rozwiń zwiń
Madame

Profil użytkownika: Madame

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 51 tygodni temu
332
Przeczytanych
książek
718
Książek
w biblioteczce
109
Opinii
847
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Czytam odkąd przejrzałam na oczy. Od tamtej chwili żyje podwójnie, skrupulatnie zabijając czas, mimo to wciąż ucieka. W książkach poszukuje prawdy i odpowiedzi na cały ten chaos życia. I wciąż nie znajduje. Dlatego czytam nieprzerwanie.

Opinie


Na półkach:

Wiedza poparta doświadczeniem, trzy kroki do spokoju, historie z życia wzięte oraz inspirujące złote myśli równie inspirujących ludzi – to proponuje niespokojnym czytelnikom dr Kathleen Smith w swojej książce „Nie wszystko będzie źle. Jak pokonać niepewność, przezwyciężyć własny lęk i osiągnąć stan spokoju”.

No właśnie, jak?

Terapeutka w swojej książce zachęca przede wszystkim do poprawienia relacji z sobą oraz z najbliższym otoczeniem. Swoją metodę na radzenie z niepokojem stworzyła inspirując się teorią amerykańskiego psychiatry Murraya Bowena, która w wielkim skrócie opiera się na relacjach, głównie rodzinnych, zwalczaniu tworzenia się emocjonalnych trójkątów czy też przejmowania odpowiedzialności za czyjeś życie lub oddawania kontroli innym. Dr Smith stworzyła koncepcje trzech kroków, które pojawiają się w książce po każdym rozdziale, mając za zadanie pomóc w uporaniu się z problemami, dotyczącymi wielu dziedzin życia. To tak naprawdę pytania do siebie, chwila, w której czytelnik może obserwować przepływ myśli oraz emocje, ocenić je, przy okazji opanować, a na końcu powstrzymać swojego autopilota.

Brzmi prosto? Wcale takie nie jest.

Lęk jest podstępny. Im dłużej czytałam tę książkę, tym bardziej byłam przerażona tym, że jest go w naszym życiu tak wiele. Wygląda na to, że ta publikacja wywołała u mnie niepokój, prawdopodobnie z tymi odczuciami zmierzą się inni czytelnicy, na szczęście z każdą stroną on mija (w końcu jesteśmy w rękach terapeutki;), a zastępuje go stan spokoju, coś ulotnego, coś do czego dąży każdy z nas, krótszą i nierówną lub dłuższą oraz krętą ścieżką życia.

„Wybierając sposób radzenia sobie ze swoim niepokojem, wybieramy i kształtujemy nasz los.”

Dr Kathleen Smith stworzyła poradnik, który nie jest suchą teorią. Jest on skonstruowany tak, że w każdym rozdziale, w każdej części, czytelnik ma możliwość zrozumienia problemu oraz uporania się z nim. Pomaga w tym nie tylko koncepcja trzech kroków, ale także przytaczane historie z gabinetu terapeutki.
Mówi się, że każdy ma swoje problemy, okazuje się jednak, że nie różnią się od siebie tak bardzo jak nam się wydaje, nawet autorka, która walczyła w dzieciństwie z katastroficznymi myślami wprowadziła koncepcje Bowena do swojego życia i zmieniła je na lepsze. Jednak, by tego dokonać nie wystarczy przeczytać wskazówki ani porady zawarte w książce. Z tym poradnikiem trzeba współpracować i może dopiero wtedy faktycznie nie wszystko będzie źle.

https://lidiabany.wixsite.com/madamebooklet/single-post/Nie-wszystko-bedzie-Jak-pokonac-niepewnosc-przezwyciezyc-wlasny-i-osiagnac-stan-spokoju-Dr-Kathleen-Smith

Wiedza poparta doświadczeniem, trzy kroki do spokoju, historie z życia wzięte oraz inspirujące złote myśli równie inspirujących ludzi – to proponuje niespokojnym czytelnikom dr Kathleen Smith w swojej książce „Nie wszystko będzie źle. Jak pokonać niepewność, przezwyciężyć własny lęk i osiągnąć stan spokoju”.

No właśnie, jak?

Terapeutka w swojej książce zachęca przede...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Ta książka jest r e w e l a c y j n a.

Dawno nie czytałam publikacji napisanej w tak żywy sposób. Temat, który poruszył w swojej książce Malcolm Gladwell jest nietuzinkowy, a jednocześnie niezwykle bliski każdemu z nas, ponieważ codziennie spotykamy nieznajomych. Problem w tym, że nie potrafimy z nimi rozmawiać, patrząc na nich przez wiele pryzmatów.

Często błędnych.

Okazuje się, iż pierwsze wrażenie faktycznie ma znaczenie. Otóż jak udowadnia autor, przytaczając liczne badania oraz wnioski, pierwsze chwile z nieznajomym bywają kluczowe i mogą okazać się katastrofalne.

Nie dostrzegam w książce Malcolma Gladwella wyłącznie poradnika, dla mnie jest to niezwykłe studium socjologiczne oraz psychologiczne, analiza ludzkości. To także głęboka refleksja nad tym jak postrzegamy nieznajomych, próbujemy ich zrozumieć oraz dlaczego nam nie do końca wychodzi.

Gladwell stawia więcej pytań niż tylko jak i dlaczego, starając się odpowiedzieć na nie wyczerpująco oraz zrozumiale dla każdego.

I to mu się udaje.

Istotne jest też to w jaki sposób pisze – robi to z ewidentnie dziennikarskim zacięciem, żywo i wciągająco, aż trudno się oderwać. Dawno nie spotkałam się z tak wprawionym pisarzem, który posługuje się słowem z wyraźną lekkością oraz swadą.

Wszystkie wydarzenia, które przytacza w książce są zaczerpnięte z prawdziwego życia. Sprawa Amandy Knox, samobójstwo Sylwii Plath, spotkanie Chamberlaina z Hitlerem – te sytuacje należą do historii, którą Gladwell wnikliwie przeanalizował. Inne zaczerpnął z mediów. Przytaczanie przykładów z życia miało nie tyle rozbudzić ciekawość czytelnika, co posłużyć do wyciągnięcia wniosków z ludzkich zachowań w kontaktach z nieznajomymi oraz przedstawić strategie jakimi się kierują niektórzy z nas.

W książce, oprócz niezwykłych historii, przeczytać można o transparentności, domyślnej prawdomówności (jakże zgubnej), o ograniczeniach w jakie wpędza nas nadmiar alkoholu, sprzęganiu (tu w kontekście samobójstw) oraz o tym jak bardzo różnimy się od siebie pod wieloma względami, a czego nie potrafimy dostrzec z wielu powodów.

Gladwell w swoje książce krytykuje, ocenia, tłumaczy i szuka rozwiązania głównego problemu: to, w jaki sposób i dlaczego właśnie w taki, a nie w inny podochodzimy do obcych osób.

I dlaczego tak trudno nam siebie zrozumieć.

https://lidiabany.wixsite.com/madamebooklet/single-post/Jak-rozmawiac-z-nieznajomymi-Malcolm-Gladwell

Ta książka jest r e w e l a c y j n a.

Dawno nie czytałam publikacji napisanej w tak żywy sposób. Temat, który poruszył w swojej książce Malcolm Gladwell jest nietuzinkowy, a jednocześnie niezwykle bliski każdemu z nas, ponieważ codziennie spotykamy nieznajomych. Problem w tym, że nie potrafimy z nimi rozmawiać, patrząc na nich przez wiele pryzmatów.

Często błędnych.

...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

„Jak nie dać sobą manipulować” to książka, która prawdopodobnie wywróci Wasze życie do góry nogami!

Być może żyjecie z manipulatorem, a nie macie o tym zielonego pojęcia, być może czujecie się źle, właśnie przez niego. Być może... Jesteście w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Serio!
Ale tylko być może.

To „być może” zmienicie po przeczytaniu książki niezawodnej Christel Petitcollin, trenerki osobistej, która zrewolucjonizowała spojrzenie na osoby inteligentne, emocjonalne, myślące inaczej i niemal bez ustanku, określając ich mianem nadwydajnych mentalnie. Swoje doświadczenie oraz przemyślenia przedstawiła w dwóch publikacjach „Jak mniej myśleć” oraz „Jak lepiej myśleć” – w Polsce wydanych przez Wydawnictwo Feeria.
I to właśnie ci nadwydajni są najbardziej narażeni na wpływ manipulatorów.

Dlaczego?

Po prostu są jego absolutnym przeciwieństwem i przyciągają do siebie łaknących emocji manipulatorów.

Po przeczytaniu kolejnej książki Christel Petitcollin rozmyślam nad tym jak ubodzy wewnętrznie są manipulatorzy, jak bardzo zależni są od ofiar swojej przemocy i jak potwornie toksyczne są ich relacje z innymi ludźmi, przy czym cierpią wszyscy inni tylko nie oni.
Wszystkie te sytuacje, które przytacza w książce autorka są z życia wzięte i to mnie w jakiś sposób przeraża, bo wygląda na to, że niewielka jest granica między manipulatorem, a psychopatą.

Sądzi się, że manipulatorów w społeczeństwie jest od dwóch do czterech procent. Mało? Sądząc po spustoszeniu jaki pozostawiają w życiu swoich ofiar jest ich zdecydowanie zbyt wielu.
Autorka po latach słuchania pokrzywdzonych oraz wspierania ich w trudnych chwilach stworzyła niewiarygodny portret manipulatora. I od tego zaczyna się jej książka, która została napisana po to, by zwiększyć świadomość oraz zmniejszyć bezkarność tych obłudników.
Petitcollin nie potępia manipulatorów, choć nie pozostawia na nich suchej nitki, jednak pewne uszczypliwości pozostawiła również dla ofiar oraz ich naiwności, a przede wszystkim dla nadwydajnych, którzy potrafią oszukiwać samych siebie z powodu szlachetnych pobudek, stając się podatnymi na urok manipulatora.

Ale tacy już jesteśmy. Co nie oznacza, że ta naiwność musi trwać wiecznie.

Dlatego też autorka nie zapomina o swych nadwydajnych, poświęca im nawet ćwierć książki w jednym z trzech rozdziałów, tworząc portret idealnej ofiary. To właśnie w nim można przeczytać o cechach charakterystycznych osób za dużo myślących. Na dokładkę Petitcollin stworzyła tabelkę z uzupełniającymi się atrybutami i wygląda na to, że jesteśmy niczym yin i yang. Co nie oznacza, że nie możemy bez siebie żyć.

Trzeci rozdział to tak naprawdę podsumowanie całej książki, to część poświęcona uporządkowaniu wiedzy, z jaką należy się zmierzyć, a także zrozumienie przyczyn oraz skutków destrukcyjnych relacji z manipulatorem.

Wierzcie lub nie, skutki potrafią być opłakane.

W tej publikacji Christel Petitcollin nie ma dla nich żadnej litości. Po prostu nie pozostawia zbędnych złudzeń – manipulator nigdy się nie zmieni. Dlatego powstała ta książka, by pomóc tym, którzy nie wiedzą jak nie dać sobą manipulować. Często chodzi również o uświadomienie przykrego faktu, że ktoś nami manipuluje. To często pierwszy krok do zmiany własnego życia.

Z tej książki z pewnością zapamiętam szczególnie jedno zdanie:
„Manipulatorzy rozporządzają jedynie taką mocą, jaką im nadajemy”.

Pamiętajcie o tym.

https://lidiabany.wixsite.com/madamebooklet/single-post/Jak-nie-dac-soba-manipulowac-Christel-Petitcollin

„Jak nie dać sobą manipulować” to książka, która prawdopodobnie wywróci Wasze życie do góry nogami!

Być może żyjecie z manipulatorem, a nie macie o tym zielonego pojęcia, być może czujecie się źle, właśnie przez niego. Być może... Jesteście w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Serio!
Ale tylko być może.

To „być może” zmienicie po przeczytaniu książki niezawodnej Christel...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Madame Booklet

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [13]

Malcolm Gladwell
Ocena książek:
7,3 / 10
8 książek
0 cykli
104 fanów
Paulina Wilk
Ocena książek:
6,9 / 10
13 książek
1 cykl
Pisze książki z:
32 fanów
Cynthia Swanson
Ocena książek:
6,8 / 10
2 książki
0 cykli
4 fanów

Ulubione

Catherine Poulain Wielki marynarz Zobacz więcej
Krzysztof Kryza Wyspy Koralowe Zobacz więcej
Krzysztof Kryza Wyspy Koralowe Zobacz więcej
Marek Tomalik U ludzi. Reportaże, opowieści i rozmowy Zobacz więcej
Krzysztof Kryza Wyspy Koralowe Zobacz więcej
Krzysztof Kryza Wyspy Koralowe Zobacz więcej
Marek Tomalik U ludzi. Reportaże, opowieści i rozmowy Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
332
książki
Średnio w roku
przeczytane
30
książek
Opinie były
pomocne
847
razy
W sumie
wystawione
331
ocen ze średnią 7,4

Spędzone
na czytaniu
1 935
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
31
minut
W sumie
dodane
3
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]