glodnawyobraznia 
glodnawyobraznia.blogspot.com, facebook.com/GłodnaWyobraźnia
Od najmłodszych lat jestem właścicielką głodnej wyobraźni - którą nakarmić mogły tylko Opowieści z Narni, a potem Diuna, Ziemiomorze, czy Malazańska Księga Poległych. Nic więc dziwnego, że zostałam absolwentką polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a pracę magisterską poświęciłam czytelniczej definicji fantasy. Na moim blogu znajdziecie recenzje książek fantasy i science-fiction, a od czasu do czasu także dobrego kryminału czy powieści historycznej. Smacznego czytania!
status: Czytelnik, dodał: 8 cytatów, ostatnio widziany 17 godzin temu
Teraz czytam
 • Humaniści w kosmosie
  czytelników: 5 | opinie: 1 | ocena: 5 (3 głosy)
 • Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu
  Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu
  Autor:
  Pełna magii i niesamowitości legenda o szlachetnych rycerzach, walce dobra ze złem i miłości. Legenda o królu Arturze jest jedną z najbardziej znanych legend w kulturze europejskiej. Od magicz...
  czytelników: 381 | opinie: 11 | ocena: 6,68 (98 głosów) | inne wydania: 2

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-11 19:34:42
Ma nowego znajomego: Papaveryna
 
2018-12-11 08:10:33
Ma nowego znajomego: Andżelika
 
2018-12-10 23:02:17
Ma nowego znajomego: Sal
 
2018-12-09 22:53:35
Ma nowego znajomego: Sscaut
 
2018-12-09 22:34:02
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Historia Targaryenów (tom 1.2)
 
2018-12-09 11:41:46
Ma nowego znajomego: bookliszek
 
2018-12-08 12:29:49
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-12-08 12:29:30
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-12-08 12:29:12
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Historia Targaryenów (tom 1.1)

Ponieważ twórczość George'a R.R. Martina od lat budzi skrajne emocje – od zachwytu do oburzenia, podobnie stanie się w przypadku "Ognia i krwi. Części pierwszej". Jedni uznają go za genialne uzupełnienie historii Westeros 300 lat wstecz w stosunku do Gry o tron, inni zaś skrytykują go za formę – nie jest bowiem pełnoprawną powieścią, ale jedynie kroniką spisaną przez arcymaestera Gyldayna.... Ponieważ twórczość George'a R.R. Martina od lat budzi skrajne emocje – od zachwytu do oburzenia, podobnie stanie się w przypadku "Ognia i krwi. Części pierwszej". Jedni uznają go za genialne uzupełnienie historii Westeros 300 lat wstecz w stosunku do Gry o tron, inni zaś skrytykują go za formę – nie jest bowiem pełnoprawną powieścią, ale jedynie kroniką spisaną przez arcymaestera Gyldayna. Przyjrzyjmy się zatem, jak wypada ta publikacja.
Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre – twarda, błyszcząca okładka oraz liczne, przepiękne czarno-białe ilustracje Douga Wheatleya sprawiają, że każdy fan Westeros z pewnością będzie chciał mieć tę książkę na półce. Poza tym historia rodu Targaryenów, jedynego w tym świecie, który potrafi władać nad smokami i przez trzysta lat niepodzielnie rządził Siedmioma Królestwami, również wydaje się idealnym materiałem na wciągającą opowieść. I tak kronikarz zaczyna od opisu podboju dokonanego przez Aegona, który wziął sobie za żony swoje obie siostry – surową wojowniczkę Visenyę oraz ciekawską i impulsywną Rhaenys, a także latał na słynnym Balerionie Czarnym Strachu. Następnie poznajemy losy kolejnych czterech pokoleń i tyluż władców zasiadających po Aegonie I na złowieszczym Żelaznym Tronie, czyli od roku 1 do 129 licząc od zawojowania kontynentu przez Targaryenów.
Ciąg dalszy znajduje się tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/12/dynastia-ognia-i-krwi.html

pokaż więcej

 
2018-12-01 15:07:54
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Seria: Mindhunter

Całą opinię przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/12/pod-skora-mysliwego-umysow.html
"Mindhunter. Podróż w ciemność" to druga wydana w Polsce książka autorstwa amerykańskiego pioniera profilowania kryminalistycznego Johna Douglasa oraz pisarza Marka Olshakera, ponownie skupiająca się na głośnych sprawach seryjnych zabójstw z końca XX wieku, tym razem pokazująca nieco szerszą...
Całą opinię przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/12/pod-skora-mysliwego-umysow.html
"Mindhunter. Podróż w ciemność" to druga wydana w Polsce książka autorstwa amerykańskiego pioniera profilowania kryminalistycznego Johna Douglasa oraz pisarza Marka Olshakera, ponownie skupiająca się na głośnych sprawach seryjnych zabójstw z końca XX wieku, tym razem pokazująca nieco szerszą perspektywę, między innymi skutki w życiu prywatnym i wynikające ze współpracy z różnymi instytucjami państwowymi. Na uwagę zasługują tu także fragmenty o tym, jak możemy próbować się chronić, które zainteresują z pewnością wszystkich rodziców.

Żeby rozwiązać sprawę, wnikliwy śledczy musi umieć wejść w cudzą skórę – zarówno ofiary, jak i sprawcy, przez co niełatwo mu zachować równowagę psychiczną. I nawet, jeśli prawidłowo określi portret behawioralny przestępcy i uda się go złapać, ten nie zawsze przyznaje się do winy. Dlatego też podobnie jak w poprzednim tomie najbardziej interesującym aspektem książki są przykłady zbrodni rozwikłanych dzięki pomocy oddziału pierwszego z autorów. Nie brakuje także fachowej wiedzy – nie tylko odświeżamy, co to jest modus operandi i sygnatura, ale także dowiadujemy się, czym dokładnie powinien charakteryzować się dobry profiler, co oznacza morderczy trójkąt, lub też jakie cechy odróżniają sprawcę preferencyjnego od sytuacyjnego. Ten aspekt utworu spodoba się zapewne fanom tekstów popularnonaukowych.

pokaż więcej

 
2018-11-24 15:36:29
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Na całą recenzję zapraszam tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/11/meekhan-w-natarciu.html

Długo oczekiwany piąty tom opowieści z Meekhanu – "Każde martwe marzenie" Roberta M. Wegnera wprost rzuca na kolana swoim rozmachem. Pisarz po wirtuozersku splata wątki z poprzednich części i tym razem pokazuje nam sedno konfliktu, który toczył się na pograniczach cesarstwa przez cztery...
Na całą recenzję zapraszam tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/11/meekhan-w-natarciu.html

Długo oczekiwany piąty tom opowieści z Meekhanu – "Każde martwe marzenie" Roberta M. Wegnera wprost rzuca na kolana swoim rozmachem. Pisarz po wirtuozersku splata wątki z poprzednich części i tym razem pokazuje nam sedno konfliktu, który toczył się na pograniczach cesarstwa przez cztery poprzednie części.
(...)
"Każde martwe marzenie" ma wszystko, co powinno zawierać fantasy z najwyższej półki: złożony, wiarygodny świat przedstawiony bez lukru, chwytających za serce bohaterów i bohaterki, szybkie tempo i trudne decyzje, realistyczną strategię i ekonomię, ale przede wszystkim niezwykły rozmach przypominający lubianą przez wielu fanów fantastyki Malazańską Księgę Poległych. To z całą pewnością opus magnum Roberta M. Wegnera, które scena po scenie pokazuje geniusz zapierającego dech w piersi konceptu na świat Meekhanu i jego wyjątkową historię. Nie mam żadnych wątpliwości, że właśnie przeczytałam powieść, która dostanie w przyszłym roku nagrodę im. Janusza A. Zajdla, zostawia bowiem wszystkie inne wydane w tym roku polskie pozycje daleko w tyle, zaś czytelników całkowicie hipnotyzuje. A zatem: czaardan w dwuszeregu zbiórka! Do księgarni marsz!

pokaż więcej

 
2018-11-17 15:17:26
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Całą recenzję znajdziesz tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/11/waskie-i-krete-sciezki-wyobrazni-atorki.html

Nie muszę nikogo przekonywać, że Marta Kisiel potrafi rozbawić prawie każdego, a jej kwiecisty, rozbuchany styl i umiejętność trafnego podsumowywania absurdów naszego życia i nieżycia są unikalne w skali kraju. Jednak ten tomik pokazuje, że straszyć za bardzo nie potrafi, bo...
Całą recenzję znajdziesz tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/11/waskie-i-krete-sciezki-wyobrazni-atorki.html

Nie muszę nikogo przekonywać, że Marta Kisiel potrafi rozbawić prawie każdego, a jej kwiecisty, rozbuchany styl i umiejętność trafnego podsumowywania absurdów naszego życia i nieżycia są unikalne w skali kraju. Jednak ten tomik pokazuje, że straszyć za bardzo nie potrafi, bo gubi przy tym charakterystyczną dla siebie estetykę i przestaje być lekka w odbiorze. Abstrahując od faktu, że nie przepadam za horrorem, z przykrością muszę stwierdzić, że premierowe utwory w tym tomie nie obroniły się w moich oczach. Tak więc Ałtorka śmieszy, ale niezbyt zgrabnie straszy i z pewnością nie zachwyca... Jej fani zapewne będą chcieli mieć tę pozycję na półce, bo zbiera w jednym miejscu jej wszystkie napisane do tej pory opowiadania, ale raczej nie polecam "Pierwszego słowa" czytelnikom, którzy jeszcze jej nie znają.

pokaż więcej

 
2018-11-10 14:51:22
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Czarne Światła (tom 2)

Całą opinię przeczytasz tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/11/taniec-nad-przepascia.html
Drugi tom napisanej przez Martynę Raduchowską cyberpunkowej serii "Czarne światła" zatytułowany "Spektrum" skupia się na replikantce Mai i przedstawia tak bardzo oczekiwaną przez czytelników jej interpretację dramatycznych wydarzeń, które zapoczątkował atak przeprowadzony przez tajemniczą...
Całą opinię przeczytasz tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/11/taniec-nad-przepascia.html
Drugi tom napisanej przez Martynę Raduchowską cyberpunkowej serii "Czarne światła" zatytułowany "Spektrum" skupia się na replikantce Mai i przedstawia tak bardzo oczekiwaną przez czytelników jej interpretację dramatycznych wydarzeń, które zapoczątkował atak przeprowadzony przez tajemniczą organizację Equilibrium.
(...)
"Spektrum" udowadnia, że Martyna Raduchowska potrafi zbudować skomplikowany i wciągający cyberpunkowy świat, z poszukującą swojej tożsamości replikantką w centrum oraz zaskakującą intrygą i elementami detektywistycznymi w tle. Klątwa drugiego tomu nijak się jej nie ima – bo zarówno "Demon luster", jak i ta książka pokazują, że z utworu na utwór pisze coraz lepiej. I oby tak dalej!

pokaż więcej

 
2018-11-03 14:57:30
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Całą recenzję przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/11/pudeko-pene-wrazen.html

Witajcie w świecie, w którym by przetrwać trzeba być geniuszem albo szaleńcem, a do tego najlepiej zupełnie nieprzewidywalnym. Po serii wybuchów w elektrowniach Ziemia powoli dochodzi do siebie, choć nie zamieszkują jej już jedynie ludzie. Zaintrygowani? "Świat w pudełku" Katarzyny Rupiewicz to...
Całą recenzję przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/11/pudeko-pene-wrazen.html

Witajcie w świecie, w którym by przetrwać trzeba być geniuszem albo szaleńcem, a do tego najlepiej zupełnie nieprzewidywalnym. Po serii wybuchów w elektrowniach Ziemia powoli dochodzi do siebie, choć nie zamieszkują jej już jedynie ludzie. Zaintrygowani? "Świat w pudełku" Katarzyny Rupiewicz to świetne postapo, które wciąga niczym wir już od pierwszej strony.

A zaczyna się niewinnie – zmarznięta główna bohaterka prosi o nocleg w napotkanej wspólnocie, i od razu natyka się na szamana, który po sprawdzeniu jej na osobności przyjmuje ją do społeczności. A jest się czego bać – A (tak, to właśnie jej imię) nazywa sama siebie pudełkiem, istotą powstałą w nowym świecie, która nie rozumie do końca ludzkich emocji, i choć odczuwa potrzeby ciała, potrafi je w pewnym stopniu kontrolować. Myślę, że przypadnie ona do gustu szczególnie miłośnikom posthumanizmu i w ogóle dobrze stworzonych postaci. I nic więcej Wam nie zdradzę, bo odkrywanie jej natury to jedna z większych przyjemności przy lekturze i jednocześnie bardzo udany oraz świetnie zrealizowany pomysł autorki. (...)

pokaż więcej

 
2018-10-29 11:26:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Saga [The Band] (tom 1)

Całą recenzję przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/10/emeryci-na-gigancie.html
Summa summarum "Królowie Wyldu" Nicholasa Eamesa to pędząca w szalonym tempie, przepełniona po brzegi potyczkami opowieść fantasy o grupie niechętnie powracających z emerytury awanturników, pokazująca siłę zgranego zespołu i odpowiedniej motywacji. Podlana lekkim sosem sarkazmu i niepowtarzalnym...
Całą recenzję przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/10/emeryci-na-gigancie.html
Summa summarum "Królowie Wyldu" Nicholasa Eamesa to pędząca w szalonym tempie, przepełniona po brzegi potyczkami opowieść fantasy o grupie niechętnie powracających z emerytury awanturników, pokazująca siłę zgranego zespołu i odpowiedniej motywacji. Podlana lekkim sosem sarkazmu i niepowtarzalnym urokiem kolorowych weteranów zapewni Wam kilka sympatycznie spędzonych godzin, szczególnie jeżeli gustujecie w niezliczonych opisach bitek. A w przygotowaniu jest już kolejny tom serii o córce Gabriela, zatytułowany Bloody Rose, po który zapewne sięgnę.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
352 67 8005
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (929)

Ulubieni autorzy (12)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (13)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd