Marcin Waincetel 
27 lat, mężczyzna, Wrocław, status: Redaktor, ostatnio widziany 1 rok temu

Teksty redakcyjne

05-08-2018
Publicystyka

Poszukujemy. Ale czego? Zmierzamy. Ale dokąd? I właściwie w jakim celu? George R.R. Martin, twórca „Pieśni lodu i ognia”, powiedział kiedyś, że „ten, kto czyta książki, przeżywa tysiąc żyć zanim umrze. Ten, kto nie czyta, żyje tylko raz”. Cóż, autorowi, który specjalizuje się w uśmiercaniu swoich literackich bohaterów, z pewnością powinno się zaufać – kultowy twórca z pewnością zna się na rzeczy. I, tak naprawdę, trafia w sedno. 

31-05-2018
Rozmowy

Zapraszamy do lektury wywiadu z Peterem V. Brettem, który przeprowadził dla nas Marcin Waincetel. Co to znaczy, że boimy się tego, co jest nieznane? Skąd pojawił się pomysł na cały cykl? W jakie wartości wierzy amerykański autor? I co z tym wszystkim ma wspólnego problem imigracji czy dowody na (nie)istnienie Boga? 

10-02-2018
Publicystyka

Ludzkie ciało to tylko forma, w dodatku nietrwała, podatna na destrukcje, stąd też esencji człowieczeństwa należy poszukiwać w czymś innym – choćby za sprawą inteligencji, świadomości oraz duszy. Oto i wielkie tematy podejmowane przez twórców literatury, szczególnie z cyberpunkowego nurtu, o czym przekonuje Richard K. Morgan, autor kultowej już obecnie powieści „Modyfikowany węgiel”.

14-01-2018
Publicystyka

Wyjątkowo śmiały, żeby nie powiedzieć diaboliczny plan zrównania się człowieka z postacią Boga-Stwórcy i próba oszukania niezmiennych praw rządzących światem natury – to dwa wielkie tematy stanowiące o wartości „Frankensteina”. Historia stojąca za powstaniem słynnej powieści jest tematem interesującym samym w sobie, podobnie jak obraz życia i twórczości Mary Shelley, literackiej matki nieśmiertelnego monstrum.

25-12-2017
Publicystyka

W czasie świąt dzieją się rzeczy niezwykłe, zwierzęta zaczynają mówić ludzkim głosem, a ludzie (czasem) przechodzą głęboką metamorfozę. Jak Ebenezer Scrooge, bohater „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Jak literatura ma się do rzeczywistości? Czy w prawdziwym życiu Dickens postępował tak szlachetnie, jak przystało na autora moralitetu z czasów epoki wiktoriańskiej? Czy Scrooge istniał naprawdę? I kim była Mary Hoghart?

23-12-2017
Publicystyka

„Dawno, dawno temu w odległej galaktyce...”. Słynne zdanie wprowadzające do uniwersum „Gwiezdnych wojen” może sugerować, że jest to baśń. Niezwykła, bo dziejąca się w kosmosie. Poznajmy najlepsze opowieści literackie „Gwiezdnych wojen”!

09-12-2017
Rozmowy

O polskim romantyzmie i brytyjskich powieściach groszowych, demokratyzacji krytyki, eksperymentach literackich i tym, czego w szuka w literaturze jako czytelnik z Krzysztofem Piskorskim, autorem „Czterdzieści i cztery”, rozmawia Marcin Waincetel.

15-08-2017
Publicystyka

Pisarz, dyplomata, inżynier, technik, wynalazca, intelektualista, humanista, wreszcie tajny agent francuskiej armii z czasów II wojny światowej. Unikatowa sylwetka Pierre’a Boulle'a mogłaby posłużyć za gotowy materiał pod scenariusz filmowy, to więcej niż pewne, i faktycznie stało się tak częściowo za sprawą kultowej historii „Most na rzece Kwai”.

23-07-2017
Varia

Stephen King na rynku literatury, głównie w konwencji grozy oraz opowieści niesamowitych, króluje od lat. A właściwie dekad, jeśli chcemy być dokładni – wszak premierę „Carrie”, debiutanckiej powieści pisarza datuje się na 1974 rok! Jeden z najlepiej zarabiających, najchętniej czytanych autorów ze zmiennym szczęściem radzi sobie jednak w świecie kina i telewizji. Wiele wskazuje jednak na to, że rok 2017 może być przełomowy w kontekście ekranizacji dzieł amerykańskiego pisarza. 

09-06-2017
Rozmowy

Bartosz Szczygielski to publicysta, recenzent, znawca literatury kryminalnej. W debiutanckiej powieści „Aorta” zabiera nas do Pruszkowa, w którym wciąż słychać echo mafijnych porachunków z lat 90. Z rozmowy z autorem dowiecie się, skąd wziął się pomysł na książkę, dlaczego można ją porównywać do serialu „True Detective”, na czym polega smolisty humor, a także – między innymi – o tym, że kobiece bohaterki w kryminale potrafią być bardzo charakternymi postaciami.

Moja biblioteczka
305 1 132
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (5)

zgłoś błąd zgłoś błąd