Klik, klik – i już Cię nie ma

poczytne poczytne
02.11.2017
Okładka książki Krótki sznur Matthew FitzSimmons

Ameryką wstrząsa informacja o porwaniu nastoletniej córki wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Po dziesięciu latach od zaginięcia Suzanne, pojawia się nowy trop w sprawie – mail ze zdjęciem plecaka dziewczynki. Służby specjalne na nowo podejmują się rozwiązania problemu, jednak tym razem proszą o wsparcie Gibsona Vaughna – legendarnego hakera, a prywatnie najlepszego przyjaciela zaginionej z dziecięcych czasów. Czy zaangażowanie w śledztwo bliskiej osoby Suzanne pomoże w rozwiązaniu go?

Dużym plusem „Krótkiego sznura” jest główny bohater. Matthew FitzSimmons nadał Gibsonowi Vaughn ciekawą przeszłość, ponieważ jako nastolatek był jednym z najbardziej poszukiwanych hakerów w Ameryce, później został żołnierzem piechoty morskiej, a to nie wszystko, co autor zdradza na jego temat w książce. Podstać Gibsona jest dobrze przemyślana, czytelnik chce poznać jego historię, która nie jest nierealna.

Przeszkadzali mi za to agenci prowadzący śledztwo Suzanne. Momentami wydają się być naiwni, choć wykonują tę pracę już od wielu lat. Wydaje mi się, że jak na doświadczonych specjalistów czasami działali po omacku i nie kierowali się zdobytym już doświadczeniem. Albo to ja naczytałam się już za dużo kryminałów, przez co mam już „sprawdzone” sposoby na rozwiązywanie podobnych problemów.

Po pozycji o nadzwyczaj zdolnym hakerze spodziewałam się nieco bardziej komputerowych wątków. Zdań brzmiących na informatyczną czarną magię, na które wyjaśnienie bym czekała. Ponadto, po zapytaniu znajomego informatyka o jedną z metod wykorzystanych w fabule, okazało się, że istnieją o wiele prostsze sposoby na rozwiązanie problemów niż te przedstawione w książce.

Pomimo kilku potknięć, książka fabularnie jest spójna. Dobrze się ją czyta, chociaż warto mieć na uwadze, iż jest to debiut autora, więc niektóre fragmenty mogą wydawać się niepotrzebne bądź niedopracowane (jak te prze chwilą wspomniane). Pozostaje mieć nadzieję, że następna część z serii o Gibsonie będzie tylko lepsza.

Katarzyna Muszyńska