oceniam_po_opisie 
status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę, ostatnio widziany 6 tygodni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-28 19:18:45
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

'Denar dla Szczurołapa' to książka, w której nic nie jest tak do końca jasne. Legenda miesza się z tym, co jest tu i teraz, a przypuszczenia zderzają się z dziwnymi wizjami. To, co natomiast pewne: powieść jest mroczna, tajemnicza i niesamowicie wciągająca.

Przyznaję, że zanim zabrałam się za lekturę, przeczytałam notkę o autorze i odszukałam legendę o Szczurołapie. W skrócie: Dolnosaksońskie...
'Denar dla Szczurołapa' to książka, w której nic nie jest tak do końca jasne. Legenda miesza się z tym, co jest tu i teraz, a przypuszczenia zderzają się z dziwnymi wizjami. To, co natomiast pewne: powieść jest mroczna, tajemnicza i niesamowicie wciągająca.

Przyznaję, że zanim zabrałam się za lekturę, przeczytałam notkę o autorze i odszukałam legendę o Szczurołapie. W skrócie: Dolnosaksońskie miasto Hameln nawiedziła plaga szczurów. Jego mieszkańcy wynajęli zatem Szczurołapa, coby za pomocą muzyki z fletu wywabił gryzonie, które następnie utopiły się w rzece. Jednak gdy mężczyzna wykonał swoją pracę nie otrzymał za nią obiecanej zapłaty i chcąc się zemścić, powrócił pod postacią myśliwego i pozbył się ponad setki dzieci, wyprowadzając je w tajemniczych okolicznościach z miasta. Dzieci nigdy nie odnaleziono.

Gabor Horthy - intrygujący człowiek, odrobinę zbyt pewny siebie naukowiec i miłośnik sztuk walki odkrywa na nowo przed sobą samym (i czytelnikiem) legendę o Fleciście. Sięgając do prac pewnego teologa uświadamia sobie, że Szczurołap jest obecny na kartach historii od setek lat. A przedstawiany jest jako zwodziciel i czarownik. Mężczyzna kierowany ogromną ciekawością i odrobinę zaniepokojony wizjami, które go nawiedzają próbuje poznać historię 'Tego, Który Zastawia Sidła'. A przy okazji spotyka dwie fascynujące kobiety, które odmienią jego życie i rzucą nowe światło na opowieść o Fleciście.

Historia ta jest ciekawa i klimatyczna. A postać tajemniczego Szczurołapa jedynie potęguje te odczucia. W tej książce jest coś dla fanów historii. I legend. I religii Bliskiego Wschodu. I tajemniczych opowieści. Lektura wymaga pełnej koncentracji, bowiem od nadmiaru informacji można się momentami pogubić. Od tego jednak mamy Gabora, żeby sprowadzał nas na właściwe tory myślenia :) Paradoksalnie jednak - pod koniec powieści nie wiemy już właściwie nic. Nie wiemy, kto jest Szczurołapem i jakie sekrety skrywa Gabor. Mnogość zagadek może przyprawiać o ból głowy i podobnie jak bohaterowie zaczniemy mieć senne omamy, ale po przeczytaniu ostatniej strony i tak poczujemy niedosyt!

Strzeżcie się Szczurołapa! I uważajcie na dźwięki fletu, przy których rodzi się zło..

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
75 3 18
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
zgłoś błąd zgłoś błąd