rozwiń zwiń

Co nowego na lewicy?

ermanism ermanism
25.05.2012
Okładka książki Koniec teorii Terry Eagleton
Średnia ocen:
6,8 / 10
13 ocen
Czytelnicy: 92 Opinie: 1

Ilekroć czyta się Terry’ego Eagletona, jest znakomicie. Brytyjska elegancja wywodu, wysoka kultura umysłowa, mistrzostwo w sztuce błyskotliwego paradoksu, efektywne destylowanie absurdu u swoich licznych adwersarzy, kapitalne poczucie humoru, promieniująca dobroć – cóż bardziej pożądanego od pisarza i duchowego przewodnika? Najchętniej nazwałbym Eagletona „G. K. Chestertonem XXI-wieku”. Są mocne przesłanki, by przypuszczać, że nie spodobałoby się to głównemu polskiemu wydawcy autora „Ortodoksji” i opowiastek o księdzu Brownie („Fronda” – przyp. T.W.); lepszego porównania jednak w swoim skromnym uniwersum porównawczym nie znajduję, a Chestertona wielbię.

Jak wiadomo, jeśli czerpać wiedzę jedynie z literatury filozoficznej, to epoka nasza jawić musi się jako czas upadku, indyjska kali-yuga. Czytamy w niej bowiem o takich apokaliptycznych wyobrażeniach jak „śmierć Boga”, „śmierć podmiotu”, „koniec człowieka”, „koniec historii”, „koniec metafizyki”, „koniec prawdy”; słowem, wszędzie trupy. „Koniec teorii” wpisuje się jednak w ten ponury nastrój jedynie tytułem. Zresztą sam Eagleton zdaje się być sceptyczny również wobec wcześniej przywołanych haseł.

W „Końcu teorii” chodzi o „teorię kulturową”, tj. najmocniejsze intelektualne narzędzie lewicy, jej rozkwit w pracach m.in. Lacana, Althussera, Foucaulta, Barthesa, Bourdieu czy Saida, dzieje jej burzliwych związków z marksizmem, dzisiejsze rozmycie i utratę pierwotnego splendoru. Eagleton rozrysowuje przed nami imponującą panoramę uwarunkowań i kontekstów historycznych, społecznych, ekonomicznych czy politycznych tytułowej „teorii”, by przejść do filozoficznej resuscytacji pierwotnych bodźców, które powołały ją do istnienia. Tempo lektury jest zawrotne. Trudno dogonić autora, serwującego ogrom informacji. „Przy okazji” rozprawiamy się z „wojującym ateizmem”, fundamentalizmem, a w szczególności – wiele miejsca się temu poświęca i robi się to niezwykle udanie – z postmodernizmem, poznajemy nowe odczytania Augustyna, Księgi Izajasza, Szekspira, Blake’a, Marksa, Pascala...

Warto dodać, że książka Eagletona adresowana jest głównie do studentów kierunków humanistycznych. Cóż lepszego nad tak porywający podręcznik?

Tomasz Wiśniewski

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja