czarnadalia21 
Fanka fantastyki, powieści grozy, kryminałów. Jednak ostatnio romansująca z szeroko pojmowaną klasyką, nieśmiało próbująca zaprzyjaźnić się z literaturą popularnonaukową. Absolwentka polonistyki, bibliotekarka, eksperymentująca z pewną instytucją kultury. Ostatnio postanowiła zostać edytorem-redaktorem. Niezmiennie rozkochana w muzyce, teatrze i kinie.
27 lat, kobieta, Lublin, status: Czytelniczka, dodała: 6 cytatów, ostatnio widziana 1 dzień temu
Teraz czytam
  • 451° Fahrenheita
    451° Fahrenheita
    Autor:
    Przerażająco prorocza powieść o przyszłości w świecie postliterackim… Guy Montag jest strażakiem. Jego praca polega na niszczeniu najbardziej zakazanego ze wszystkich dóbr, źródła wszelkich niesnasek...
    czytelników: 9697 | opinie: 399 | ocena: 7,58 (4033 głosy) | inne wydania: 11

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-09 13:29:48
Ma nowego znajomego: EdytaDe
 
2019-01-09 12:18:57
Cykl: Lipowo (tom 9)

Miło było wrócić do Lipowa po niespełna rocznej przerwie. Spotkanie z bohaterami dziewiątej już części cyklu było dla mnie dosyć dużą przyjemnością. Jednak przyznaję, że mimo iż od premiery "Nory" minęło sporo czasu, ja zdecydowałam się uzupełnić czytelnicze zaległości na wieść o mającym się ukazać dziesiątym tomie.

Powieści Katarzyny Puzyńskiej stały się dla mnie wyznacznikiem swego rodzaju...
Miło było wrócić do Lipowa po niespełna rocznej przerwie. Spotkanie z bohaterami dziewiątej już części cyklu było dla mnie dosyć dużą przyjemnością. Jednak przyznaję, że mimo iż od premiery "Nory" minęło sporo czasu, ja zdecydowałam się uzupełnić czytelnicze zaległości na wieść o mającym się ukazać dziesiątym tomie.

Powieści Katarzyny Puzyńskiej stały się dla mnie wyznacznikiem swego rodzaju trendu na rodzimym poletku "kryminalistów" i przyczyniły się do tego, że zaczęłam sięgać po tego typu powieści w kobiecym wydaniu. I szczerze mówiąc nie żałuję.

Dziewiąty tom sagi o Lipowie serwuje miłośnikom prozy Katarzyny Puzyńskiej wszystko to, do czego autorka zdążyła już nas przyzwyczaić. Poznajemy dalsze losy dobrze już nam znanych bohaterów, obserwujemy zmiany jakie zachodzą u niektórych z nich. Jest też to, co lubimy najbardziej: skomplikowana zagadka kryminalna, którą autorka wraz z kolejnymi przeczytanymi stronami miesza jeszcze bardziej. Wszak intrygujący jest już sam tytuł. Kim lub czym jest zagadkowa Nora? Jaki związek z zagadką kryminalną ma postać pacjentki szpitala psychiatrycznego? Która z ofiar jest tą kluczową? Jak potoczą się i tak już bardzo pogmatwane sprawy z życia osobistego Daniela Podgórskiego? Pytań dużo, oczywistych odpowiedzi brak. A powieść liczy przeszło 800 stron, co dodatkowo nie ułatwia wytypowania mordercy, a nawet sprawia, że czytelnik może się delikatnie pogubić. O to nie jest trudno! Wydaje mi się, że właśnie fakt obszerności treści, mnogość wątków pobocznych, liczba bohaterów pojawiających się w powieści oraz fakt, że każdy z nich jest w jakiś sposób podejrzany bądź powiązany z ofiarami, nie ułatwia "wciągnięcia się" w historię wymyśloną przez autorkę. W moim odczuciu akcja powieści rusza z kopyta dopiero w momencie retrospekcji do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Zaczyna się robić bardzo ciekawie, pewne powiązania wpływają na odbiór przeczytanej już treści i nieco łatwiej jest zrozumieć zamysł autorki.

Ogromnym plusem dla autorki jest to, że każda z części cyklu nie jest "odgrzewanym kotletem". Nie ma tutaj powtarzalności, utartych schematów. Cykl od samego początku zaskakuje. Oczywiście bywają powieści słabsze, jednak nie na tyle kiepskie aby zniechęcić do sięgania po kolejne części przygód policjantów z malowniczego Lipowa. Moim zdaniem taką nieco słabszą pozycją w cyklu jest właśnie "Nora". Gdyby zamknąć treść w 500-set stronach, nie rozwijać niepotrzebnych wątków pobocznych i zmniejszyć liczbę postaci, dostalibyśmy powieść znacznie łatwiejszą w odbiorze.

Podsumowując: z sentymentu dla cyklu, szacunku dla autorki i faktu, że jest to jednak przemyślana i spójna historia (mimo nadmiaru bohaterów i wątków pobocznych co może utrudniać taki osąd), oceniam "Norę" jako dobry kryminał. 6/10.

pokaż więcej

 
2019-01-01 21:00:51
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Seria: Trupia Farma
 
2018-12-31 13:40:03
Autor:
 
2018-12-21 14:53:57
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-12-21 14:53:16
 
2018-11-15 21:25:06
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
Moja biblioteczka
579 122 1017
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (25)

Ulubieni autorzy (41)
Lista ulubionych autorów
Ulubieni tłumacze (1)
Lista ulubionych tłumaczy
Ulubione cytaty (107)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd