rozwiń zwiń

Walka za naszymi plecami

skygge skygge
18.06.2012
Okładka książki Gra o tron George R.R. Martin

Zawsze byłam zdania, że powinno się słuchać audiobooków książek słabych, aby daremnie nie psuć wzroku, ewentualnie tych, które już znamy i chcemy porównać do papierowej wersji. Dlatego po „Grze o tron” nie spodziewałam się niczego specjalnego. Zachęcona jednak wieloma pozytywnymi komentarzami postanowiłam sama ją sprawdzić.

Moja recenzja będzie traktować o stronie technicznej wydania. Myślę, że nie ma sensu po raz kolejny rozpisywać się w kwestii fabuły samej książki. Wszyscy, którzy przeczytali „Grę o tron” wiedzą, że jest to wielowątkowa, niesamowita powieść, urzekająca każdego fana książek fantastycznych z historią w tle. Dlatego polecam sięgnąć po recenzje tych właśnie osób.

To co pokazała audioteka.pl przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Jest to po prostu majstersztyk, profesjonalnie skonstruowana forma słuchowiska.

Muzyka, dźwięki szumu lasu albo uderzenia stali powodują wstrzymanie oddechu, natomiast perfekcyjnie dobrane głosy postaci wielokrotnie wywołują gęsią skórkę. Trzeba przyznać, że to przede wszystim aktorom należą się szczególne oklaski. W audiobooku pojawiają się znane nazwiska i są to artyści o idealnej dykcji, mocnej barwie głosu i świetnej intonacji, którzy potrafią wczuć się w swoją rolę.

Narrator spisał się znakomicie. Jego głos jest idealnie wkomponowany w ścieżkę dźwiękową. Świetnie prowadzi nas po krainie wymyślonej przez pisarza. Umie nadać odpowiednie tempo akcji i budować klimat: od neutralnego opisu postaci poprzez dynamiczne walki, aż po wprowadzenie subtelnej nutki ironii.

Całe przedsięwzięcie złożono na barki Roberta Więckiewicza, powierzając mu głos głównego bohatera. I chociaż należę do osób mających go odrobinę dosyć, to w tym wypadku nie mogę temu aktorowi niczego zarzucić. Wysławia się raczej niczym cwany zawadiaka aniżeli dostojny lord, jest to jednak miłe dla ucha i nadaje czytanej powieści świeżości. Jakkolwiek aktor by nie brzmiał, jest po prostu wiarygodny.

Pomimo mojej niechęci wobec audiobooków, muszę przyznać, że „Gra o tron” niejednokrotnie mną wstrząsnęła. I to nieważne, czy słuchając, siedziałam w zaciszu domu, czy jechałam autobusem.

Polecam wszystkim. Zarówno tym, którzy już przeczytali i tym, którzy mają to jeszcze przed sobą. Audiobook jest równie ujmujący, choć oddziałuje na zupełnie inne zmysły. Słysząc kroki, uderzenia mieczy czy krzyki przegranych, mamy nieopisane wrażenie, że krwawa gra o tron rozgrywa się tuż za naszymi plecami.

Katarzyna Barańska