rozwiń zwiń
Oliwia

Profil użytkownika: Oliwia

Klimontów Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 37 tygodni temu
352
Przeczytanych
książek
630
Książek
w biblioteczce
55
Opinii
223
Polubień
opinii
Klimontów Kobieta
Licealistka, humanistka, mól książkowy. Czytam, bo lubię uciekać od normalności w świat wspaniałych przygód, nierozwikłanych zagadek czy ognistych romansów. Nie wyobrażam sobie choćby dnia bez książek.

Opinie


Na półkach: ,

W powieści śledzimy losy szesnastoletniego Kacpra. Chłopak właśnie wkracza w swoje dorosłe życie, jego inicjacją ma być pierwsze w życiu samotne polowanie na szczury. Nasz główny bohater mieszka w dość dużej wiosce umiejscowionej na jednym z górskich szczytów. Pochodzi z dobrze usytuowanej i szanowanej rodziny. Jego ojciec jest myśliwym, a brat sygnalistą. Kacper chce iść w ślady ojca, chociaż jednocześnie interesuje go zajęcie brata, oraz jego zainteresowanie książkami.

Kacpra poznajemy jako jeszcze chłopca, a opuszczamy go już jako młodego mężczyznę. To niesamowite jak bardzo ewoluowała ta postać. Wystarczy popatrzeć na pierwsze polowanie chłopca, a późniejsze przygody. To wszystko go zmieniło, wywarło na nim piętno. Przez to, a może dzięki temu Kacper wydoroślał i zmężniał, a także odnalazł w sobie ogromne pokłady odwagi, o jakie sam siebie nie podejrzewał. Dotyka go wiele traumatycznych przeżyć, często sam rzuca się na głęboką wodę, ryzykuje wszystko, łącznie ze swoim życiem, żeby udowodnić innym, a przede wszystkim sobie, że jest coś wart. Poprzez swoje podróże i nabyte doświadczenia, uczy się być sobą, wykształca swoje zdanie na wiele tematów. Poprzez obserwacje skrajnych zachowań ludzi, sam pragnie znaleźć złoty środek.

Świat przedstawiony w powieści tworzą przede wszystkim ośnieżone górskie szczyty. W krainie wiecznej zimy oprócz ludzi znalazły się także Świetliki, czyli stworzenia, czy też wiązki energii, które pasożytują na ludziach. Wśród bohaterów powieści nazywa się to pośrednim opętaniem przez Lucyfera. Cała kwestia Upadku miała być sprawką tego anioła, który spadł na Ziemię powodując wieczną zmarzlinę. W książce opisane zostały przełomowe wydarzenia, gdyż do w miarę uporządkowanego na nowo świata na powrót wkrada się chaos.

Warto poświęcić chwilę i skupić się na funkcjonowaniu społeczeństw w tym post-apokaliptycznym świecie. Obserwujemy tu bowiem pewnego rodzaju cofnięcie się cywilizacji do epok starożytnych. Technologia praktycznie nie istnieje, a miejsce osiadania wiosek zależne jest od wysokości, ponieważ tylko tam nie grasują Świetliki. Ludzie nadziei i pocieszenia szukają u wyimaginowanych bóstw, a kapłanów stawiają ponad tłumem, by nieśli pociechę. By przeżyć trzeba polować, budować prowizoryczne schronienia i unikać Świetlików. No i oczywiście mieć nadzieję na lepszą przyszłość, jak nie dla siebie, to dla swoich dzieci. Pośród ludźmi zaczęły funkcjonować legendy i mity mające wyjaśniać przyczyny Upadku, co też jest szalenie ciekawym aspektem powieści

W tak wykreowanym świecie autor na wyjątkowym miejscu stawia książkę. To właśnie książki są największą wartością dla ludzi, ponieważ niosą wiedzę i informują o tym jak było przed zagładą. To wartości wyjątkowe, a co za tym idzie rzadkie. Dlatego wszystkie książki, które przetrwały przechowywane są w Bibliotece na Kasprowym Wierchu.

Kacper podróżując po krainie przykrytej śniegiem ma szansę poznać zasady, według których funkcjonuj inne osady. Na początku trafia do miasta, gdzie panuje fanatyzm religijny i kult osób duchownych, czego nie było w jego rodzinnej wiosce, a następnie do osady, w której Świetliki traktowane są jak bóstwa. Dzięki temu czytelnik ma szansę zapoznać się z modelami zachowań ludzi w ekstremalnych warunkach. Są ci, którzy postępują racjonalnie i współpracują, by zapewnić sobie przetrwanie, oraz ci, którzy szukają sobie bóstwa, obiektu uwielbienia, który poprowadzi ich przez te trudne czasy.

Piotr Patykiewicz stworzył niezwykle dopracowany i oryginalny świat przepełniony mistycyzmem i wiszącą nad ludzkością katastrofą. Nie czytam wiele powieści o tematyce post-apo, a zdecydowanie powinnam, bo ta powieść całkowicie mnie wciągnęła i zafascynowała. To coś innego na polskim rynku wydawniczym. Co prawda nie ma zombie i spektakularnych wybuchów, ale są Świetliki i przerażające zamiecie śnieżne, a to już coś. Jak dla mnie, to pozycja zdecydowanie warta uwagi. Serdecznie Wam polecam!

W powieści śledzimy losy szesnastoletniego Kacpra. Chłopak właśnie wkracza w swoje dorosłe życie, jego inicjacją ma być pierwsze w życiu samotne polowanie na szczury. Nasz główny bohater mieszka w dość dużej wiosce umiejscowionej na jednym z górskich szczytów. Pochodzi z dobrze usytuowanej i szanowanej rodziny. Jego ojciec jest myśliwym, a brat sygnalistą. Kacper chce iść w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Bracken pisze dobrze, o czym przekonałam się już przy lekturze trylogii Mroczne Umysły, więc nie byłam specjalnie zaskoczona kiedy jej nowa (przynajmniej w Polsce) książka od razu mnie wciągnęła i zabrała w magiczną podróż przez czas i przestrzeń (brzmi trochę jak fraza wyciągnięta z Doktora Who, wybaczcie). Historia Etty jest dobrze przemyślana, bawi i uczy o minionych czasach. Duży plus za zgrabne wplatanie tła społeczno-kulturowego w przedstawianych epokach i za wiersz Johna Donne'a w pięknym tłumaczeniu Barańczaka. Zdecydowanie lepsza odsłona powieści o podróżach w czasie od Trylogii Czasu Gier.

Bracken pisze dobrze, o czym przekonałam się już przy lekturze trylogii Mroczne Umysły, więc nie byłam specjalnie zaskoczona kiedy jej nowa (przynajmniej w Polsce) książka od razu mnie wciągnęła i zabrała w magiczną podróż przez czas i przestrzeń (brzmi trochę jak fraza wyciągnięta z Doktora Who, wybaczcie). Historia Etty jest dobrze przemyślana, bawi i uczy o minionych...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Nie czytam prawie w ogóle polskiej fantastyki, bo zazwyczaj nie spełnia ona moich oczekiwań, jednak w tym przypadku byłam pozytywnie zaskoczona. Ta książka idealna nie jest, nie ma co się oszukiwać, ale jest w niej coś takiego, co przyciąga i zaskakuje. Zagadka kryminalna w połączeniu z magią i wyraźną główną bohaterką to mieszanka wybuchowa. No i plus za akcję rozgrywającą się w alternatywnej Warszawie.

Nie czytam prawie w ogóle polskiej fantastyki, bo zazwyczaj nie spełnia ona moich oczekiwań, jednak w tym przypadku byłam pozytywnie zaskoczona. Ta książka idealna nie jest, nie ma co się oszukiwać, ale jest w niej coś takiego, co przyciąga i zaskakuje. Zagadka kryminalna w połączeniu z magią i wyraźną główną bohaterką to mieszanka wybuchowa. No i plus za akcję rozgrywającą...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Oliwia Potocka

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [17]

Jane Austen
Ocena książek:
7,5 / 10
47 książek
2 cykle
Pisze książki z:
3468 fanów
Dan Brown
Ocena książek:
7,0 / 10
11 książek
2 cykle
3967 fanów
Alexandra Bracken
Ocena książek:
7,1 / 10
14 książek
4 cykle
434 fanów

Ulubione

Umberto Eco - Zobacz więcej
John Green Gwiazd naszych wina Zobacz więcej
John Green Gwiazd naszych wina Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Lauren Oliver Delirium Zobacz więcej
Laini Taylor Córka dymu i kości Zobacz więcej
Lauren Oliver Delirium Zobacz więcej
Tammara Webber Tak blisko... Zobacz więcej
Gustaw Herling-Grudziński Inny świat Zobacz więcej
David Levithan Każdego dnia Zobacz więcej
Dan Krokos Obca Pamięć Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
352
książki
Średnio w roku
przeczytane
25
książek
Opinie były
pomocne
223
razy
W sumie
wystawione
272
oceny ze średnią 7,6

Spędzone
na czytaniu
2 028
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
27
minut
W sumie
dodane
2
W sumie
dodane
3
książek [+ Dodaj]