Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Jak możemy dowiedzieć się już na wstępie, powstanie tej książki ma pewien szczególny powód. Mianowicie ukazane w niej materiały mają być nowym otwarciem na zrozumienie relacji Hłaski z ...

Powrót po latach

Autor recenzji:
Tytuł książki: Listy i Pamiętnik
Autor książki: Marek Hłasko
7,1 (20 ocen i 2 opinie)

Istnieją takie pozycje książkowe, które powinny mieć zawartą specjalną adnotację – wyłącznie dla fanów. Choć pojawiają się na rynku dostępnym dla wszystkich, tak naprawdę skierowane są do wąskiego grona odbiorców i poza nim, raczej trudno będzie o zdobycie oddanych czytelników. Sytuacja ta znakomicie pasuje do zbioru „Listy i Pamiętnik”, w którym znajdziemy zarówno korespondencję, jak i pamiętniki z młodości Marka Hłaski.

Jak możemy dowiedzieć się już na wstępie, powstanie tej książki ma pewien szczególny powód. Mianowicie ukazane w niej materiały mają być nowym otwarciem na zrozumienie relacji Hłaski z jego matką i ojczymem, które na przestrzeni lat doczekały się zupełnie odmiennych interpretacji. Wprowadzenie dokładnie oprowadza po tej kwestii, pozwala zrozumieć poszczególne strony barykady i świetnie sprawdza się jako omówienie i przybliżenie tematu.

Samej treści nie ma tu wiele, ale nietrudno zrozumieć, że dla najbardziej zainteresowanych losami kultowego twórcy, może być ona nieoceniona. Pozwala przyjrzeć się dynamice toczących się relacji z najbliższymi osobami z innej strony i zobaczyć, jak zmieniała się ona przez lata. Większość z listów nie jest specjalnie rozbudowana, ale gdy połączyć je w całość, można otrzymać z tego całkiem interesujący portret.

Jednakże ciekawiej od więzi epistolarnej prezentują się moim zdaniem pamiętniki. Nie dość, że w końcu mamy do czynienia z bardziej rozbudowaną narracją, to nawet sam czas i miejsce towarzyszące spisywanym wydarzeniom ma znaczenie. Perspektywa dziecka jest niezwykła, pozwala zauważać niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły. Także sprawić coś z pogranicza humoru, którego sam twórca w danym momencie się nie spodziewał.

„Listy i pamiętnik” mają ściśle określonego odbiorcę i dla takiego mogą okazać się dobrą inwestycją. Nawet jeśli nie zawierają zbyt wiele materiału, to jego znaczenie w zupełności powinno do satysfakcji wystarczyć. Tymczasem czytelnik z przypadku raczej nie ma tu czego szukać. Choć wprowadzenie bardzo dobrze określa meandry relacji Hłaski z bliskimi, to bez oddania dla jego życia i twórczości, trudno będzie się do tych materiałów przekonać.

Patryk RzemyszkiewiczTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Koszmary zasną ostatnie

Trzecia część , tak jak poprzednie , to bajka kryminalna . Akcja poplątana i często mocno naciągana , jednak czyta się dobrze i dostarcza niezłej rozr...

zgłoś błąd zgłoś błąd