rozwiń zwiń

Świat stoi otworem

DziewczęZksiążką DziewczęZksiążką
21.04.2017
Okładka książki Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą Malwina Wrotniak

Od lat emigracja kojarzy się nam z przymusem, wyjazdem za chlebem, opuszczaniem rodziny z konieczności, z ucieczką przed biedą, PRL-em i szarością Polski. Zupełnie jakby za tą narysowaną na mapie kreską czaił się magiczny świat, krainy mlekiem i miodem płynące, zarobkowe eldorado tysięcy polskich robotników. Jakże zdziwić mogą zatem historie bohaterów reportażu Malwiny Wrotniak, 15 niezwykłych opowieści ludzi, którzy podążyli za marzeniami, ambicjami, miłością czy po prostu duchem przygody. Jak żyje się w innych krajach, często odmiennych od Polski tak bardzo, że na pierwszy rzut oka nie sposób się tam w ogóle odnaleźć?

Monika wyjechała do Szwecji z miłości, nauczyła się języka i chłodnych zwyczajów powściągliwych Skandynawów. Aneta i Andrzej trafili do Kataru zawodowo i zostali na dłużej, z szacunku i konieczności przystosowując się do muzułmańskich realiów rządzących się ich codziennością, również w pracy. Kinga spełnia w Kolumbii marzenie podróżnika o zwiedzaniu – prowadzi biuro podróży i pośredniczy z pełnym zaangażowaniem pomiędzy wyluzowanymi i mało solidnymi Kolumbijczykami a swoimi klientami. Barbara, mieszkanka Grecji, na własne oczy obserwuje kryzys ekonomiczny i imigracyjny w tym kraju. Mateusz, mieszkaniec Wietnamu, ćwiczy trudną sztukę zarządzania projektami wśród ludzi o zupełnie odmiennym podejściu do terminów i zadań. Kinga wyjeżdżając na krótkie stypendium na Wyspy Owcze, nie sądziła, że jej życie zmieni się tak bardzo. Zakochała się i została tam na stałe, zmagając się z surowym klimatem tych tajemniczych i pięknych wysp. Agnieszka i Jan przenieśli się do RPA bo chcieli żyć inaczej, poznać inne kultury, zobaczyć więcej. Jak żyje im się w tak niebezpiecznym kraju, jak wychowuje się dzieci na Czernym Lądzie? Mariusz wielokrotnie nurkował na Bali jako turysta wyrywające cenne chwile odpoczynku z korporacyjnej codzienności. I pewnego razu rzucił pracę i został tam na dłużej, aby zająć się biznesem nurkowym i rodziną, którą udało mu się tam założyć.

To tylko niektóre z historii opisanych w tym cyklu rozmów z Polakami rozsianymi po całym świecie. Opowieści o ludziach, którzy podążyli za szansą na rozwój, za miłością i za przygodą. Którzy wzięli za rogi byka odmienności kulturowej i zaczęli żyć w innym kraju, poznali język, zwyczaje i kulturę swoich nowych ojczyzn. Dzielą się zatem ze swoją słuchaczką wszelkimi ciekawostkami o egzotycznych krajach i codziennych problemach, które ich zajmują. Jak radzić sobie w obcym kraju, jak przyzwyczaić się do nowych realiów, jak wytrwać bez najbliższych czy choćby kiszonych ogórków? Wydaje się trudne, ale ze wszystkich tych rozmów płynie jeden wniosek – emigracja to nie wygnanie a wygrana. Nowe przygody, nowe doświadczenia, inne spojrzenie na życie i przede wszystkim – niezapomniane wrażenia. Trzeba mieć tylko nieco odwagi i podjąć wyzwanie, świat stoi przed nami wszystkimi otworem!

Joanna Jurzyk