rozwiń zwiń
Zaczytana

Profil użytkownika: Zaczytana

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 dni temu
455
Przeczytanych
książek
455
Książek
w biblioteczce
277
Opinii
2 684
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 2 książki
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , , ,

„Zranione serca” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Urszuli Gajdowskiej. Z radością przyznaję, że spotkanie bardzo udane. Autorka zabiera czytelnika w podróż na Podlasie XIX-tego wieku. Majątek baronostwa Lubienieckich staje się miejscem, w którym namiętności, bolesne tajemnice, rodzinne relacje, sąsiedzkie waśnie, intrygi i skomplikowane układy, tworzą barwny kalejdoskop porywających zdarzeń i uczuć.
Czytając „Zranione serca” odniosłam wrażenie, że jest to bardzo złożona powieść, która skupia się wokół losów dwóch bohaterek- Luizy i Liwii Lubienieckich, oraz ludzi, którzy towarzyszą im w ich życiowej historii, w tym Edwina Horodyńskiego. A historia ta, z kolei owiana jest nie tylko bolesną tajemnicą, nienawiścią, zazdrością, zagadką kryminalną mającą swoje rozwiązanie w czasach powstania styczniowego ale i społecznymi konwenansami. Już sam początek powieści wprowadza czytelnika w klimat zaciekawienia i ukazuje różnice między bohaterkami. Obserwujemy działania, poglądy, jak i uczucia zarówno jednej jak i drugiej. Młoda to nowoczesna, świadoma, emancypantka. Nie bojąca się wymykać utartym normom i schematom. Starsza z kolei, bogobojna i konserwatywna. Dźwigająca na swoich barkach ciężar przeszłości, trudnych doświadczeń, sekretów i niespełnionej miłości. Edwin Horodyński natomiast to również postać niejednoznaczna, wielowymiarowa. Na podobieństwo Luizy Lubienieckiej wychodzi poza ramy epoki. Jest postacią ciekawą, która łączy w sobie zarówno empatię, honor jak i zamiłowanie do dobrej zabawy. Kiedy te trzy postaci połączą siły w osiągnięciu wspólnego celu, wiele może się wydarzyć... I dzieje się!
„Zranione serca” to wielowymiarowa i złożona powieść. Mamy tu różnorodność charakterów i zdarzeń. Lekkie, błyskotliwe i zabawne dialogi. Mnogość przypowiastek, powiedzonek i przyśpiewek z regionu Podlasia. Jak również trudne, bolesne tematy, do których należą demencja, niepełnosprawność, utrata bliskich, śmierć dziecka, żałoba, opieka nad osobą chorą. Wszystkie te składniki dawkowane są w powieści w umiarze. Przedstawione są z wyczuciem i dokładnie. Podejmowane wątki precyzyjnie łączą się ze sobą i pozwalają czytelnikowi coraz głębiej wciągać się w świat bohaterów. Autorka prowadzi fabułę w tak wciągający sposób, że nie ma możliwości aby choć na chwilę odłożyć książkę na półkę. Losy bohaterów splatają się w sposób prawdziwie intrygujący. Przyznam, że z przyjemnością dałam się wciągnąć w świat Luizy, Liwii i Edwina. Bawiły mnie słowne potyczki, intrygowały tajemnice, budował patriotyzm i rozczulało rozwijające się uczucie.
„Zranione serca” wywarły na mnie ogromne wrażenie. Autorka zafundowała czytelnikom sporą dawkę emocji i barwną podróż w przeszłość. Miłośnicy romantycznych historii i opowieści z tajemnicą w tle odnajdą się w tej świetnej lekturze wyśmienicie. Polecam!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwo Szara Godzina

„Zranione serca” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Urszuli Gajdowskiej. Z radością przyznaję, że spotkanie bardzo udane. Autorka zabiera czytelnika w podróż na Podlasie XIX-tego wieku. Majątek baronostwa Lubienieckich staje się miejscem, w którym namiętności, bolesne tajemnice, rodzinne relacje, sąsiedzkie waśnie, intrygi i skomplikowane układy, tworzą barwny...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Przychodzę dziś z recenzją książki „Miłość w cieniu rewolucji” Mai Jaszewskiej, wydanej nakładem wydawnictwa Emocje. Już pierwsze spojrzenie na tytuł książki Jaszewskiej sugeruje nam trzy rzeczy. Po pierwsze jest to książka, która porusza temat miłości. Po drugie w tle dostrzeżemy fascynujący obraz polityczno-społeczny. Po trzecie prym w całej historii będą wiodły silne postaci kobiece, które z determinacją i odwagą dążą do spełnienia i osiągnięcia szczęścia. Maja Jaszewska napisała powieść utkaną z ułamków losów swojej rodziny i wydarzeń historycznych. Fikcja literacka miesza się tu z autentycznymi wydarzeniami. Publikacja autorki daje czytelnikowi dokładnie to, co obiecuje. Lektura powieści zadowoli najbardziej wymagającego czytelnika.

Powieść Jaszewskiej porusza temat ludzkiej egzystencji. Nadziei, zmagań, tęsknot, przekonań. Autorka dzięki kreacji wyjątkowych, nietuzinkowych portretów psychologicznych postaci, uświadamia jak odmienne mogą być ludzkie zachowania, wybory i opinie w trudnych życiowych sytuacjach. Z uważnością i wnikliwością snuje wciągającą opowieść, o burzliwych dziejach historycznych, rozmyślaniach o własnej tożsamości i o tym, jak świadectwa i dzieje przodków mogą wpływać na myślenie, zmieniać podejście do życia i samych siebie.

Ta misternie skonstruowana powieść ma wiele wymiarów i znaczeń. Konfrontuje młodość i szlachetną potrzebę zmian, ze strachem, przyzwyczajeniem, zimną kalkulacją i zastanym porządkiem. Zwraca uwagę na różne oblicza miłości i relacji międzyludzkich. Znakomicie prezentuje społeczno-kulturowe tło opisywanych czasów. Barwne opisy, świat różnorodności, intensywne przeżycia i doznania bohaterów sprawiają przyśpieszone bicie serca. Obraz Astrachania, który był istnym tyglem kulturowym, oczarowuje i wzbudza ciekawość. Autorka opisuje miejsce, w którym potrafili żyć obok siebie wyznawcy różnych kultur i religii, Tatarzy, Ormianie, Rosjanie, Żydzi, polscy zesłańcy, kupcy. Jedni starali się pomagać drugim. Byli również i tacy, którzy pałali nienawiścią i rządzą władzy. To właśnie oni doprowadzili do krwawych zamieszek i rewolucji, w czasie której ulice Astrachania spłynęły krwią.

Jak w tych trudnych wydarzeniach odnaleźć się mogła młoda dziewczyna, potem kobieta, mężatka i matka? W jaki sposób trudne doświadczenia i okoliczności wpłynęły na życie jej rodziny? Jak ją ukształtowały? Skąd czerpała swoją siłę? Czy miłość, która wywiodła ją za ukochanym na zesłanie, przetrwa przeciwności losu? Odpowiedzi na te pytania udzieli autorka na stronach pięknie napisanej powieści.

„Miłość w cieniu rewolucji” Mai Jaszewskiej to doskonale napisana powieść, pełna refleksji, symbolicznych snów i mitologicznych archetypów. W tej pięknie opowiedzianej historii zetkniemy się z wyjątkową miłością, odnalezieniem swojego miejsca na ziemi i budowaniem szczęścia z dala od ojczyzny i bliskich. Dodatkowym atutem powieści są silne, niezłomne energiczne kobiety, które potrafią chwycić los we własne ręce. Kobiety, które nie boją się podejmowania decyzji, działania i walki o to, co dla niech naprawdę ważne. Kobiety, które swoją odwagę czerpią ze wspomnień i snów, które stają się drogowskazami i odpowiedziami na nurtujące je pytania.

Ta niesamowicie sugestywna powieść bazuje na prawdziwych uczuciach i zwykłych ludzkich emocjach, które towarzyszą człowiekowi wbrew wszystkiemu i pomimo wszystko. Uroku tej niezwykle wciągającej powieści dodają multisensualne doznania, których nie szczędzi czytelnikowi autorka. Niemalże czujemy smaki, dźwięki i zapachy, które oddaje na kartach książki. Maja Jaszewska plastycznie i wiarygodnie odtwarza rzeczywistość opisywanych czasów, ukazując przy tym ludzki los w uniwersalnym ujęciu.

„Miłość w cieniu rewolucji” ma wszystko to, czego szukam w literaturze: relacje rodzinne, wyjątkową miłość, silne kobiety i wielką choć trudną historię, a wszystko to opisane pięknym, przystępnym językiem.

Polecam!

Przychodzę dziś z recenzją książki „Miłość w cieniu rewolucji” Mai Jaszewskiej, wydanej nakładem wydawnictwa Emocje. Już pierwsze spojrzenie na tytuł książki Jaszewskiej sugeruje nam trzy rzeczy. Po pierwsze jest to książka, która porusza temat miłości. Po drugie w tle dostrzeżemy fascynujący obraz polityczno-społeczny. Po trzecie prym w całej historii będą wiodły silne...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

„Matylda. Droga ku przyszłości” - Aneta Krasińska
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 28.02.2024r.
Język: polski
Liczba stron: 366
ISBN: 9788383293394
Kategoria: literatura obyczajowa

„Nie ma śmiesznych marzeń – ostrzegła. Są tylko takie, których inni nie rozumieją […].”

Z ogromną ciekawością sięgnęłam po najnowszą powieść Anety Krasińskiej. Po świetnie przyjętej „Trylogii gdańskiej” zastanawiałam się nad tym, jaką drogą podąży teraz autorka. Udowodniła bowiem, że powieści z historią w tle tworzy nad wyraz sprawnie. Bez wątpienia można zauważyć, że rozwinęła swój warsztat pisarski. Powieści, które tworzy są piękne, dojrzałe i bardzo poruszające. Najważniejsze w jej pisaniu jest jednak to, w jak ciekawy i dopracowany sposób snuje swoje historie. Uwidacznia się w nich dbałość o każdy szczegół i wiedza na temat realiów opisywanych przez nią czasów.

Nie inaczej jest w przypadku najnowszej powieści Anety Krasińskiej „Matylda. Droga ku wolności”. Autorka przenosi czytelników do Łodzi okresu międzywojennego. Na tle mozaiki społeczno-narodowościowej łodzian, obserwujemy losy Matyldy, jej rodziny i znajomych. Od najmłodszych lat los nie szczędzi Matyldzie ciężkiej pracy, wysiłku, smutku i straty. Po tragedii, która dotknęła jej dom, musi przejąć opiekę nad rodzeństwem i pomagać pogrążonemu w smutku ojcu. Radość i wytchnienie przynosi jej zamiłowanie do nauki i miłość do książek. Jak to często w życiu bywa, przychodzi w życiu Matyldy chwila, kiedy los stawia na jej drodze osoby, które wyciągają do niej pomocną dłoń. Młody żydowski chłopiec i starsza pani, Niemka, wspierają Matyldę w jej dążeniu do marzeń i spełnienia pasji jaką jest nauka.

"Matylda. Droga ku przyszłości" to piękna książka Anety Krasińskiej z historią w tle. Autorka oddała w ręce czytelników niezwykle plastyczną, poruszającą i rzetelną historię. Bardzo dobrze oddała w powieści realia okresu międzywojennego. Zadbała o każdy szczegół od języka jakim posługiwali się bohaterowie począwszy, na kulturze i tradycjach skończywszy. Na przestrzeni lat zaprezentowała czytelnikom nie tylko główną bohaterkę i etapy jej życia, ale również zmiany jakie zachodziły w kraju. Wisienką na tym literackim torcie jest barwnie i interesująco oddany obraz Łodzi i jej okolic w okresie międzywojennym. Koegzystencja kilku narodowości tak różnych pod względem statusu społecznego, religijnym, kulturowym, czy choćby gospodarczym.

Aneta Krasińska z wyczuciem kreśli obraz nierówności społecznych, rywalizacji ale i wzajemnej współpracy. Duży nacisk kładzie również na tematy pracy ponad siły, podejścia do nauki, przyjaźni, relacji rodzinnych, miłości i marzeń. Wykreowana przez autorkę postać Matyldy - małej dziewczynki, potem młodej kobiety, ambitnej, pracowitej rozkochanej w nauce i książkach, to symbol walki o spełnianie marzeń i zdobyciu lepszej przyszłości. A wykształcenie taką właśnie lepszą przyszłość może zapewnić i stać się trampoliną do wolności, do której dąży każdy człowiek.

Autorka w swojej najnowszej powieści, na podstawie doświadczeń głównej bohaterki, przedstawia symbol drogi. Nie zawsze usłanej różami. Jednak konsekwentnej, ambitnej, pracowitej, prowadzącej do osiągnięcia wytyczonego celu. Drogi, na której los stawia ludzi, chętnych wyciągnąć pomocną dłoń. Drogi, którą możemy obserwować nie tylko w wymiarze egzystencjalnym ale i gospodarczym. Dokąd zaprowadzi ona bohaterów powieści? Mam nadzieję, że przekonamy się o tym już w kolejnym tomie tej pięknej powieści.

Polecam!

„Matylda. Droga ku przyszłości” - Aneta Krasińska
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 28.02.2024r.
Język: polski
Liczba stron: 366
ISBN: 9788383293394
Kategoria: literatura obyczajowa

„Nie ma śmiesznych marzeń – ostrzegła. Są tylko takie, których inni nie rozumieją […].”

Z ogromną ciekawością sięgnęłam po najnowszą powieść Anety Krasińskiej. Po świetnie przyjętej...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Zaczytana A-ta

z ostatnich 3 m-cy
Zaczytana  A-ta
2024-03-16 16:58:46
Zaczytana A-ta oceniła książkę Porwani na
7 / 10
2024-03-16 16:58:46
Zaczytana A-ta oceniła książkę Porwani na
7 / 10
Porwani Marcel Moss
Cykl: Echo (tom 4)
Średnia ocena:
7.8 / 10
269 ocen
Zaczytana  A-ta
2024-03-16 16:57:41
Zaczytana A-ta oceniła książkę Nie pamiętam cię, córeczko na
7 / 10
2024-03-16 16:57:41
Zaczytana A-ta oceniła książkę Nie pamiętam cię, córeczko na
7 / 10
Nie pamiętam cię, córeczko Danka Braun
Średnia ocena:
7.5 / 10
72 ocen
Zaczytana  A-ta
2024-03-16 16:56:52
Zaczytana A-ta oceniła książkę Pomoc domowa. Sekret na
7 / 10
2024-03-16 16:56:52
Zaczytana A-ta oceniła książkę Pomoc domowa. Sekret na
7 / 10
Pomoc domowa. Sekret Freida McFadden
Cykl: Millie Calloway (tom 2)
Średnia ocena:
7.6 / 10
952 ocen
Zaczytana  A-ta
2024-03-16 16:55:55
Zaczytana A-ta oceniła książkę Pomoc domowa na
7 / 10
2024-03-16 16:55:55
Zaczytana A-ta oceniła książkę Pomoc domowa na
7 / 10
Pomoc domowa Freida McFadden
Cykl: Millie Calloway (tom 1)
Średnia ocena:
7.8 / 10
2010 ocen
Zaczytana  A-ta
2024-03-10 10:29:38
Zaczytana A-ta oceniła książkę Zranione serca na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-10 10:29:38
Zaczytana A-ta oceniła książkę Zranione serca na
8 / 10
i dodała opinię:

„Zranione serca” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Urszuli Gajdowskiej. Z radością przyznaję, że spotkanie bardzo udane. Autorka zabiera czytelnika w podróż na Podlasie XIX-tego wieku. Majątek baronostwa Lubienieckich staje się miejscem, w którym namiętności, bolesne tajemnice, rodz...

Rozwiń Rozwiń
Zranione serca Urszula Gajdowska
Średnia ocena:
9.3 / 10
12 ocen
Zaczytana  A-ta
2024-03-04 07:06:49
Zaczytana A-ta oceniła książkę Miłość w cieniu rewolucji na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-04 07:06:49
Zaczytana A-ta oceniła książkę Miłość w cieniu rewolucji na
8 / 10
i dodała opinię:

Przychodzę dziś z recenzją książki „Miłość w cieniu rewolucji” Mai Jaszewskiej, wydanej nakładem wydawnictwa Emocje. Już pierwsze spojrzenie na tytuł książki Jaszewskiej sugeruje nam trzy rzeczy. Po pierwsze jest to książka, która porusza temat miłości. Po drugie w tle dostrzeżemy fascynuj...

Rozwiń Rozwiń
Miłość w cieniu rewolucji Maja Jaszewska
Średnia ocena:
8.8 / 10
8 ocen
Zaczytana  A-ta
2024-03-02 12:50:14
Zaczytana A-ta oceniła książkę Matylda. Droga ku przyszłości na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-02 12:50:14
Zaczytana A-ta oceniła książkę Matylda. Droga ku przyszłości na
8 / 10
i dodała opinię:

„Matylda. Droga ku przyszłości” - Aneta Krasińska
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 28.02.2024r.
Język: polski
Liczba stron: 366
ISBN: 9788383293394
Kategoria: literatura obyczajowa

„Nie ma śmiesznych marzeń – ostrzegła. Są tylko takie, których inni nie rozumieją […].”

Z ogrom...

Rozwiń Rozwiń
Zaczytana  A-ta
2024-02-24 13:02:16
Zaczytana A-ta oceniła książkę Nasze drzewa są jeszcze młode na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-02-24 13:02:16
Zaczytana A-ta oceniła książkę Nasze drzewa są jeszcze młode na
10 / 10
i dodała opinię:

„Przypomniała sobie każde słowo, które powiedział jej na pożegnanie, gdy prosił, żeby nigdy się nie bała, bo wróci do niej choćby z piekła. Tymczasem to ona uciekła do niego z piekła. […] Przecież miała ocalić ich miłość. Ich drzewa wciąż były młode.”
Wioletta Sawicka wraca z kontynuacją ś...

Rozwiń Rozwiń
2024-02-22 07:07:39
Zaczytana A-ta Zagłosowała w plebiscycie "Książka Roku 2023"
2024-02-22 07:07:39
Zaczytana A-ta Zagłosowała w plebiscycie "Książka Roku 2023"
Zaczytana  A-ta
2024-02-20 08:50:28
Zaczytana A-ta oceniła książkę Jedyne marzenie na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-02-20 08:50:28
Zaczytana A-ta oceniła książkę Jedyne marzenie na
10 / 10
i dodała opinię:

W ten wyjątkowy i otulający miłością walentynkowy dzień, kilka słów o powieści, która o miłości mówi naprawdę wiele. Małgorzata Garkowska, jedna z najbliższych mojemu sercu pisarek, snuje hipnotyzującą, poruszającą historię „Jedynego marzenia”. Styl autorki, jej wrażliwość i elokwencja, pr...

Rozwiń Rozwiń
Jedyne marzenie Małgorzata Garkowska
Średnia ocena:
8.1 / 10
63 ocen

ulubieni autorzy [28]

Agnieszka Janiszewska
Ocena książek:
7,1 / 10
24 książki
9 cykli
60 fanów
Ałbena Grabowska
Ocena książek:
7,2 / 10
35 książek
4 cykle
516 fanów
Gabriela Gargaś
Ocena książek:
7,3 / 10
49 książek
5 cykli
564 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
455
książek
Średnio w roku
przeczytane
51
książek
Opinie były
pomocne
2 684
razy
W sumie
wystawione
440
ocen ze średnią 8,5

Spędzone
na czytaniu
2 628
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
59
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
2
książek [+ Dodaj]