Magda 
zakladkadoksiazek.pl
Niepoprawna książkoholiczka. Fanka thrillerów i kryminałów wszelakiej maści. Właścicielka kotki, której wydaje się, że jest Spidermanem. ________________________________________________________ "Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera" Monteskiusz
30 lat, kobieta, Wrocław, status: bibliotekarka, dodała: 12 książek i 2 cytaty, ostatnio widziana 5 godzin temu
Teraz czytam
 • Miłość do trzech Zuckerbrinów
  Miłość do trzech Zuckerbrinów
  Autor:
  „Miłość do trzech Zuckerbrinów” to kolejna, znakomita powieść topowego, uznanego i podziwianego, przekornego fantasty, satyryka i wizjonera – Pielewina. Autor zmyślnie unikając cenzury ukazuje społecz...
  czytelników: 44 | opinie: 6 | ocena: 7,08 (13 głosów)
 • Z najlepszymi życzeniami śmierci
  Z najlepszymi życzeniami śmierci
  Autor:
  Zwykłe życie. Niezwykła śmierć. Margaret Parsons – dbająca o męża i swój ukochany ogród gospodyni domowa ze spokojnego miasteczka Kingsmarkham – nie wyróżnia się absolutnie niczym szczególnym. Jednak...
  czytelników: 73 | opinie: 5 | ocena: 5,8 (10 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-17 21:18:32
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Cykl: Laleczki (tom 1)
 
2018-08-16 21:20:07
Ma nowego znajomego: katala
 
2018-08-16 16:42:09
Ma nowego znajomego: sqot_es
 
2018-08-15 18:47:41
Ma nowego znajomego: PolishPopkulturę
 
2018-08-15 08:24:50
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Obyczajowe, Z czystym sumieniem polecam :)
 
2018-08-12 18:16:26
Autor:
 
2018-08-12 10:37:32
Ma nowego znajomego: aliss80
 
2018-08-09 15:33:08
Autor:
 
2018-08-07 17:22:44
Ma nowego znajomego: Tysia19
 
2018-08-07 15:04:53
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Z czystym sumieniem polecam :)

Natalia Nowak- Lewandowska już kilkukrotnie udowodniła czytelnikom, że nie boi się trudnych tematów. W debiutanckiej Pozorności skupiła się na problemie przemocy domowej. Kolejną powieścią świetnie zobrazowała, jak wygląda życie osoby chorującej na borderline. Autorka jest pisarką wszechstronną, w tym roku popełniła kryminalną Układankę. Mi już nie potrzeba kolejnych dowodów na kunszt... Natalia Nowak- Lewandowska już kilkukrotnie udowodniła czytelnikom, że nie boi się trudnych tematów. W debiutanckiej Pozorności skupiła się na problemie przemocy domowej. Kolejną powieścią świetnie zobrazowała, jak wygląda życie osoby chorującej na borderline. Autorka jest pisarką wszechstronną, w tym roku popełniła kryminalną Układankę. Mi już nie potrzeba kolejnych dowodów na kunszt literacki Natalii Nowak Lewandowskiej.

Wybór M. to powieść na swój sposób wybitna. Trzeba nie lada odwagi, żeby zmierzyć się z tematem gwałtu, który jest formą zbrodni zarówno dla ciała, jak i dla duszy osoby poszkodowanej. Wielokrotnie spotkałam się w literaturze z trywializowaniem lub brutalizacją tego przestępstwa. Natalia Nowak- Lewandowska wykazała się sporym rozsądkiem i postawiła na wieloaspektowość w sposobie przedstawiania kolejnych wydarzeń. Zamiast skupić się na tylko i wyłącznie na historii głównej bohaterki borykającej się z zespołem stresu pourazowego postawiła również na wyraziste tło akcji. Do kwestii związanych z psychopatologią przypadku Michaliny nie mam żadnych zastrzeżeń. Jako dyplomowany psycholog mogę śmiało przyjąć takie reakcje psychiczne ofiary za prawdziwe.

To może przykre co napiszę, ale autorce idealnie udało się oddać cierpienie osoby pokrzywdzonej. Sama momentami odczuwałam syntonię względem głównej bohaterki. Warto zwrócić uwagę, że w książce ukazany jest cały proces od momentu gwałtu, po zgłoszenie go na policję, aż do żmudnej rekonwalescencji. Bohaterowie drugoplanowi, odgrywają równie ważne rolę, co postacie pierwszoplanowe. Biorąc pod uwagę poprzednie książki autorki zauważyłam, że Natalia Nowak- Lewandowska lubi romansować z rodzinnymi patologiami, czego najlepszym przykładem jest matka i szwagier Michaliny. Cieszę się, że do minimum został ograniczony opis przestępstwa. Autorka tym samym oszczędziła wrażliwych czytelników. Całe zdarzenie pozostało w sferze przykrych niedopowiedzeń.

Trochę irytowały mnie niektóre przedstawione w książce stereotypy, zresztą były bardzo przewidywalne. Policjant był nietaktownym szowinistą, matka nieczułą despotką, a szwagier sadystycznym pseudo-katolikiem. W pewnym momencie główna bohaterka miała na swojej głowie wszelkie możliwe trudności. Niektóre kwestie związane z reakcją otoczenia na zdarzenie były tak bardzo przerysowane, że prawie nierealistyczne. Na plus książki przemawia fakt, że autorka świetnie ukazała zmieniające się stany emocjonalne męża głównej bohaterki. Igor mógł swobodnie przeżywać własną traumę nie zważając na reakcje najbliższych. Gwałt zawsze odbija się zarówno na życiu ofiary, jak i jej najbliższego otoczenia, co zostało bardzo zgrabnie ukazane.

Kolejne wydarzenia zostały przedstawione w sposób syntetyczny, zmuszając jednocześnie czytelnika do przykrych refleksji. Ja z chęcią poznałabym rozszerzoną wersję kilku wątków. Momentami miałam wrażenie, że ta historia jest niczym worek bez dna. Natalia Nowak- Lewandowska poddawała systematycznie coraz to nowe alternatywy dla swojej historii. Ja osobiście trochę czułam się przeładowana mnogością przedstawianych wątków. Jestem ciekawa, jak wyglądałaby bardziej nieco inna wersja tej historii, gdyby autorka skupiła się na najważniejszych wątkach. Portrety psychologiczne wprowadzonych postaci były co najmniej satysfakcjonujące, jak nie wybitne. Takich ludzi możemy pootkać w swoim najbliższym otoczeniu.

O przemocy względem kobiet należy głośno mówić. Natalia Nowak- Lewandowska składnia do społecznej debaty. Tego tematu nie można w żaden sposób marginalizować i zamiatać pod dywan. Autorce należy się medal za odwagę i determinacje w szerzeniu wiedzy na temat problemów społecznych. Natalia Nowak Lewandowska dodała kolejną cegiełkę do walki z ludzką krzywdą i niesprawiedliwością. Wybór M. to powieść trudna, ale na swój sposób wybitna. Polecam!

pokaż więcej

 
2018-08-07 13:46:43
Ma nowego znajomego: marta_s_z
 
2018-08-07 13:32:50
Ma nowego znajomego: Wciągam
 
2018-08-06 20:36:23
Ma nowego znajomego: Monika
 
2018-08-05 15:15:25
Cykl: Sławomir Kruk (tom 2)
 
2018-08-02 20:51:24
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Z czystym sumieniem polecam :)
Autor:
Cykl: Lou Clark (tom 3)

Nie lubuje się w literaturze kobiecej. Irytują mnie infantylne miłostki i powielane schematy. Książki Jojo Moyes to co innego. Brytyjska pisarka udowodniła, że można inaczej, tak prawdziwie, tak po ludzku, a do tego z nutką niepowtarzalnej magi pisać o życiu. Zanim się pojawiłeś zmiażdżyło mnie emocjonalnie. Oczywiści pozytywnie. O powrocie Moyes z nowym tomem przygód Lou Clark wiedziałam... Nie lubuje się w literaturze kobiecej. Irytują mnie infantylne miłostki i powielane schematy. Książki Jojo Moyes to co innego. Brytyjska pisarka udowodniła, że można inaczej, tak prawdziwie, tak po ludzku, a do tego z nutką niepowtarzalnej magi pisać o życiu. Zanim się pojawiłeś zmiażdżyło mnie emocjonalnie. Oczywiści pozytywnie. O powrocie Moyes z nowym tomem przygód Lou Clark wiedziałam od dłuższego czasu. Przyznaję, troszeczkę obawiałam się kierunku w jakim pójdzie ta historia. Zamiast książkę przeczytać zaraz po premierze, wolałam trochę poczekać, aż opadną emocje. W nowym tomie cyklu Lou Clark kontynuuje realizacje testamentu Willa. Ma żyć odważnie i realizować swoje marzenia. Idąc za głosem serca decyduje się na podróż za Ocean. Jesteście ciekawi czy Nowy York odmieni życie Lou?

"Najważniejsze, żeby nikt, kto ci towarzyszy, nie decydował, kim masz być, i nie przyszpilał cię jak motyla w gablotce. Najważniejsze to wiedzieć, że zawsze możesz znaleźć sposób, by wymyślić się na nowo. (...)"

Lou dosłownie rozkoszuje się Nowym Jorkiem. Odwiedza nowe miejsca, poznając przy okazji mnóstwo ciekawych osobowości. Żeby nie było tak kolorowo Moyes przygotowała szereg ekstremalnych zadań. Lou niejednokrotnie będzie musiała nieźle się nagimnastykować, żeby wyjść obronną ręką z trudnych sytuacji. Pobyt w Nowym Jorku został ukazany jako czas próby, ale również idealny moment na podjęcie kilku poważnych (często długo odwlekanych) decyzji. Lou (w końcu!) była wstrząśnięta, ale jakże niezmieszana. Zamiast chować głowę w piasek bohaterka wreszcie postanowiła zawalczyć o swoje marzenia!

Różne życiowe zawirowania w tym konkretnym przypadku sprzyjały rozwojowi osobistemu tej nieco szalonej Brytyjki. Lou nieuchronnie wydoroślała. W Nowym Jorku dla panny Clark rozpoczął się okres bolesnego rozszczepienia. Tytuł książki świetnie odzwierciedla jej treść. Z jednej strony umysł Lou skupia się na ekscytujących nowojorskich doznaniach, a z drugiej jej serce pozostało z ukochanym Samem w Londynie. Moyes zaserwowała głównej bohaterce nieco inny, względem poprzednich tomów, emocjonalny koktajl. Pisarka postanowiła trochę poznęcać się nad wszystkimi zaprezentowanymi w najnowszym tomie postaciami, co wprowadziło do fabuły, jakże potrzeby zamęt. Dla Lou pobyt w Nowym Jorku będzie okresem próby. Byłam nader ciekawa czy ta dobrze mi znana mieszanka dobroduszności, pomysłowości i pracowitości pozwoli głównej bohaterce zawojować Nowy Jork.

"Myślałam o tym, jak bardzo kształtują nas ludzie, którzy nas otaczają, i jak z tego powodu bardzo trzeba uważać, wybierając ich, a potem przyszło mi do głowy, że mimo wszystko może się okazać, że trzeba ich utracić, żeby tak naprawdę odnaleźć siebie.(...)"

Początkowo w fabule przerażał mnie ten lekki infantylizm. Znając książki Jojo Moyes wiedziałam, że w końcu nastąpi przełom.Na to mocne emocjonalne tąpnięcie tym razem czekać trzeba było nieco dłużej, bo aż do połowy książki! Ale było warto, bo wtedy właśnie fabuła weszła na te właściwe, moyesowe tory. Brytyjska pisarka kolejny raz udowodniła, że można zmieszać elementy baśniowe z momentami bardzo brutalną prozą życia. Jojo Moyes zaczarowała Lou Clark i zapewniła jej bajkową transformacje. Główna bohaterka z zalęknionego kopciuszka wreszcie wyrosła na śliczną, pewną siebie królewnę. Oczywiście do tej transgresji Lou dołożyła własną, kolorową cegiełkę.

Moje serce w dwóch światach skłoniło mnie do wielu (auto)refleksji. Przez pryzmat poczynań głównej bohaterki może spojrzeć na własne życie i rządzące nim wartości. W życiu wiele zależy od nas, od naszych decyzji. Na przykładzie zwariowanej Brytyjki w pasiastych rajstopach Jojo Moyes dobitnie pokazała czytelnikom, że warto walczyć o marzenia. Drogi czytelniku masz tylko jedno życie i masz obowiązek wykorzystać je najlepiej, jak się da!

Podsumowując. Szkoda, że to już koniec. Lou była, jest i będzie dla mnie idealnym coachem, który bez zbędnego psychologizowania wie, jak pokazać najważniejsze życiowe wartości. Sama mam cichą nadzieję, że kiedyś pojawi się kolejny tom serii. A samej Jojo Moyes ślicznie dziękuję za kolejną jakże cenną lekcje życia. Czy polecam? Bezapelacyjnie!

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
680 204 9245
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (482)

Ulubione cytaty (4)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd