Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Tajemnice w tajemnicach

Autor recenzji:
Tytuł książki: Ciemna strona
Autor książki: Tarryn Fisher
7,22 (486 ocen i 127 opinii)

Przytulna chata na odludziu, za oknem śnieg, drewno w kominku, dobrze zaopatrzona spiżarnia, w salonie książki, szafa pełna nowych ubrań. Wymarzony weekend? Początek ciepłego romansu? Nie, tak zaczyna się mroczny thriller Tarryn Fisher.

Popularna pisarka Senna Richards budzi się w nieznanym domu, w swoim nowym więzieniu. Kto ją tu zamknął i dlaczego? Co musi zrobić, aby odzyskać wolność? Dzień po dniu coraz bardziej osuwa się w ten klaustrofobiczny koszmar, szukając rozwiązania zagadki we własnej bolesnej przeszłości.

Tarryn Fisher drobiazgowo komponuje swoją powieść. Zaczyna od teraźniejszości, żeby następnie cofnąć się do przeszłych wydarzeń. Z czasem cała sytuacja nabiera coraz większego sensu i głębi: wraz Senną odkrywamy, w jaki sposób jej przeszłość wiąże się z kolejnymi elementami wyposażenia tego niecodziennego więzienia. Cały dom okazuje się złożoną zagadką, jak pewnego rodzaju Escape Room, w którym motywem przewodnim jest przeszłość bohaterki. Przeszłość, o której ze wszystkich sił starała się zapomnieć.

Pomysł ze „spersonalizowanym” więzieniem okazał się bardzo udany, z łatwością można odczuć duszącą, niepokojącą atmosferę tego miejsca. Główna bohaterka okazuje się złożoną postacią: każdy ma jakąś ciemną stronę, ale u niej ta mroczna część wydaje się dominować, odcinając ją od ludzi. Senna równocześnie irytuje i budzi współczucie, jest za razem silna i wrażliwa, poznaczona fizycznymi i psychicznym ranami z przeszłości. Obecna sytuacja zmusza ją do rozdrapania dawnych blizn, pozostaje tylko pytanie, czy po tym zabiegu wreszcie się zagoją, czy też rozjątrzą się, zatruwając wszystko, co jej pozostało? I kto za tym wszystkim stoi? Jaki ma w tym cel?

Ciekawa jest również rola, jaką w powieści odgrywa muzyka i sztuka – oba te elementy komponują się z przeżyciami bohaterki, doskonale je uwydatniając. Warto w czasie lektury zatrzymać się i odszukać w Internecie wspomniane w książce obrazy i utwory, aby mocniej wczuć się w jej atmosferę.

Tarryn Fisher stworzyła złożony thriller psychologiczny z elementami kryminału, a nawet romansu. Mroczny, wciągający i zapadający w pamięć.

Agnieszka Kruk

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Patronaty tygodnia

Rozpoczął się listopad, a jesień zadomowiła się na dobre. Wieczory pod kocykiem i z gorącą herbatą umili wam nasza cotygodniowa lista patronatów. Z nowymi powieściami wracają Remigiusz Mróz i Zygmunt Miłoszewski, więc emocji na pewno nie zabraknie! A jeśli szukacie czegoś na osłodzenie paskudnej pogody, to polecamy „Pudełko z marzeniami” duetu Witkiewicz-Rogoziński.

Opinie czytelników

O książce:
Lampiony

Lampiony Bondy, pomimo tego, że ich akcja rozgrywa się w moim ukochanym mieście, nie wznieciły we mnie pożaru. Mocno przerysowane postaci, fabuła pogm...