rozwiń zwiń

17. Targi Książki w Krakowie

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.10.2013

Czołowe wydawnictwa, osobistości świata kultury, tłumy spragnionych kontaktów z pisarzami i setki najpoczytniejszych autorów z Polski oraz zagranicy, a wśród nich m.in. Jonathan Carroll. To wszystko na największym, zbliżającym się wydarzeniu branżowym w Polsce. 

17. Targi Książki w Krakowie

17. edycja Targów Książki w Krakowie odbędzie się w dniach od 24 do 27 października 2013 roku. Do tej pory tę wydawniczo-księgarską imprezę odwiedziło ponad ćwierć miliona osób, w zeszłym roku uczestniczyło w niej około 34 tysięcy miłośników literatury. Swój udział w Targach oprócz wspomnianego Carrolla potwierdzili również inni zagraniczni twórcy m.in. : jedna z najpoczytniejszych niemieckich autorek kryminałów Nele Neuhaus, nagrodzona za najlepszą szwedzką powieść kryminalną ("Krew, którą nasiąkła") Åsa Larsson, autorka bestselerowej "Carycy" Ellen Alpsten oraz włoski twórca fantastyki Carlo A. Martigli. 

Ponadto w Krakowie będzie można spotkać m.in.: prof. Władysława Bartoszewskiego, Ritę Gombrowicz, Julię Hartwig, Jerzego Iwaszkiewicza, Ryszarda Kalisza, Marka Kamińskiego, Ignacego Karpowicza, Ryszarda Krynickiego, Dorotę Masłowską, Beatę Pawlikowską, Jerzego Stuhra, Szczepana Twardocha oraz Krzysztofa Ziemca.

Podczas tegorocznej edycji Targów ich uczestnicy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w wydarzeniu promującym czytelnictwo oraz twórczość Juliana Tuwima. Maraton czytania dzieł poety potrwa przez cztery dni, co w praktyce oznacza tysiące uczestników oraz blisko 30 godzin nieustannego pochłaniania słów. Wszystko uwiecznione zostanie okiem kamery, a najciekawsze interpretacje zostaną zmontowane i opublikowane na kanale You Tube Targów i profilu wydarzenia na Facebooku. Akcja jest wkładem organizatorów w obchody Roku Poety. 

Od 2011 roku organizatorzy wydarzenia wyróżniają tytułem Ambasadora Targów Książki cztery postaci polskiej sceny kulturalnej, które promują zarówno czytelnictwo, jak i ideę  imprezy. Decyzją Targów w Krakowie tytuł ten otrzymają w tym roku ks. Adam Boniecki i Michał Rusinek. Z kolei Honorowa Rada Patronacka wskazała Henryka Podolskiego. Czwartą osobę typują fani imprezy na Facebooku. Jeżeli ktokolwiek z Was ma propozycję, do kogo jeszcze powinien powędrować tytuł Ambasadora, może zgłaszać kandydatury na facebookowym profilu Targów. 

W ramach Salonu Małych Ojczyzny, którego celem jest zwrócenie uwagi na odrębność kulturową i językową, promowana będzie kultura i tradycja Kaszub, w tym głównie literatura poświęconej temu regionowi. 

Każdego roku w trakcie Targów rozstrzyga się również wiele konkursów, nie tylko branżowych, ale także związanych bezpośrednio z czytelnikami, ich wyniki są swego rodzaju wyznacznikiem trendów. Najważniejszym rozstrzygnięciem jest wyłonienie laureata w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza, czyli nagrodzenie dzieła o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. W roku ubiegłym nagrodę otrzymał prof. Andrzej Friszke.

Wśród targowych wystawców nie zabraknie oczywiście naszego serwisu. Zapraszamy na stoisko P6.

Więcej informacji dotyczących Targów znajdziecie na stronie: www.ksiazka.krakow.pl.

Lubimyczytać.pl objęło 17. Targi Książki w Krakowie swoim patronatem medialnym


komentarze [0]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się