczyptę humoru szczególnie w dialogach między bohaterami, a więc każdy z czytelników znajdzie w tej książce coś dla siebie.

Powieść świetnie skrojona, a fabuła doskonale skonstruowana, książkę czyta się szybko, jest napisana lekkim piórem, narracja na wysokim poziomie, historia ta naprawdę trzyma w napięciu, dzięki krótkim rozdziałom powieść pochłonie się błyskawicznie, pozycja godna polecenia na pewno przy tej lekturze nie sposób się nudzić.

Pozdrawiam wszystkich czytających moją krótka opinię o książce:)

pokaż więcej

 
2018-09-14 16:15:39
Wypowiedział się w dyskusji: Czytamy w weekend

Po przeczytaniu pierwszego tomu bestsellerowego cyklu rzymskiego "ORŁY IMPERIUM", który mnie zachwycił, nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po drugi tom tym razem "PODBÓJ" Orły Imperium: Podbój, myślę że to doskonały wybór na weekend, zwłaszcza że mamy się zrelaksować i dobrze bawić, a ta powieść z pewnością to zagwarantuje jestem niemal pewny.

więcej...
 
2018-09-13 21:23:29
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Scarrow_Simon
Cykl: Orły Imperium (tom 1)

„ORŁY IMPERIUM” to powieść historyczno – przygodowa otwierająca Bestsellerowy Cykl Rzymski, historia napisana z dużym rozmachem i fantazją, wciągająca niemal od pierwszej strony, czyta się powieść z prawdziwą przyjemnością, muszę przyznać, że Simon Scarrow mnie zainteresował swoja opowieścią i pozytywnie zaskoczył.

W mojej ocenie powieść nie wymaga rekomendacji, to kawał dobrej i...
„ORŁY IMPERIUM” to powieść historyczno – przygodowa otwierająca Bestsellerowy Cykl Rzymski, historia napisana z dużym rozmachem i fantazją, wciągająca niemal od pierwszej strony, czyta się powieść z prawdziwą przyjemnością, muszę przyznać, że Simon Scarrow mnie zainteresował swoja opowieścią i pozytywnie zaskoczył.

W mojej ocenie powieść nie wymaga rekomendacji, to kawał dobrej i rozrywkowej literatury na szare i zimowe wieczory, choć nie tylko, świetna narracja, momentami zabawne dialogi, polityczne spiski, delikatnie zarysowany wątek miłosny, wartka akcja, wyraziści bohaterowie, zrozumiale przedstawiona struktura rzymskiego legionu, realistyczne i mrożące krew w żyłach opisy bitew toczonych przez Rzymską Armię, gdzie nie ma sentymentów dla słabszych, twarda męska walka na śmierć i życie.

Jestem pod wrażeniem, książkę czytałem z przeogromnym zainteresowaniem, a Kwintus Licyniusz Katon to mój ulubiony bohater, którego obdarzyłem sympatią, niemal od samego początku powieści. Nie ma co tracić czasu trzeba koniecznie sięgnąć po drugi tom cyklu, a mianowicie „PODBÓJ”, myślę że czeka mnie również niezwykła przygoda i dobra zabawa. Szczerze polecam innym czytelnikom i dziękuję za poświęcony czas, aby zapoznać się z moją krótką opinią o książce.

pokaż więcej

 
2018-09-06 09:36:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Zafon_Carlos_Ruiz

”MARINA”, to powieść pasjonująca i magiczna z porywającą i niebanalną fabułą, choć generalnie skierowana do czytelników młodszego pokolenia, ponieważ zakwalifikowano ją do literatury młodzieżowej, może przypaść do gustu wszystkim czytelnikom bez względu na wiek, jak miało to miejsce w moim przypadku.

Wybrałem tę powieść, ponieważ chciałem przeczytać coś lekkiego i niewymagającego...
”MARINA”, to powieść pasjonująca i magiczna z porywającą i niebanalną fabułą, choć generalnie skierowana do czytelników młodszego pokolenia, ponieważ zakwalifikowano ją do literatury młodzieżowej, może przypaść do gustu wszystkim czytelnikom bez względu na wiek, jak miało to miejsce w moim przypadku.

Wybrałem tę powieść, ponieważ chciałem przeczytać coś lekkiego i niewymagającego skupienia, pomyślałem że skoro jest to książka dla młodzieży, więc będzie to dobry wybór. Zafon po raz kolejny mnie zaskoczył i to w pozytywnym słowa znaczeniu, ta książka może być dla każdego, jest genialna w swojej prostocie, zapewnia ciągłą akcję i wyzwala emocje, choć rozpoczyna się niepozornie to możemy ją zakwalifikować jako thriller trzymający w napięciu do ostatniej strony.

„MARINA” mnie uwiodła i oczarował jako czytelnika, chłonąłem jej treść z nie mniejszym zainteresowaniem niż powieści cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek”, z całą pewnością to zasługa Zafona, jego kunsztu literackiego, barwnego języka, metafor i swoistego klimatu Barcelony lat osiemdziesiątych z jej magicznymi uliczkami i starymi podupadłymi willami czy pałacykami, których świetność już dawno minęła.

To jest po prostu świetne i na pewno zaskoczy nie jednego czytelnika, to niebanalna historia napisana po mistrzowsku z nuta tajemniczości i grozy, książka która mogłaby stać się inspiracją dla najlepszych twórców horrorów, lubię takie książki. No cóż trzeba będzie koniecznie sięgnąć po „Trylogię Mgły” Zafona myślę że będą to powieści równie fantastyczne jak „MARINA”.

Polecam wszystkim tym którzy nie znają tej książki, bo naprawdę warto ją przeczytać:)

pokaż więcej

 
2018-09-02 07:47:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Smith_Wilbur
Autor:
Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 4)

Bardzo ciekawa książka, której akcja toczy się w Afryce Południowej w roku 1870. Wojna zuluska daje początek rodzinnej waśni: serdeczna przyjaźń braci Courteneyów przeradza się w śmiertelną nienawiść. Sean opuszcza farmę. Po kilku latach jest najbogatszym człowiekiem w Johannesburgu.

Ale fortuna kołem się toczy... Wilbur Smith fantastycznie i niezwykle barwnie opisuje Afrykę, w mojej ocenie...
Bardzo ciekawa książka, której akcja toczy się w Afryce Południowej w roku 1870. Wojna zuluska daje początek rodzinnej waśni: serdeczna przyjaźń braci Courteneyów przeradza się w śmiertelną nienawiść. Sean opuszcza farmę. Po kilku latach jest najbogatszym człowiekiem w Johannesburgu.

Ale fortuna kołem się toczy... Wilbur Smith fantastycznie i niezwykle barwnie opisuje Afrykę, w mojej ocenie ma do tego niezwykły talent i właśnie te fragmenty w książce robiły na mnie największe wrażenie, oto jeden z nich:

"Cała reszta miała kolor Afryki - kolor brązowy o tysiącu rożnych odcieni. Bladobrązowa trawa na czerwonobrązowej ziemi, z której wyrastały poskręcane, czekoladowo brązowe pnie obsypane masą brązowych liści. Między drzewami i na zboczach nagich brązowych wzgórz błyskały nieokreślonymi odcieniami brązu grzbiety pasących się gazeli - a dalej, aż po odległy horyzont, rozpościerał się niespiesznie rozległy brązowy ląd, nietknięty ludzką stopą, spokojny i dostojny w swoim bogactwie".

Czy wobec takich opisów można przejść obojętnie, myślę że zdecydowanie nie. Takie właśnie momenty w książkach Wilbura Smitha kocham najbardziej. Książka napisana przystępnym językiem, narracja na wysokim poziomie, cudowne opisy polowań, krajobrazów, dzikich zwierząt z najdrobniejszymi szczegółami jednym słowem „Afryka w pigułce”.

Polecam każdemu tę książkę, czeka Was niezwykła przygoda z ogromną dawką emocji, nikt nie potrafi tak pięknie pisać o Afryce jak właśnie ten autor. Pozdrawiam wszystkich czytających.

pokaż więcej

 
2018-09-01 07:30:03
Wypowiedział się w dyskusji: Czytamy w weekend

Myślę, że na weekend ta książkaOrły Imperium będzie doskonałym wyborem szczególnie dla mężczyzny.

więcej...
 
2018-08-15 07:00:43
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Clavell_James
Cykl: Saga Azjatycka (tom 3)

POWIEŚC „GAI-JIN” to monstrum, cegła licząca 1254 strony, początkowo ta objętość może budzić respekt, a nawet zniechęcać, bowiem nie wszyscy lubimy takie przydługawe historie, ale te obawy są zupełnie nie uzasadnione, bowiem otrzymujemy powieść na bardzo wysokim poziomie literackim, nie gorszą niż „SHOGUN” czy TAI-PAN” i to jest ogromna zaleta i atut książek Jamesa Clavella.

Uwielbiam książki...
POWIEŚC „GAI-JIN” to monstrum, cegła licząca 1254 strony, początkowo ta objętość może budzić respekt, a nawet zniechęcać, bowiem nie wszyscy lubimy takie przydługawe historie, ale te obawy są zupełnie nie uzasadnione, bowiem otrzymujemy powieść na bardzo wysokim poziomie literackim, nie gorszą niż „SHOGUN” czy TAI-PAN” i to jest ogromna zaleta i atut książek Jamesa Clavella.

Uwielbiam książki Clavella, dla mnie to prawdziwy rzemieślnik i mistrz, który pięknie opowiada swoje historie, tu wszystko jest przemyślane, każdy szczegół, wątek, intryga czy bohater, każda z opisanych historii ma niepowtarzalną atmosferę i magię, prowokuje do myślenia, bawi i przenosi w niezwykły świat, głównie za sprawą niepowtarzalnego sposobu narracji, którego nie potrafię porównać z innym pisarzem. Ten styl nie ma po prostu porównania, jest niezwykły, wciąga czytelnika jak narkotyk, który uzależnia i zniewala.

W mojej ocenie Clavell osiągnął coś co z pozoru jest nie do osiągnięcia, a mianowicie stworzył wielką literaturę, jednocześnie pisząc dla wszystkich niezależnie od wieku, ten kto kocha książki, dostrzeże prawdziwe mistrzostwo niedostępne dla wielu pisarzy, dlatego żałuję, że nic już dla nas zwykłych ludzi nie napisze.

To co mnie urzekło w „GAI-JIN” już na samym wstępie to dedykacja autora, która brzmi „ Ta powieść jest dla Ciebie, kimkolwiek jesteś z wyrazami uznania i wdzięczności, gdyż bez Ciebie to, co czyni ze mnie pisarza nie zaistniałoby, nie mogłoby zaistnieć…”, poczułem się ważny i doceniony, bowiem każdy kto weźmie tę książkę do ręki doświadczy dokładnie tego samego, nie wszystkich pisarzy stać na taki gest, zwłaszcza gdy są sławni i rozpoznawalni ich wielkie ego nie pozwala na to.

James Clavell po prostu lubił swoich odbiorców, kochał czytelników i zdawał sobie sprawę, że bez nas najwspanialsze arcydzieła nie miałyby sensu, bo nikt by ich nie czytał i nie ujrzałyby światła dziennego, powala mnie jego skromność zwłaszcza że jest „WIELKIM PISARZEM”, bo to co napisał zostanie po nim na wieki.

„GAI-JIN” przenosi nas do XIX wiecznej Japonii, targanej separatystycznymi spiskami i intrygami samurajskich shishich, których głównym celem jest wypędzenie z Nipponu wszystkich cudzoziemców „GAI-JINÓW”, oraz odsunięcie od władzy SHOGUNÓW i przywrócenie ponownie CESARZA. Aby to osiągnąć atakują z błahego powodu trzech Anglików w tym Mancolma Strauna oraz jego przyszłą żonę Francuzkę Angelique Richaud, podczas podróży konnej niedaleko Jokohamy uznając, iż nie oddali oni należytych honorów przejeżdżającej obok kolumnie samurajów.

Te wydarzenia w konsekwencji miały na celu sprowokować, odwet cudzoziemców i wywołać wojnę domową w Japonii, wśród feudalnych panów, aby shishi osiągnęli swoje cele. Czy to im się udało?, przeczytajcie tę powieść, aby się dowiedzieć, bo naprawdę warto. Będziecie świadkami niezwykłych politycznych intryg i spisków, niekończących się dyplomatycznych spotkań, poznacie wyrazistych i przebiegłych bohaterów, poczytacie o życiu kurtyzan czyli o „poduszkowaniu” i nie tylko, a wszystko na tle różnić kulturowych mieszkańców Dalekiego Wschodu i przybyłych na ich teren europejczyków.

Dla mnie arcydzieło, wspaniała powieść, niezwykła historia która zostanie w mojej pamięci na dłużej, takie książki czyta się z prawdziwą przyjemnością. POLECAM!!!

pokaż więcej

 
2018-08-10 10:13:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, O'Brian_Patrick

Uwielbiam książki o morzu, mają w sobie coś niezwykłego i kuszącego, zabierają nas w odległe zakątki i tajemnicze miejsca, pozwalają uczestniczyć w niezwykłych przygodach, pływać z bohaterami po bezkresie mórz i oceanów, przeżywać z nimi troski surowego życia na morzu, przeciwstawiać się sztormom i huraganom, zupełnie jakby było się uczestnikiem wyprawy czy członkiem załogi.

Patrick O’Brian...
Uwielbiam książki o morzu, mają w sobie coś niezwykłego i kuszącego, zabierają nas w odległe zakątki i tajemnicze miejsca, pozwalają uczestniczyć w niezwykłych przygodach, pływać z bohaterami po bezkresie mórz i oceanów, przeżywać z nimi troski surowego życia na morzu, przeciwstawiać się sztormom i huraganom, zupełnie jakby było się uczestnikiem wyprawy czy członkiem załogi.

Patrick O’Brian właśnie przenosi mnie w taki świat, robi to niezwykle perfekcyjnie, dba o detale, jego opisy są wiarygodne, pobudzające czytelniczą wyobraźnię, wartością dodaną jego książek jest w większości autentyczność opisywanych faktów i miejsc, to pozwala poznać nieco historii i wypełnić lukę w edukacji. Niewątpliwie jest mistrzem gatunku, należy mieć tylko nadzieję że w Polsce zostaną wydane wszystkie jego książki z tego cyklu bowiem warto je przeczytać.

„DÓWÓDZTWO NA MAURITIUSIE” to kontynuacja morskiej sagi, wątek powieści oparty jest na autentycznej mało znanej kampanii na Oceanie Indyjskim w roku 1810, autor po raz kolejny wykazał się dbałością o szczegóły zarówno życia na morzu jak i na lądzie w dziewiętnastym wieku, opisując tę historię korzystał z dzienników pokładowych i meldunków walczących oficerów oraz archiwów admiralicji.

Książka godna polecenia, ale skierowana do określonej rzeszy czytelników, których interesuje taka tematyka i historia z tamtego okresu i którzy przede wszystkim kochają powieści o morzu.

pokaż więcej

 
2018-08-08 13:23:45
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Cussler_Clive
Cykl: Przygody Dirka Pitta (tom 3)

Clive Cussler jest niewątpliwie najpopularniejszym i najbardziej lubianym autorem powieści przygodowo – sensacyjnych na świecie, jego książkach od lat stanowią dla mnie niewyczerpalne źródło wielkiej przygody i dobrej zabawy.

Tym razem przenosimy się na Północny Atlantyk, gdzie amerykański patrol Straży Wybrzeża dostrzega dryfującą górę lodową, a w niej zarys uwięzionego...
Clive Cussler jest niewątpliwie najpopularniejszym i najbardziej lubianym autorem powieści przygodowo – sensacyjnych na świecie, jego książkach od lat stanowią dla mnie niewyczerpalne źródło wielkiej przygody i dobrej zabawy.

Tym razem przenosimy się na Północny Atlantyk, gdzie amerykański patrol Straży Wybrzeża dostrzega dryfującą górę lodową, a w niej zarys uwięzionego statku. Jak się później okazuje to zaginiony supernowoczesny okręt szpiegowski, który swego czasu zniknął z radarów podczas utajnionego rejsu. Do akcji wkracza Dirk Pitt, który musi dotrzeć do wnętrza statku, gdy mu się to udaje, na pokładzie znajduje zwęglone szczątki członków załogi. Makabryczne odkrycie do dopiero pierwszy krok do rozwiązania tej niezwykłej zagadki, trop wiedzie do tajemniczej korporacji, która zamierza przejąć kontrolę nad Ameryką Południową.

Po raz kolejny dobrze się bawiłem i zrelaksowałem. Dirk Pitt to sobowtór Jamesa Bonda, tylko on może udaremnić szatański plan i przetrwać serię bestialskich zbrodni, bowiem wychodzi z każdej nawet najtrudniejszej opresji, jest niezniszczalny, przebiegły, a do tego potrafi rozwiązać wszystkie najbardziej skomplikowane intrygi i chwała mu za to.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, tym razem gościmy z głównym bohaterem w Islandii gdzie czekają nas niezwykłe zwroty akcji, ciekawa fabuła, zabawne momentami dialogi. Cussler przekonał mnie Lodową Pułapką do swojej twórczości, potwierdził iż jest Mistrzem Wielkiej Przygody.

pokaż więcej

 
2018-08-05 06:51:24
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, O'Brian_Patrick

Wspaniała powieść niezwykle ekscytująca i szalenie ciekawa przedstawiająca dalsze przygody Jacka Aubreya i Stephana Maturina. W mojej ocenie książka zdecydowanie lepsza od dwóch pierwszych części, świat stworzony przez Patricka O’Briana oraz sposób w jaki go opisał jest nadzwyczaj wiarygodny, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że autor jest mistrzem w swoim fachu, a morze jego domem.

W...
Wspaniała powieść niezwykle ekscytująca i szalenie ciekawa przedstawiająca dalsze przygody Jacka Aubreya i Stephana Maturina. W mojej ocenie książka zdecydowanie lepsza od dwóch pierwszych części, świat stworzony przez Patricka O’Briana oraz sposób w jaki go opisał jest nadzwyczaj wiarygodny, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że autor jest mistrzem w swoim fachu, a morze jego domem.

W powieści spotkamy się z szeregiem żeglarskich i marynarskich pojęć, które potwierdzają dobrą znajomość zagadnienia przez autora, do tego przedstawia to w taki sposób, iż będąc nawet laikiem w sprawach żeglugi nie czujemy się zagubieni w gąszczu specjalistycznego nazewnictwa i wszystko jest zrozumiałe.

Głównym wątkiem powieści jest przyjęcie przez Jacka Aubreya zlecenia eskortowania brytyjskiego ambasadora do Indii Wschodnich, gdzie szlak podróży wiedzie przez archipelag Wysp Korzennych kontrolowany w przeważającej większości przez Francuzów, dokonać tego zadania ma przy pomocy tytułowej brytyjskiej fregaty żaglowej „HMS SURPRISE”. Ostatecznie misja nie powiedzie się bowiem ambasador umiera w wyniku złego stanu zdrowia, praktycznie gdy podróż dobiega końca.

W książce towarzyszą nam również pomniejsze wątki równie ważne dla powieści, o których celowo nie wspominam aby nie psuć odkrywania tej niezwykłej historii. Książka godna polecenia, warta przeczytania i poświęconego jej czasu.

To co mnie urzekło szczególnie w powieści, to przepiękny opis morskiej podróży do Indii Wschodnich, który wydawać by mógł się nudny bo w końcu wokół fregaty mamy tylko morze i horyzont więc co w tym pięknego?.

Jakże można pomylić się w ocenie o to fragment z książki:

„ Prażące słońce nad Bombajem osiągnęło południowy pułap w swojej dziennej wędrówce, zsyłając ciszę na tętniące życiem miasto. Nawet w najgłębszych zakątkach odległych bazarów słychać było teraz miarowy łoskot przyboju - Ocean Indyjski oddychał ciężko pod niebem oczekującym na południowo-zachodni monsun, tak rozgrzanym, że pozbawionym błękitu. W tej samej chwili, daleko na zachodzie, za wybrzeżem afrykańskim i jeszcze dalej, to samo słońce dźwigało się jednak dopiero zza horyzontu, posyłając pierwsze promienie prosto na obwisłe bombramsle i bramsle fregaty „Surprise", kołyszącej się na martwej fali trzydzieści stopni długości zachodniej i nieco na północ od równika. Promienie wschodzącego słońca ześlizgnęły się na poziom marsli, potem żagli głównych i wreszcie dotarły do pokładu. Dzień nastał nagle, bez ostrzeżenia. Blask słońca wypełnił już cały nieboskłon, a noc, widziana jeszcze z dziobu na prawej burcie, umykała już ku Ameryce. Nagle zniknął Mars, wiszący na wysokość dłoni nad zachodnim horyzontem, niebo wypełniało się światłem, a czarne fale szybko wracały do codziennego, głębokiego błękitu”

Przepiękne i chwytające za serce opisy, właśnie dla takich fragmentów, warto sięgnąć po tę książkę. Pozdrawiam.

pokaż więcej

 
2018-08-02 11:43:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 📚2018📚, Brown_Dan
Autor:
Cykl: Robert Langdon (tom 1)

Nie ma potrzeby wiele się rozpisywać, „ANIOŁY I DEMONY”, to kolejna doskonała powieść Dana Browna, nie dziwi mnie fakt, że osiągnęła status bestsellera w końcu porusza bardzo ciekawe zagadnienia i jest interesująca, co z pewnością zadowoli gusta wielu czytelników.

Jak dla mnie bardzo podobna do „Kodu Leonarda da Vinci” widzę w tej książce lustrzane odbicie, niemal ten sam schemat akcji,...
Nie ma potrzeby wiele się rozpisywać, „ANIOŁY I DEMONY”, to kolejna doskonała powieść Dana Browna, nie dziwi mnie fakt, że osiągnęła status bestsellera w końcu porusza bardzo ciekawe zagadnienia i jest interesująca, co z pewnością zadowoli gusta wielu czytelników.

Jak dla mnie bardzo podobna do „Kodu Leonarda da Vinci” widzę w tej książce lustrzane odbicie, niemal ten sam schemat akcji, Brown porusza się utartą sprawdzoną drogą i dobrze na tym wychodzi. Mamy tu tajemnicze morderstwo, piękną wspólniczkę, symbolikę tajemnego bractwa Iluminatów, nawiązanie do wielu znanych rzeźb, obrazów, umiejętne połączenie fikcji literackiej z rzeczywistością, książka niemal dla każdego, nie tylko dla fanów Dana Browna.

Powieść, czyta się przyjemnie i szybko, głównie za sprawą zaskakujących zwrotów akcji, ciekawych zagadek to rozwikłania, nie banalnych i wyrazistych postaci, przy książce nie sposób się nudzić, pozycja warta uwagi, ja bawiłem się doskonale uczestnicząc w wielkiej przygodzie. Polecam tę książkę z czystym sumieniem i dziękuję wszystkim za przeczytanie mojej krótkiej opinii.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
175 54 14039
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (59)

Ulubieni autorzy (6)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (3)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd