czarnadalia21 
Fanka fantastyki, powieści grozy, kryminałów. Jednak ostatnio romansująca z szeroko pojmowaną klasyką, nieśmiało próbująca zaprzyjaźnić się z literaturą popularnonaukową. Absolwentka polonistyki, bibliotekarka, eksperymentująca z pewną instytucją kultury. Ostatnio postanowiła zostać edytorem-redaktorem. Niezmiennie rozkochana w muzyce, teatrze i kinie.
27 lat, kobieta, Lublin, status: Czytelniczka, dodała: 6 cytatów, ostatnio widziana 2 dni temu
Teraz czytam
 • A ja żem jej powiedziała...
  A ja żem jej powiedziała...
  Autor:
  A ja żem jej powiedziała... – ta książka to petarda. Wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy w internecie. I wtedy pojawiła się ona. Śmieszna gęba, która mówi mądrze o życiu. Prosto, zwięźle, szcze...
  czytelników: 4201 | opinie: 362 | ocena: 7,12 (2034 głosy) | inne wydania: 1
 • Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
  Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
  Autor:
  Kochasz przyrodę i każdą wolną chwilę spędzasz na świeżym powietrzu? Ta książka zmieni twój zwyczajny spacer w fascynującą wyprawę. Rośliny, niebo, zwierzęta… to niewyczerpane źródła informacji na tem...
  czytelników: 1603 | opinie: 21 | ocena: 6,16 (141 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-03 11:47:34
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-07-19 21:43:09

Kolejna biografia, którą czytałam z zapartym tchem. Chociaż życie Simony Kossak nie należało do najłatwiejszych, to bardzo chętnie wracałam do powojennego Krakowa, a później do ukrytej w samym sercu Puszczy Białowieskiej Dziedzinki.

Simonie Kossak już od najmłodszych lat wpajano surowe zasady kindersztuby, przez co jej dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych. Dodatkową "kulą u...
Kolejna biografia, którą czytałam z zapartym tchem. Chociaż życie Simony Kossak nie należało do najłatwiejszych, to bardzo chętnie wracałam do powojennego Krakowa, a później do ukrytej w samym sercu Puszczy Białowieskiej Dziedzinki.

Simonie Kossak już od najmłodszych lat wpajano surowe zasady kindersztuby, przez co jej dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych. Dodatkową "kulą u nogi" było to, że fakt jej pojawienia się na świecie był kolejnym ciosem dla ojca, słynnego Trzeciego Kossaka. Niestety, niechciana córka nie przejawiała zamiłowania do malowania obrazów. I nim na dobre odnajdzie swoje miejsce na ziemi w dziewiczych ostępach Puszczy, po śmierci ojca będzie świadkiem upadku rodzinnej posiadłości, dramatu (poniekąd) rozpadu własnej rodziny. A pomiędzy tymi wszystkimi trudnymi losowymi zdarzeniami, będzie szukać swojej życiowej drogi i zmagać się z toksyczną relacją łączącą ją z matką.

A gdy już trafi tam, gdzie od zawsze pragnęła żyć, w niedostępnej dziczy Białowieży, otoczona rodzinnymi pamiątkami zabranymi ze słynnej Kossakówi, odcięta od zbytków cywilizacji, jej los zostanie połączony z losem Lecha Wilczka. Mężczyzny, z którym przez blisko trzydzieści lat stworzy nigdy nie określoną relację balansującą na granicy miłości i głębokiej przyjaźni. Jednak mimo życia w raju na ziemi, nie będzie to czysta sielanka. Bo zarówno Lech Wilczek, jak i sama Simona Kossak nie należeli do osób o łatwych charakterach.

Obok historii życia Simony, Anna Kamińska serwuje nam piękną historię symbiozy człowieka i przyrody. Jest to przejmujące świadectwo kogoś, kto naprawdę czuł oraz rozumiał jak współżyć, współistnieć z otaczającym nas światem.

pokaż więcej

 
2018-07-13 22:32:03
Ma nowego znajomego: modli
 
2018-07-02 18:20:09

Zbigniew Religa. Lekarz, kardiochirurg, prekursor przeszczepów serca, założyciel największej kliniki kardiochirurgicznej w naszym kraju. Postać znana każdemu Polakowi, właśnie z tego, że był najsłynniejszym rodzimym kardiochirurgiem. Jednak dla mnie, po lekturze biografii autorstwa Dariusza Kortki to wizjoner, bezkompromisowy wojownik walczący o swoje marzenia, tytan pracy gotowy poświęcić... Zbigniew Religa. Lekarz, kardiochirurg, prekursor przeszczepów serca, założyciel największej kliniki kardiochirurgicznej w naszym kraju. Postać znana każdemu Polakowi, właśnie z tego, że był najsłynniejszym rodzimym kardiochirurgiem. Jednak dla mnie, po lekturze biografii autorstwa Dariusza Kortki to wizjoner, bezkompromisowy wojownik walczący o swoje marzenia, tytan pracy gotowy poświęcić siebie i swój czas dla dobra pacjentów. Osoba wyjątkowa, stawiająca jednostkę ponad wszystko inne. Cały swój czas dzielił pomiędzy Zabrzem w którym realizował dzieło swojego życia, a Warszawą, w której mieszkała jego rodzina. Cały czas dawał z siebie sto procent i tego samego oczekiwał od swoich współpracowników.

Poza kardiochirurgią uwielbiał łowić ryby, palić papierosy i jeździć autem, niekoniecznie z bezpieczną prędkością. Lubił też czytać, jednak nigdy nie miał na to czasu. Mimo sukcesów nadal pozostawał sobą. Skromny, nie dbający o siebie. Dla niego zawsze liczył się drugi człowiek. Taki właśnie był Zbigniew Religa. Najsłynniejszy polski kardiochirurg. Niby Bóg. A jednak wyjątkowo ludzki.

Kolejna biografia, której lektura dostarczyła mi dużą dawkę emocji. Były łzy wzruszenia, uśmiech i chwile refleksji. Pozycja warta przeczytania.

pokaż więcej

 
2018-06-16 22:41:52

Zachęcona pozytywnymi wrażeniami po lekturze biografii Jurka Kukuczki, słynnego polskiego himalaisty, sięgnęłam po historię Wandy Rutkiewicz. Chociaż początkowo miałam pewne trudności z wgryzieniem się w biografię (przeszkadzał mi styl opowiadania, jaki wybrała autorka) to po kilkunastu stronach wsiąkłam w książkę bez reszty.

Bohaterka historii opowiadanej przez Annę Kamińską była postacią...
Zachęcona pozytywnymi wrażeniami po lekturze biografii Jurka Kukuczki, słynnego polskiego himalaisty, sięgnęłam po historię Wandy Rutkiewicz. Chociaż początkowo miałam pewne trudności z wgryzieniem się w biografię (przeszkadzał mi styl opowiadania, jaki wybrała autorka) to po kilkunastu stronach wsiąkłam w książkę bez reszty.

Bohaterka historii opowiadanej przez Annę Kamińską była postacią bardzo tajemniczą. Od najmłodszych lat Wanda Rutkiewicz musiała stawiać na samodzielność. Do wszystkiego co osiągnęła, musiała dojść sama. Wybrała drogę człowieka ambitnego, zdeterminowanego, silnego z wierzchu i ukrywającego swoje prawdziwe wnętrze. Z relacji bliskich i przyjaciół wybitnej Polki wyłania się obraz osoby bardzo wrażliwej i nieszczęśliwej. Podobno nad jej rodziną ciążyło fatum. I może faktycznie coś w tym było, ponieważ Wanda w swoim życiu straciła wiele ważnych dla siebie osób. Może właśnie dlatego wybrała tak ekstremalne hobby? By zapełnić pustkę po tych, których kochała uciekała w góry?

Historia Wandy Rutkiewicz jest bardzo dobrze napisaną opowieścią o kobiecie odważnej, upartej i zdeterminowanej na osiągnięcie wyznaczonych celów, feministce swoich czasów. Kobiecie tajemniczej, która tak naprawdę nie dała się poznać do końca nawet swoim najbliższym. Bo całe jej życie, jak i śmierć, pełne było niedopowiedzeń oraz sprzecznych wersji.

Co do śmierci najsłynniejszej polskiej himalaistki mam swoją własną teorię. Warto przeczytać, by samemu ocenić, co mogło się wydarzyć na Górze Bogów.

Z mojej strony, bardzo mocne 7/10.

pokaż więcej

 
2018-06-10 00:22:20
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-06-04 12:04:47

Biografię Jerzego Kukuczki rozpoczynają słowa, które z miejsca chwytają za serce: "Góry wzywają ludzi, którzy pragną w życiu wartości duchowych". Już wiem, że nie będzie to książka oparta na suchych relacjach z wypraw w Himalaje. Dariusz Kortko wraz z Marcinem Pietraszewskim stworzyli zapierającą dech w piersiach opowieść o osobie dającej z siebie sto procent. O człowieku, będącym włóczęgą,... Biografię Jerzego Kukuczki rozpoczynają słowa, które z miejsca chwytają za serce: "Góry wzywają ludzi, którzy pragną w życiu wartości duchowych". Już wiem, że nie będzie to książka oparta na suchych relacjach z wypraw w Himalaje. Dariusz Kortko wraz z Marcinem Pietraszewskim stworzyli zapierającą dech w piersiach opowieść o osobie dającej z siebie sto procent. O człowieku, będącym włóczęgą, niespokojnym duchem spełniającym się w zdobywaniu śmiertelnie niebezpiecznych i tak samo pięknych gór. O kimś, kto jest rozdarty pomiędzy rodziną a drugą największą miłością, jaką jest wspinaczka.

Z kart historii opowiadanej przez jego przyjaciół i znajomych wyłania się obraz osoby ambitnej, wymagającej od siebie oraz innych, zdeterminowanej na to by spełniać swoje największe marzenia. I udaje mu się to. Wszyscy mówią o wielkim Polaku.

Jednak jest też druga wersja historii. Kukuczka był świadkiem śmierci swoich towarzyszy. Przez niektórych uznawany był za osobę winną tych nieszczęśliwych wypadków. Mówiono o nim, że jest egoistą nie liczącym się z innymi. I ja czasami odnosiłam takie wrażenie.
Jednak czego by nie mówić o Jerzym Kukuczce, pewne jest jedno: był On postacią wyjątkową.

Historia Jerzego Kukuczki wciąga i wzrusza już od pierwszych stron. Dodatkowo jest opatrzona pięknymi fotografiami z wypraw w Himalaje. Warto przeczytać, warto poznać opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście. Mocne 8/10.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
572 119 976
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (24)

Ulubieni autorzy (41)
Lista ulubionych autorów
Ulubieni tłumacze (1)
Lista ulubionych tłumaczy
Ulubione cytaty (107)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd