Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Książka ukazuje złożoną pod względem psychologicznym sytuację głównej bohaterki: rozdarta między nienawiścią a ślepym uwielbieniem, pragnieniem wolności a miłością do ojca i moczar...

W więzieniu bez ścian

Autor recenzji:
Tytuł książki: Córka króla moczarów
Autor książki: Karen Dionne
6,74 (1097 ocen i 217 opinii)

Helena kocha ojca. To on uczy ją wszystkiego o otaczającym świecie. Zabiera na wyprawy po moczarach. Snuje długie opowieści. Chata i mokradła są ich całym światem. A cały ich świat jest więzieniem.

Po latach przetrzymywania przez ojca na moczarach Helena wraca do społeczeństwa. Zmienia nazwisko, zakłada rodzinę, prowadzi mały biznes i nareszcie jej życie zaczyna się układać. Do czasu, kiedy jej ojciec ucieka z więzienia – a wtedy rozpoczyna się polowanie. Tylko kto jest w nim myśliwym, a kto ofiarą?

„Córka Króla Moczarów” Karen Dionne to przejmująca historia o kobiecie, która usiłuje rozprawić się z ciążącymi nad nią wydarzeniami z przeszłości. Poznajemy Helenę kilkanaście lat po odzyskaniu wolności i stopniowo z jej wspomnień możemy się dowiedzieć, przez jakie przeszła piekło. Książka ukazuje złożoną pod względem psychologicznym sytuację głównej bohaterki: rozdarta między nienawiścią a ślepym uwielbieniem, pragnieniem wolności a miłością do ojca i moczarów, potrzebą akceptacji a poczuciem odrzucenia i wyrzutami sumienia. Pokazuje, przez co przechodzą porwane osoby, emocjonalnie uzależnione od swojego prześladowcy. To bardzo wiarygodna historia, a jej prawdopodobieństwo tym bardziej przyprawia o dreszcze.

Ciekawy jest też sposób, w jaki autorka komponuje swoją opowieść: teraźniejszość przeplata się z przeszłością, baśń Andersena z indiańskimi legendami i wierzeniami. Najciekawsze wydały mi się retrospekcje o życiu na moczarach a także opis trudnego i rozczarowującego procesu przystosowywania się bohaterki do „normalnego” życia.

Krajobraz Górnego Półwyspu w stanie Michigan zdecydowanie przyczynia się do tworzenia klimatu powieści: długie, mroźne zimy, chmary owadów, rozlewiska i dzikie zwierzęta równocześnie przerażają i zachwycają. Helena żyje co prawda terroryzowana przez despotycznego ojca, ale zarazem jest pełna podziwu dla jego znajomości przyrody i umiejętności radzenia sobie z dala od cywilizacji.

Karen Dionne stworzyła thriller psychologiczny osadzony w oryginalnej scenerii, ukazujący rozwój głównej bohaterki, która dla odmiany nie jest bezwolną ofiarą czekającą na ratunek, ale zdecydowanie bierze sprawy w swoje ręce.

Agnieszka Kruk

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Alicia Vikander w ekranizacji „Córki króla moczarów”

Nagrodzona Oscarem Alicia Vikander zagra główną rolę w filmowej adaptacji książki Karen Dionne „Córka króla moczarów”.

Poznajcie Córkę króla moczarów

11 października nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się powieść amerykańskiej autorki Karen Dionne, zatytułowana „Córka Króla Moczarów”. Jej bohaterka – Helena Pelletier, tak jak postać z baśni Andersena, posiada dwie osobowości – jednocześnie jest łagodną kobietą i psychopatką gotową zrobić wszystko, by dopaść swojego ojca, zanim on dopadnie ją.

Opinie czytelników

O książce:
Kuracjusz. Zapiski z Kuracji w Baden

Pełna uroku i głębokiej refleksji opowieść z życia kuracjusza a Baden. Nieco nostalgiczna, nieco filozoficzna, a przy tym zdumiewająco lekka, ale i wy...