rozwiń zwiń

Bang, Bang i do przodu!

swita77 swita77
18.08.2017
Okładka książki Bang bang! Wystrzałowy samochód Ian Fleming Logo Patronat

Nareszcie polskie wydanie! Ian Fleming znany głównie jako twórca serii o Jamesie Bondzie napisał jedyną książkę dla najmłodszych, ale za to jaką! Zainspirowany wyścigówką księcia Zborowskiego Fleming tworzył historię niezwykłego auta dla swojego syna Caspara. I może gdyby nie znajomy pisarza, nie ujrzałaby ona światła dziennego. Na szczęście dzięki jego namowom Fleming wydał powieść drukiem i ponad pół wieku od premiery trafia do rąk polskich czytelników.

Nietuzinkowa rodzina Pottów: tata - komandor Caractacus, Mimsie oraz bliźniaki Jeremy i Jemima mieszkają w lesie nad jeziorem. Caractacus jest ekscentrycznym wynalazcą a kiedy za honorarium za jeden z wynalazków (smaczny, ale trochę cudaczny, przyznaję) rodzina kupuje wrak wyścigówki, tata przywraca ją do dawnej świetności. Obdarzony niezwykłymi właściwościami samochód za uratowanie od śmierci na złomowisku odwdzięczy się w dwójnasób, uatrakcyjniając rodzince przejażdżki i pewną wycieczkę. Coś musi być na rzeczy, bo auto ma niespotykaną rejestrację: MAGI3NY. Ale o tym przeczytajcie sami!

„Bang Bang” to opowieść przygodowa utrzymana w szpiegowskich klimatach, pełna zaskakujących zdarzeń, mknącej niczym samochód wyścigowy akcji, czasami mrożących krew w żyłach, a czasami zabawnych przygód. Autor Bonda ma wyborne poczucie humoru, a swoich bohaterów portretuje często z przymrużeniem oka. Gangsterzy bywają nierozgarnięci a dzieci, wiadomo, bystrzejsze od dorosłych. Poza tym nie zabraknie tego, z czego Fleming jest najbardziej znany: pościgi, wybuchy, afery i porwania. Fabułę ubarwiają różne ciekawostki, również z dziedziny motoryzacji.

A wracając do szybkiego jak błyskawica samochodu: on istniał naprawdę i to w dwóch egzemplarzach. Skonstruował go Louis Zborowski, książę o nieposkromionej fantazji i z dość zasobnym kontem. Działo się to w latach 20., a wyjątkowy wehikuł otrzymał nazwę Chity Chity Bang Bang. Autor niniejszej książki miał szczęście zobaczyć go na własne oczy. Na podstawie powieści Fleminga w 1968 roku powstał familijny musical „Nasz cudowny samochodzik”. Scenariusz stworzyli Ken Hughes i Roald Dahl, znalazła się w nim nawet rola dla Benny Hilla.

Scenariusz „Bang Bang” wydał mi się znajomy: tak wygląda przepis na klasyczną, rodzinną opowieść, utrzymaną w klimacie retro. Taką, jakie dziś wydaje się rzadko a najczęściej można je znaleźć wśród lektur dzieciństwa. Stąd też książka powinna spodobać się starszym czytelnikom mającym dzieci, a może nawet wnuki. Doskonałe tłumaczenie Katarzyny Szczepańskiej-Kowalczuk zachęca do wspólnego czytania, a przy tym zachowuje ten specyficzny staroświecki urok dawnych powieści dla dzieci. Podobnie jak ilustracje Joego Bergera idealnie wpisujące się w klimat tej urokliwej, nieco zwariowanej historii.

Powieść Fleminga oczarowuje dowcipem, codziennością doprawioną odrobiną magii, zachwyca urokiem książek Edith Nesbit czy Mary Norton. Pamiętacie te wszystkie fantastyczne zwierzęta, feniksy, magiczne dywany, łóżka z czarodziejskimi gałkami? „Bang Bang” jest jak podróż do przeszłości i sentymentalnych lektur dzieciństwa, które rozpalały wyobraźnię: przedmioty obdarzone nadprzyrodzonymi właściwościami pozwalały zamienić zwyczajny dzień w ekscytującą przygodę. Dla dorosłych to będzie powrót do szczenięcych lat, do książek czytanych i uwielbianych a młodsi czytelnicy, mam nadzieję, odnajdą w niej beztroskę dzieciństwa, gdy zwyczajne życie nabierało niezwykłych barw i wszystko wydawało się prostsze.

Magdalena Świtała