Barbara Bąkowska 
czarnawrona12.blogspot.com
Książki, te czytane sprawiają, że czuję się jak przeniesiona za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w inny wymiar świata. Te napisane przeze mnie i wydane zawierają moje emocje, refleksje i wyobraźnię. Bardzo zajmuje mnie literatura dotycząca wnętrza człowieka, jego emocji, odczuć, uczuć. Na LC od 18.02.2018r.
kobieta, Kiełmina (woj. łódzkie), status: Autorka, dodała: 8 książek i 16 cytatów, ostatnio widziana 2 godziny temu
Teraz czytam
 • Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę
  Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę
  Autor:
  Historia rodziny, która stara się przetrwać we współczesnej Syrii ogarniętej wojną domową, opowiedziana oczami czternastoletniego Adama, chłopca o niezwykłym umyśle, który przejawia symptomy zespołu A...
  czytelników: 291 | opinie: 37 | ocena: 8,24 (96 głosów) | inne wydania: 1
 • Na południe od granicy, na zachód od słońca
  Na południe od granicy, na zachód od słońca
  Autor:
  Hajime i Shimamoto przyjaźnili się w dzieciństwie. Shimamoto, kiedy była mała, zachorowała na polio i od tego czasu miała sparaliżowaną jedną nogę. Hajime był jedynakiem, trochę rozpuszczonym i egoist...
  czytelników: 8662 | opinie: 410 | ocena: 6,95 (4862 głosy) | inne wydania: 1
 • Nowy wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności
  Nowy wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności
  Autor:
  Dodatek do powieści "Nowy wspaniały świat" napisany przez Huxleya niespełna trzydzieści lat później. Jak wiele z jego proroctw, w których ukazał satyryczną wizję dalekiej przyszłości, ziści...
  czytelników: 105 | opinie: 4 | ocena: 7,22 (23 głosy)
 • Traktat o marionetkach
  Traktat o marionetkach
  Autor:
  Był modernizm, postmodernizm, neomodernizm, post-postmodernizm a teraz jest... co? Czy rozmawiając o wszystkim i ze wszystkimi mamy coś jeszcze do powiedzenia? Czy nie wrzuciliśmy na śmietnik cywi...
  czytelników: 48 | opinie: 29 | ocena: 8,14 (29 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-15 20:26:17
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Podarowane, Poezja, Posiadam

Moim zdaniem, poezja jest zwierciadłem rzeczywistości widzianej oczyma poety.

„Teatr, którego nie było” Kazimierza Grochmalskiego jest takim odbiciem realiów otaczających autora, zawartym w wierszach.

Tematyka utworów odsłania wiele emocji powodowanych miłością, tęsknotą, przemijaniem.
Obrazy malowane słowem skłaniają do refleksji nad upływem czasu, nad pragnieniami, niewykorzystanymi...
Moim zdaniem, poezja jest zwierciadłem rzeczywistości widzianej oczyma poety.

„Teatr, którego nie było” Kazimierza Grochmalskiego jest takim odbiciem realiów otaczających autora, zawartym w wierszach.

Tematyka utworów odsłania wiele emocji powodowanych miłością, tęsknotą, przemijaniem.
Obrazy malowane słowem skłaniają do refleksji nad upływem czasu, nad pragnieniami, niewykorzystanymi szansami.
Autor jest doskonałym obserwatorem, trafnie oddającym w wierszach możliwości, ale i ograniczenia, jakie pojawiają się na drodze każdego człowieka.
Wspomnienia wpisane w płynącą w żyłach krew, w duszę, w serce są odzwierciedleniem minionych chwil, piękna krajobrazów, głębi odczuć, nie zawsze jednak, tych pozytywnych.
Poeta w moim odczuciu, porównuje rzeczywisty świat do teatru, który nigdy nie był teatrem.
Świat, w którym występują aktorzy nie będący aktorami, a jednak odgrywający swoje role na największej scenie świata zwanej prozaicznie – życie.
Nieustanne zmiany, zapach dzieciństwa, młodości, wartość przyjaźni, miłości to wszystko można odnaleźć w tomiku poezji „Teatr, którego nie było”.
Książka zawiera ilustracje, delikatne szkice odnoszące się do kolejnego aktu, który po odsłonie kurtyny słów rozgrywa się w wyobraźni czytelnika.
Prostota wyrazu, uderzająca głębią przekazu.

Uważam, że warto zatrzymać się na chwilę w pędzie codzienności i pochylić nad twórczością Kazimierza Grochmalskiego, zapisaną na kartach tomiku „Teatr, którego nie było”.

pokaż więcej

 
2019-01-11 19:05:59
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Ewa Woydyłło, Posiadam, Ulubione

„Sekrety kobiet” Ewy Woydyłło to kolejna książka autorki, którą przeczytałam z przyjemnością i z zainteresowaniem.

Tym razem Pani Ewa podjęła wiele ważnych tematów dotyczących życia nas – kobiet (anoreksja, bulimia, niskie poczucie wartości, alkoholizm i inne uzależnienia, współuzależnienia, cechy charakteryzujące kobiety, charakteryzujące mężczyzn, różnice między nimi, w końcu relacje w...
„Sekrety kobiet” Ewy Woydyłło to kolejna książka autorki, którą przeczytałam z przyjemnością i z zainteresowaniem.

Tym razem Pani Ewa podjęła wiele ważnych tematów dotyczących życia nas – kobiet (anoreksja, bulimia, niskie poczucie wartości, alkoholizm i inne uzależnienia, współuzależnienia, cechy charakteryzujące kobiety, charakteryzujące mężczyzn, różnice między nimi, w końcu relacje w związkach i to jak można je poprawić, bądź zerwać, jeśli nie da się już nic zrobić).

Myślę, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą w „Sekretach kobiet” znaleźć dla siebie ważne przesłania i wskazówki rzutujące na poprawę jakości życia, jeśli ktoś zechce się do nich zastosować.

Książka emanuje spokojem, wyważeniem, rozsądkiem, wiedzą terapeutyczną, doświadczalną. Pomimo, że są w niej podejmowane burzliwe kwestie dotyczące życia kobiet, autorka stara się z rozwagą uświadomić wszystkim tym kobietom, które mają w sobie żal, rozczarowanie, rezygnację, frustrację, że tak naprawdę to od nich samych zależy, jak będzie wyglądała ich przyszłość i to, jakie poczynią działania, żeby poprawić jakość swojego życia i życia osób, które są dla nich ważne.
Zachęca do zastanowienia, do przerwania stagnacji, do odwagi, by wyrażać swoje emocje, by mówić o potrzebach, do bycia szczerym wobec partnera, czy też innych bliskich osób.

Moim zdaniem po „Sekrety kobiet” warto sięgnąć, żeby przez pryzmat poznania problematyki podjętej przez Ewę Woydyłło spojrzeć na swoje postępowanie i dostrzec to, co robię źle, a z czym radzę sobie całkiem dobrze.

Myślę, że w tej książce, w większym lub w mniejszym stopniu, każdy może znaleźć coś dla siebie. Szczerze polecam.

pokaż więcej

 
2019-01-09 10:02:05
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Podarowane, Posiadam

Maleńka, podręczna książeczka, zawierająca przyjemne w odbiorze wskazówki dotyczące odnajdywania, zachowania i pielęgnowania w sobie radości.
Warto ją przeczytać chociażby po to, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że radość z małych rzeczy daje lepsze samopoczucie i jest kierunkowskazem w odnajdywaniu w sobie wielkich pokładów życzliwości, wrażliwości na innych i zadowolenia z drobiazgów, na...
Maleńka, podręczna książeczka, zawierająca przyjemne w odbiorze wskazówki dotyczące odnajdywania, zachowania i pielęgnowania w sobie radości.
Warto ją przeczytać chociażby po to, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że radość z małych rzeczy daje lepsze samopoczucie i jest kierunkowskazem w odnajdywaniu w sobie wielkich pokładów życzliwości, wrażliwości na innych i zadowolenia z drobiazgów, na które nie zawsze chcemy znaleźć czas, by je dostrzec i docenić.

pokaż więcej

 
2018-11-14 19:25:16
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Olga Jackowska, Poezja, Posiadam

"Stoję, czuję się świetnie" jest zwierciadłem niezwykłego wnętrza wokalistki zespołu Maanam, Kory. Głębokie teksty, z przesłaniem. Słowa zawarte w tym zbiorze poezji Olgi Jackowskiej(Sipowicz)wbijają się muzycznym brzmieniem w serce i wrażliwość każdego, kto ceni kunszt artystyczny wokalistki, poetki, niezwykłej, charyzmatycznej, oryginalnej osobowości.
Książka jest dla mnie pięknym...
"Stoję, czuję się świetnie" jest zwierciadłem niezwykłego wnętrza wokalistki zespołu Maanam, Kory. Głębokie teksty, z przesłaniem. Słowa zawarte w tym zbiorze poezji Olgi Jackowskiej(Sipowicz)wbijają się muzycznym brzmieniem w serce i wrażliwość każdego, kto ceni kunszt artystyczny wokalistki, poetki, niezwykłej, charyzmatycznej, oryginalnej osobowości.
Książka jest dla mnie pięknym wspomnieniem Kory, którą zawsze ceniłam za niezwykły talent, podejście do życia, dystans do siebie i do innych.

pokaż więcej

 
2018-11-11 16:22:46
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Aldous Huxley, Posiadam

Rok 2541 i ludzie w realiach tego czasu inwigilowani, programowani, faszerowani narkotykiem - somą. Człowiek wszak powinien być podporządkowany systemowi, manipulowany od chwili poczęcia, szczęśliwy, odpowiednio uwarunkowany, ukształtowany i godzący się na wszystko, do czego go przeznaczono. Świat, w którym ludzi pozbawia się moralności, emocji, uczuć, dostępu do sztuki, poezji, historii.... Rok 2541 i ludzie w realiach tego czasu inwigilowani, programowani, faszerowani narkotykiem - somą. Człowiek wszak powinien być podporządkowany systemowi, manipulowany od chwili poczęcia, szczęśliwy, odpowiednio uwarunkowany, ukształtowany i godzący się na wszystko, do czego go przeznaczono. Świat, w którym ludzi pozbawia się moralności, emocji, uczuć, dostępu do sztuki, poezji, historii. Jednostki, które mają w sobie poczucie indywidualności są niewygodne, stanowią zagrożenie dla systemu, dla stabilizacji i wręcz utopijnej szczęśliwości społecznej.

"Nowy wspaniały świat", napisany w 1932 roku, a jakże wspaniale ukazujący cywilizację odległego, przyszłego świata.
Ogromny szacunek dla autora za wyobraźnię i zwrócenie uwagi czytelnika na bardzo ważne aspekty dotyczące człowieka i jego natury...
Książkę A. Huxleya czytałam z zapartym tchem i z ogromnym zainteresowaniem.
Polecam.

pokaż więcej

 
2018-10-24 08:01:52
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Joseph Conrad, Posiadam

"Jądro ciemności" - Afryka - dziki, niezbadany, tajemniczy kontynent, do którego wtargnął biały człowiek, z całą potegą mieszkających w nim skrajnych skłonności do dominacji, do podporządkowywania sobie wszystkiego, wszystkich w celu osiąganięcia materialnych korzyści i zaspokajania rządzy władzy nad tym, co czyste, dziewicze, naturalne.
Książka Josepha Conrada pokazuje, jak bardzo może...
"Jądro ciemności" - Afryka - dziki, niezbadany, tajemniczy kontynent, do którego wtargnął biały człowiek, z całą potegą mieszkających w nim skrajnych skłonności do dominacji, do podporządkowywania sobie wszystkiego, wszystkich w celu osiąganięcia materialnych korzyści i zaspokajania rządzy władzy nad tym, co czyste, dziewicze, naturalne.
Książka Josepha Conrada pokazuje, jak bardzo może zmienić się człowiek pod wpływem miejsca, warunków życia odbiegających od tych, w których dotyczas funkcjonował.
W "Jądrze ciemności" autor pokazał też ludzką obłudę, a ostatecznie skłonność do zatajenia prawdy, którą uznaje się za niewygodną, majacą zburzyć obraz człowieka, który się zmienił pod wpływem miejsca, w którym się znalazł. Człowieka, w którym miejsce i czas przyczyniły się do odkrycia najciemniejszej strony jego duszy.

Muszę przyznać, że książka "Jądro ciemności" nie pochłonęła mnie, nie rozbudziła emocji na tyle, żebym nie mogła się od niej oderwać, ale rzuca światło na czas kolonializmu, okrucieństwo białego człowieka, który uważał się za kogoś lepszego od tubylców tylko dlatego, że żył innym życiem, że miał inny kolor skóry.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
421 84 10361
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (368)

Ulubieni autorzy (12)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (18)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd