Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
„Na skraju załamania” bezwzględnie należy zaliczyć do kategorii thrillerów psychologicznych. Jednak żeby naprawdę je docenić, trzeba takie książki po prostu lubić. Nie znajdzi...

Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina

Autor recenzji:
Tytuł książki: Na skraju załamania
Autor książki: B. A. Paris
7,38 (2997 ocen i 510 opinii)

W życiu prawie każdego człowieka są takie chwile, że jedyne czego pragnie, to obudzić się za rok, dwa lub nie obudzić się wcale. Jeżeli nie, to jest wielkim szczęściarzem i ewenementem na skalę światową. Nawet niepoprawni optymiści miewają okresy, gdzie znajdują się u kresu swojej wytrzymałość czy to z powodu tego, co ich samych spotkało lub z tego, co sami zrobili. A nic chyba tak nie wyniszcza człowieka jak poczucie winy. A Cass Anderson czuje się winna. Czuje się winna do tego stopnia, że wpada w głęboką depresję, gdyż bardzo trudno jest pozbyć się tego uczucia, gdy już raz zagnieździ się w naszym umyśle. I powoli zabija od wewnątrz...

Poza nieustannym poczuciem winy Cassie zmaga się także z ogromnym strachem przed chorobą, która zabiła jej matkę, a której symptomy zaczyna dostrzegać także u siebie. I pomimo że ma wielkie oparcie w mężu, to wzbrania się przed wyznanie mu całej prawdy zarówno o demencji matki, jak i swoim, zdawałoby się, karygodnym zachowaniu w lesie. Na domiar złego zaczynają ją nękać głuche telefony, przez co zaczyna popadać w paranoję. Cierpi na tym jej małżeństwo, bo doprawdy jedynie prawdziwy anioł miałby na tyle pokładów cierpliwości, a mąż Cass jest jedynie człowiekiem. Psują się także jej relacje ze znajomymi a praca na stanowisku nauczycielki pozostaje pod wielkim znakiem zapytania. Innymi słowy, jej życie jest w całkowitej rozsypce.

„Na skraju załamania” bezwzględnie należy zaliczyć do kategorii thrillerów psychologicznych. Jednak żeby naprawdę je docenić, trzeba takie książki po prostu lubić. Nie znajdzie się tu bowiem żadnej intensywnej akcji, czy dreszczyku charakterystycznego dla horrorów. Dostanie się natomiast książkę pełną nieustannego napięcia i niepewności, które (biorąc pod uwagę osobę głównej bohaterki) dają iście piorunujący efekt, zwłaszcza kiedy na jaw wychodzi złożoność całej intrygi. Kuleje trochę sam zarys postaci, bo praktycznie nie wiadomo o nich nic poza szczątkowymi informacjami wtrąconymi jakby mimochodem oraz tym, co sami wywnioskujemy na podstawie przebiegu fabuły. Jednak mając do wyboru opis historii życia bohatera z najdrobniejszymi szczegółami lub drobne wzmianki, to zdecydowanie wolę drugie rozwiązanie. Świadczy to bowiem, że autorka ma oszczędny styl i raczej nie będzie posiłkować się tzw. zapychaczami, tylko po to żeby na siłę zwiększyć objętość książki.

Ciężko opisać przez co przechodziła Cass. Przez prawie trzy miesiące nieustannie balansowała na skraju załamania, co wyniszczyło ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jednak mimo tego w kluczowym momencie okazała się na tyle silna, aby doprowadzić sprawę do końca. Czy jednak po tym wszystkim zdoła naprawdę się pozbierać? Czy świadomość że odkrycie prawdy było dziełem tylko i wyłącznie przypadku pozwoli jej odbudować swoje życie? Tego nie można być już pewnym, ale Cassie z pewnością spróbuje. I choćby za to ją podziwiam, gdyż koszmar jakiego doświadczyła niejednego pozbawiłby zdrowych zmysłów a nawet wpędził do grobu.

Choć wiele z thrillerów ma dość przewidywalne zakończenie, to z czystym sumieniem muszę przyznać, że w tym wypadku powieść B.A. Paris kompletnie mnie zaskoczyła. Z tego też powodu „Na skraju załamania” dołącza do listy książek, które mogę spokojnie polecić zarówno starym wyjadaczom jak i czytelnikom dopiero zapoznającym się z paskudniejszą stroną ludzkiej natury.

Natalia NeisserTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Pokaż wszystkie recenzje użytkownika nan1989
Biblioteczka recenzenta
501 269 1431
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (18)

Ulubieni autorzy (20)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (745)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd