Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Układ tekstu został starannie przemyślany i jest przejrzysty oraz poręczny – ułatwia szukanie interesujących kwestii czy konkluzji, bowiem tom podzielono na rozdziały, zbierające najpi...

O sztuce zszywania rodziny

Autor recenzji:
7 (20 ocen i 4 opinie)

Tempo zmian społecznych, które aktualnie obserwujemy, jest niesłychanie wysokie i nie spotykane wcześniej w skali globalnej. Specjaliści badający te zmiany: socjolodzy, pedagodzy i psycholodzy starają się w swoich publikacjach (najczęściej artykułach i pracach badawczych) opisywać nowe zjawiska, ale mija nieco czasu nim zainteresowani danym tematem czy zagadnieniem otrzymują dłuższe opracowanie na dany temat w zwartej formie książki. Nie inaczej rzecz ma się w odniesieniu do zmian dotyczących rodziny – oto bowiem dopiero pod koniec zeszłego roku otrzymał czytelnik polski publikację książkową „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, będącą zapisem rozmowy znanego psychologa i psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera oraz dziennikarki „Zwierciadła” piszącej o wychowaniu Aliny Gutek. To pierwsza na naszym rynku wydawniczym, i zapewne nie ostatnia, próba opisania i analizy zjawiska rodzinnych patchworków. Zapełnia tym samym lukę w kwestii informacji w powyższym temacie, podanych w sposób popularnonaukowy czy raczej poradnikowy, zatem skierowany nie do specjalistów, ale do samych zainteresowanych – rodziców i dzieci, dla których rodzina patchworkowa to codzienność.

Co jednak znaczy samo to pojęcie? To taki system rodzinny, w którym każdy z rodziców miał wcześniej inną rodzinę (małżonka lub partnera oraz dzieci) i „wnosi” ze sobą swoje dzieci (wszystkie lub wybrane) do nowej rodziny, poza tym pojawiają się także dzieci wspólne założycieli nowej rodziny. Inaczej rzecz ujmując: w rodzinie tej mamy dzieci z trzech różnych związków (lub więcej) oraz dorosłych będących przynajmniej jednym z rodziców tych dzieci. Nie jest łatwo ubrać to w słowa, ale zapewne każdy czytelnik rozumie, o jakim rodzaju rodziny tu mowa. Czasami nazywa się je „drugimi” rodzinami, choć w istocie mogą być trzecimi, czwartymi itd. Zgodnie z danymi statystycznymi GUS z 2016 roku rozwiodło się 64 tysiące małżeństw na 193 tysiące zawartych, co stanowi 33 procent. W niektórych województwach (np. w lubuskim) rozwodzi się co drugie małżeństwo. Statystyki nie uwzględniają związków niesformalizowanych, które także się rozstają. Wszystkie te osoby, posiadające dzieci, mogą zakładać nowe rodziny i w ten sposób powstaje rodzina patchworkowa.

Wojciech Eichelberger, jako doświadczony terapeuta, dzieli się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami na temat problemów rodzin patchworkowych, ale i ich szans na nowe doświadczenia i realizację potrzeb wszystkich członków tych rodzin. Odwołuje się także do swoich osobistych doświadczeń w tym temacie, co z jednej strony może stanowić dodatkowy atut książki, a z drugiej – podważać bezstronność i profesjonalizm w obiektywnym ujęciu tematu. Rozmowę prowadzi Alina Gutek – doświadczona dziennikarka, od wielu lat pisząca dla „Zwierciadła”, specjalizująca się w tematyce wychowania i psychologii. Jej obecność wnosi tym samym ciekawe spojrzenie, bowiem raz jest profesjonalną dziennikarką, a innym razem stawia się w pozycji zainteresowanego tematem, ale niezbyt rozumiejącego czytelnika zadając dodatkowe, czasem z pozoru banalne pytania, a tym samym niejako wyprzedzając wątpliwości odbiorców książki.

Układ tekstu został starannie przemyślany i jest przejrzysty oraz poręczny – ułatwia szukanie interesujących kwestii czy konkluzji, bowiem tom podzielono na rozdziały, zbierające najpierw kwestie rodziców – założycieli nowej rodziny, potem wychowywanych w nich dzieci z wielu systemów, następnie dalszej rodziny i przyjaciół, czasu wolnego, spędzania świąt, komunikacji itd. Na końcu każdego z nich zawarto podsumowanie w formie wskazówek do zapamiętania. Wątpliwości budzić może tylko forma niektórych z nich, ujęto je bowiem w zdania zaczynające się od partykuły przeczącej „nie”. Nawet początkujący psycholog wie, że ważne do zapamiętania zdania, afirmacje, wskazówki czy cele powinny być sformułowane w formie pozytywnej, nie przeczącej, bowiem mózg nie koduje przeczenia. Inne przeoczenie to podanie przywołanego w kontekście tematu patchworkowych rodzin tytułu amerykańskiego filmu z 1995 roku z Winoną Rider w roli głównej jako „Jak uszyć amerykańską kołdrę” czyli dosłowne przetłumaczenie na język polski oryginalnego tytułu filmu, podczas gdy ten, doskonale znany w naszym kraju z licznych powtórek w telewizji publicznej, zatytułowano „Skrawki życia”.

Publikacja bez wątpienia zasługuje na uwagę zarówno osób bezpośrednio zainteresowanych tematem, czyli żyjących na co dzień w patchworkowych rodzinach, jak i specjalistów, pracujących zwłaszcza z dziećmi wychowywanymi w tych rodzinach: nauczycieli, pedagogów, psychologów, psychiatrów czy pracowników socjalnych, ale także innych profesjonalistów mających z nimi bezpośredni czy pośredni kontakt: lekarzy, prawników czy naukowców badających temat (m. in. socjologów). Z uwagi na jej prekursorski charakter zainteresować może jednak każdego czytelnika, ciekawego świata i nowych zjawisk społecznych. Książka napisana została bardzo przystępnym i klarownych stylem, dzięki czemu lektura jest szybka i przyjemna. Bardziej wnikliwych czytelników skłonić może do refleksji oraz sprecyzowania własnego zdania nie tylko na kwestie przemian rodziny, ale także i wychowania w ogóle. Tom stanowić może także inspirację do dyskusji na warsztatach lub sprowokować do wypracowania nowych, odmiennych stanowisk wobec tego nowego zjawiska, ale także innych metod pracy z nowym rodzajem systemu rodzinnego.

Jowita MarzecTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Powiązane treści
Patronaty tygodnia

Pomimo tego, że jest dopiero połowa listopada, to w naszych patronatach czuć już bożonarodzeniową atmosferę! Sprawdźcie koniecznie co przygotowaliśmy dla was w tym tygodniu i może któryś z tytułów nada się na prezent dla bliskiej osoby...


więcej
więcej powiązanych treści

Opinie czytelników


O książce:
Równonoc

"Równonoc" Anny Fryczkowskiej jest strasznie smutną powieścią. Smutek przeszywa ją od okładki, poprzez pierwsze słowa, kończąc na ostatniej...

zgłoś błąd zgłoś błąd