rozwiń zwiń

Książka jaka jest każdy widzi – czy aby na pewno?

corbeau corbeau
01.03.2017

„Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski” opowiada o książkach jako wyjątkowych przedmiotach. Jako artefaktach. Każdy bibliofil, przez którego ręce przewinęły się już tysiące pozycji, powinien wiedzieć, czym jest książka. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy potrafimy nazwać jej elementy (kapitałka, wklejka, folio, składka…)? Czy rozumiemy jak powstała? Jakie formy przybierała przez wieki? Jaka jest jej historia?

Keith Houston, specjalizujący się w historii pisma i typografii, wyczerpująco odpowiada na te i niezliczone inne pytania. Podzielona na cztery części „Książka” udziela czytelnikowi obszernych informacji kolejno o ewolucji strony (papieru), tekstu (druku), ilustracji i formy od czasów starożytnych do dziś. Pierwsza i ostatnia część wydaje się nieco bardziej dynamiczna, podczas gdy druga i trzecia poświęca więcej miejsca kwestiom technicznym.

Wielką zaletą „Książki” jest fakt, że informacje podane są w tak przystępnej formie, że pochłaniamy kolejne strony nawet nie zauważając, jak lekko przychodzi nam przyswoić sobie to, w dużej mierze, naukowe dzieło, o czym świadczy 65 stron przypisów i obszerny indeks. Dowodzą one ogromu pracy badawczej autora. Jednak historyczne fakty i techniczne detale nie nudzą, bo są hojnie okraszone licznymi ciekawostkami: co Kościół miał przeciwko papierowi? Po co ilustratorzy chuchali na strony? Jaki jest związek między papierem a bielizną? Do tego szczegółowo opisane ilustracje pozwalają poznać najsłynniejsze egzemplarze i lepiej zrozumieć sztukę tworzenia książek.

„Książka” to pozycja obowiązkowa dla bibliofilów, zwłaszcza dla miłośników książki analogowej. Po jej lekturze nie da się nie nabrać większego szacunku do trzymanego w ręku tomu i kryjącej się za nim bogatej historii, trudów wynalazców, kolejnych innowacji. To wrażenie podkreśla dobrej jakości papier, twarda oprawa i estetyczna kolorystyka. Wytwór rzemiosła podniesiony do rangi sztuki.

Agnieszka Kruk