14-03-2017

Harry Hole w demonicznej akcji

Autor recenzji: Iska
Tytuł książki: Pragnienie
Autor książki: Jo Nesbø
8,14 (800 ocen i 164 opinie)

Jo Nesbø znowu potwierdza swoją pozycję lidera na międzynarodowej arenie pisarzy kryminałów. „Pragnienie” to mocna, mroczna i wyrazista książka, napisana bardzo dobrym literackim językiem.

Tym razem pisarz przetrzymał swoich czytelników 3 lata, zanim wydał kolejną część z Harrym Hole w roli głównej. Po ostatniej części „Policji” pojawiły się trzy książki spoza serii: „Syn”, „Krew na śniegu” i „Więcej krwi” - przeczytać warto, ale przecież nic nie zastąpi soczystego, krwistego kryminału z wyrafinowanym morderstwem i suspensem. Momentami traciłam nadzieję, że jeszcze kiedykolwiek na kartach książki spotkam norweskiego policjanta. Autor uspokoił mnie (i na pewno rzesze swoich fanów) w maju 2016 roku. Wówczas, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dolnośląskiego, przeprowadziłam wywiad z Jo Nesbø w pociągu, w którym potwierdził, że pracuje nad kolejną częścią z Harrym.

Kiedy otrzymałam egzemplarz recenzencki, pojawiła się kolejna wątpliwość – czy po tak długiej przerwie i po doskonałej „Policji” Nesbø sprostał wygórowanym oczekiwaniom wygłodniałego czytelnika?

Sprostał. I to w świetnym stylu! Znajdujemy w najnowszej powieści wszystko, co jest charakterystyczne dla całej serii z Harrym Hole:

- wyrafinowaną grę z czytelnikiem – autor podsuwa nam różne tropy, które niezmiennie zaskakują; wciąga nas w intelektualną grę… i wygrywa (przynajmniej w moim przypadku);

- świetny styl – Jo Nesbø trzyma bardzo wysoki literacki poziom; „Pragnienie” to stylistyczna uczta, którą czyta się jednym tchem;

- mocną lekturę – wyszukane morderstwa to domena serii; solennie ostrzegam, że książka jest przeznaczona wyłącznie dla pełnoletnich czytelników.

I oczywiście postać Harry’ego. Tutaj chyba każdy się zgodzi, że jest to jeden z najlepszych śledczych w historii kryminałów. Pierwszorzędnie zbudowana wielowymiarowa postać z iście demonicznymi cechami. Warto podkreślić, że oprócz niego w „Pragnieniu” występuje zestaw ciekawych, bardzo wnikliwie i wiarygodnie opisanych bohaterów, wokół których kręci się wciągająca fabuła.

Jeżeli ktoś nie czytał wcześniejszych części z Harrym Hole, może śmiało zacząć od „Pragnienia”. Każda książka z cyklu to osobna całość z kryminalną zagadką i jej rozwiązaniem. Jestem przekonana, że obojętnie, po którą najpierw sięgniecie, i tak będziecie chcieli pochłonąć wszystkie, a wówczas ułoży się w całość życie głównego bohatera, które jest wątkiem spajającym 11 tomów.

Jo Nesbø nie zawiódł. Jak przystało na wymagającego czytelnika, mam jedną bardzo istotną uwagę – momentami wydawało mi się, że autor zbyt się spieszy, np. sposób wprowadzenia do akcji Harry’ego pozostawia zdecydowany niedosyt. Summa summarum, dostaliśmy jednak blisko 500 stron powieści, które w mojej ocenie powinny zostać rozwinięte o kolejne 100. A może o kolejne 200 lub 500 – czyli jak widać, już odczuwam wielkie pragnienie, które zaspokoi tylko kolejna książka Nesbø.

Izabela Sadowska

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
[KONKURS] Jak dobrze znasz Jo Nesbø?

Dziś do księgarń trafia najnowsza książka Jo Nesbø – Harry Hole powraca w Pragnieniu w demonicznej grze perwersyjnego mordercy. Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce. Ślady na jej ciele wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów, by znaleźć winnego, sprawia, że policja zwraca się do Harry'ego Hole. Były śledczy niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele w życiu stracił.

Patronaty tygodnia

Czego można spodziewać się w tym tygodniu? Bądźcie gotowi na niespodzianki. Najbliższe dni przyniosą wyczekiwaną premierę powieści Jo Nesbø z serii o Harrym Hole, kontynuację bestsellera „Miłość w czasach zagłady”, powrót pewnego misia i poruszające opowieści obyczajowe o przezwyciężaniu trudów i smutków. Polecamy!

Opinie czytelników

O książce:
Attyla Bicz Boży

Attyla Bicz Boży to bardzo dobrze skonstruowana powieść historyczna, o wielowątkowej strukturze z mnóstwem opisów ówczesnego antycznego świata, którego niepodzielnym władcą przez tysiąc lat był Rzym. Jego granice obejmowały niemal całą Europę, północną część Afryki i Azję Mniejszą. No i niestety tak...