geena 
recenzjeami.blogspot.com
30 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 11 książek i 15 cytatów, ostatnio widziana 1 tydzień temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-15 17:35:50
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2019, Thriller/kryminał

Traumatyczne doświadczenia zostawiają ślad, odciskają piętno. Zmieniają emocje, wpływają na zdolność do odczuwania radości i wchodzenia w relacje. Większość dotkniętych traumą osób nie jest w stanie myśleć o tych druzgocących doświadczeniach, wręcz stara się wyprzeć je ze świadomości i żyć dalej tak, jakby nic się nigdy nie stało. Tyle że ‘normalne’ funkcjonowanie dla kogoś, kto nosi w sobie... Traumatyczne doświadczenia zostawiają ślad, odciskają piętno. Zmieniają emocje, wpływają na zdolność do odczuwania radości i wchodzenia w relacje. Większość dotkniętych traumą osób nie jest w stanie myśleć o tych druzgocących doświadczeniach, wręcz stara się wyprzeć je ze świadomości i żyć dalej tak, jakby nic się nigdy nie stało. Tyle że ‘normalne’ funkcjonowanie dla kogoś, kto nosi w sobie pamięć tak ciężkich przeżyć, to jak balansowanie na krawędzi. Czasem wystarczy zaledwie cień zagrożenia, nawet po wielu latach, by wszystko wróciło i to ze zdwojoną siłą. I o tym właśnie jest ta książka. O momencie kulminacyjnym. O tym jak życie rozpada się pod wpływem przytłaczających doświadczeń. O tej niejasności, czy było się ofiarą. A wreszcie – co chyba najważniejsze – o konfrontacji z duchami przeszłości, bo przez to, że są one obciążeniem dla teraźniejszości sprawiają, że trauma dotyka nie tylko tych, którzy jej doświadczyli, ale i wszystkich wokół. "Grzesznica" to także opowieść o długotrwałej chorobie i nieszczęśliwym dzieciństwie. O kryzysach i sytuacjach bez wyjścia. O religijnej żarliwości, destrukcyjnych zachowaniach i poczuciu winy. To jedna z tych książek, które wymagają od czytelnika zaangażowania i uwagi, bo pełna jest niekontrolowanych wspomnień i wizji, a główna bohaterka co chwilę zmyśla, zwodzi i zmienia wersje. Czy Cora naprawdę nie pamięta, czy pamiętać nie chce? Bardzo dobry i bardzo umiejętnie skonstruowany thriller z bohaterką tak kruchą psychicznie. Wciąż nie potrafię się otrząsnąć.

pokaż więcej

 
2019-01-10 19:24:40
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2019, Thriller/kryminał

Początek zapowiadał się świetnie, był intrygujący i dobrze napisany. Spodobała mi się też narracja głównego bohatera, który zaskarbił sobie nawet moją sympatię. Jednak gdzieś około połowy coś zaczęło się psuć. To co mi się podobało – stało się nużące, główny bohater – denerwujący i ciapowaty, a te pomysły kar wymierzanych przez Pakt – jakieś elektrowstrząsy, więzienie na środku pustyni,... Początek zapowiadał się świetnie, był intrygujący i dobrze napisany. Spodobała mi się też narracja głównego bohatera, który zaskarbił sobie nawet moją sympatię. Jednak gdzieś około połowy coś zaczęło się psuć. To co mi się podobało – stało się nużące, główny bohater – denerwujący i ciapowaty, a te pomysły kar wymierzanych przez Pakt – jakieś elektrowstrząsy, więzienie na środku pustyni, klatki, szklane pułapki i agenci rodem z facetów w czerni – ludzie! Co za bzdury. Takie rozwinięcie intrygi totalnie tu nie pasuje. Jednak to co mi najbardziej przeszkadzało, to zupełny brak napięcia. Książka była koszmarnie nudna, a iście hollywoodzkie zakończenie, w którym to małżonkowie odchodzą w stronę zachodzącego słońca, tylko dolało oliwy do ognia. Co więcej, chwilami odnosiłam wrażenie, jakbym czytała poradnik dla małżeństw – ilość przytoczonych badań i statystyk (a'la cosmo czy glamour) sprawiała, że bohaterowie zdawali się mieć tu znikome znaczenie. Zabierając się za tę książkę miałam nadzieję, że cały ten Pakt będzie polegał na czymś innym, ale autorka popłynęła i w efekcie mamy to co mamy, czyli do bólu przewidywalne romansidło na tle jakiegoś niby science fiction. Strata czasu.

pokaż więcej

 
2019-01-06 10:46:25
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2019, Thriller/kryminał

Ciężko mi się czytało tę książkę i przez wiele stron nie byłam do niej przekonana, ale doszłam do kilku wniosków. Otóż to co jest tutaj ważne, to nie to całe dochodzenie i próba rozwiązania zagadki ‘kto zabił’, ale obraz miasta, w którym rzecz się dzieje, a właściwie - jego mieszkańców oraz toksyczne relacje pomiędzy główną bohaterką, a jej rodziną (zwłaszcza apodyktyczną matką i absorbującą... Ciężko mi się czytało tę książkę i przez wiele stron nie byłam do niej przekonana, ale doszłam do kilku wniosków. Otóż to co jest tutaj ważne, to nie to całe dochodzenie i próba rozwiązania zagadki ‘kto zabił’, ale obraz miasta, w którym rzecz się dzieje, a właściwie - jego mieszkańców oraz toksyczne relacje pomiędzy główną bohaterką, a jej rodziną (zwłaszcza apodyktyczną matką i absorbującą siostrą). Natomiast to tło w postaci upalnego lata, jest niejako symbolem wszechobecnego zaduchu i stęchlizny traum, przemilczeń i wypaczeń, tylko czekających na okazję by się wydostać z najmroczniejszych zakamarków ludzkich umysłów. Czuć to na każdej stronie. Ta książka jest duszna, nieprzyjemna, wręcz uwierająca. Ostre przedmioty to także historia bardzo depresyjna i przygnębiająca. Niestety jest też nierówna i chaotyczna przez co kilkukrotnie gubiłam wątek. A to nagromadzenie różnorodnych postaci tylko mnie umęczyło i sprawiło, że traciłam orientację kto tu w ogóle był kim. Jednak nagrodą za to, że przetrwałam, okazało się rewelacyjne zakończenie, które pozostawiło mnie w osłupieniu i chyba przez nie moja ogólna ocena tej książki wzrosła. Zdecydowanie mocniejsze wrażenie wywarł na mnie „Mroczny zakątek”, i oczywiście „Zaginiona dziewczyna”, którą stawiam na podium tego trio.

pokaż więcej

 
2019-01-05 11:34:51
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Thriller/kryminał
Autor:

Co tu się dzieje! Twisty, zwroty akcji i to zakończenie! Nie byłam w stanie odłożyć tej książki. Porwała mnie od samego początku, namieszała mi w głowie, i całkowicie zawładnęła moimi myślami. A ostatnie rozdziały to jakieś totalne szaleństwo! Tutaj niczego nie można być pewnym i nic nie jest takie jakie się wydaje. Czytałam z ogromną ekscytacją. Niesamowicie wciągający thriller, tak świeży i... Co tu się dzieje! Twisty, zwroty akcji i to zakończenie! Nie byłam w stanie odłożyć tej książki. Porwała mnie od samego początku, namieszała mi w głowie, i całkowicie zawładnęła moimi myślami. A ostatnie rozdziały to jakieś totalne szaleństwo! Tutaj niczego nie można być pewnym i nic nie jest takie jakie się wydaje. Czytałam z ogromną ekscytacją. Niesamowicie wciągający thriller, tak świeży i inny od reszty. Wow. Po prostu wow! To naprawdę debiut? Nie wierzę!

pokaż więcej

 
2019-01-04 17:12:15
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Thriller/kryminał

Kilka rodzajów narracji, kilka ram czasowych, trochę jak układanka, którą trzeba złożyć w całość. Historia naprawdę mroczna, a nawet ponura. Z pewnością klimatyczna. Wręcz niepokojąca. Miejscami drastyczna, a nawet krwista, ale za to z głębią, z wyraźnymi postaciami i z dużą ilością opisów. Jednak najważniejsze to to, że wciąga. Flynn ma dar panowania nad fabułą, budowania napięcia i atmosfery... Kilka rodzajów narracji, kilka ram czasowych, trochę jak układanka, którą trzeba złożyć w całość. Historia naprawdę mroczna, a nawet ponura. Z pewnością klimatyczna. Wręcz niepokojąca. Miejscami drastyczna, a nawet krwista, ale za to z głębią, z wyraźnymi postaciami i z dużą ilością opisów. Jednak najważniejsze to to, że wciąga. Flynn ma dar panowania nad fabułą, budowania napięcia i atmosfery grozy. Lubię sposób pisania tej autorki, a zwłaszcza to, jak wnikliwie zagłębia się w mroczną stronę ludzkiej psychiki. Zakończenie może trochę przekombinowane i może przychylałam się ku czemuś innemu, ale książka ogólnie mi się podobała. Choć uważam, że „Zaginiona dziewczyna” była lepsza.

pokaż więcej

 
2019-01-03 20:31:59
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Thriller/kryminał
Autor:

Powieść z szaleńczym tempem? Thriller wywołujący klaustrofobię? Mrozi krew w żyłach? Poważnie? Mój blurb brzmiałby tak: „naciągana nielogiczna fabuła, płascy bohaterowie i zmarnowany potencjał analizy osobowości”. Wciąż zachodzę w głowę, jak to możliwe, że młoda, wykształcona i skądinąd światowa kobieta, która ma ciekawą pracę może przeobrazić się w tak naiwną i nierozsądną istotę, która... Powieść z szaleńczym tempem? Thriller wywołujący klaustrofobię? Mrozi krew w żyłach? Poważnie? Mój blurb brzmiałby tak: „naciągana nielogiczna fabuła, płascy bohaterowie i zmarnowany potencjał analizy osobowości”. Wciąż zachodzę w głowę, jak to możliwe, że młoda, wykształcona i skądinąd światowa kobieta, która ma ciekawą pracę może przeobrazić się w tak naiwną i nierozsądną istotę, która zamiast szukać ratunku zachwyca się manierami swojego męża, jednocześnie chyba zapominając, jakim jest psychopatą. Albo jak do tego doszło, że główny bohater tak uporczywie kreowany na nadinteligentnego i przebiegłego sadystę dał się tak banalnie podejść! No i o co chodzi z tymi rodzicami, którzy zrzekli się praw do nastoletniej córki z zespołem Downa i wyjechali do Nowej Zelandii na „new happy life”? Czemu to miało służyć? Kto w ogóle tak robi? Pomysłu z Dżordżem Kuny nawet nie skomentuję. Naprawdę przecieram oczy ze zdumienia czytając te wszystkie zachwyty, bo moim zdaniem autorka jawnie żeruje na naiwności czytelników. W dodatku garściami czerpie z czyichś pomysłów i leci po utartych schematach nawet się nie wysilając. Tak wiele sytuacji było tutaj niedorzecznych i wręcz groteskowych, że kompletnie nie jestem w stanie w nie uwierzyć. W dodatku nie dość, że wszystko tłumaczone jest łopatologicznie (zapewne w obawie, że gamoniowaty czytelnik sam by się nie domyślił) to jeszcze te zdania są tak proste i bez polotu, że litości. Nie kupiłam tej historii. Zabrakło wnikliwości i zgłębienia tematu, zwłaszcza psychiki czarnego charakteru. Na zakończeniu zwyczajnie śmiechłam. Od czegoś czym zachwyca się pół świata wymagałam więcej, ale może w tym właśnie problem. PR-owcy chapeau bas!

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
421 291 15061
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (288)

Ulubieni autorzy (5)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (18)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd