rozwiń zwiń

Mroczne strony arabskich pałaców

DziewczęZksiążką DziewczęZksiążką
02.11.2016
Okładka książki Jestem żoną szejka Laila Shukri

Isabelle, młoda i zdolna polska dziewczyna przygotowując się do przejęcia firmy rodziców, zdobywa zawodowe doświadczenia w dubajskiej filii międzynarodowej korporacji. To spełnienie jej marzeń - zwiedza świat, realizuje się zawodowo, a co najważniejsze – udało jej się wyrwać spod dusznej kurateli rodziców i ich ciasnych oczekiwań względem córki jedynaczki. Gdy podczas jednego z przyjęć poznaje przystojnego szejka, jej los zostaje przypieczętowany. Zaczyna się trudny, pełen kompromisów i napięć związek, początkowo usłany różami romantycznego uczucia, później kolcami arabskich realiów. Isabelle nie waha się jednak, wychodzi za mąż i zaczyna wieść życie arabskiej żony, stopniowo odkrywając ciemną stronę tradycyjnego społeczeństwa krajów Zatoki, jego kultury i zwyczajów.

W historii autorstwa Laili Shukri zastanawia mnie wytrwałość bohaterki. Jej walka z rodziną szejka, która nie akceptuje jej jako legalnej żony, psychiczna i fizyczna przemoc męża i zupełny brak swobody, a wręcz życie w strachu - mogłoby to zabić każde, nawet największe uczucie. Odebrać każdej dziewczynie nadzieje na szczęście i spokojne życie z ukochanym. Dlaczego zatem wychowana i wykształcona w Europie kobieta zgadza się na takie traktowanie? Czy bajeczny pałac, przepych codziennego życia i kuriozalnie wręcz zbytkowna biżuteria to wystarczający środek łagodzący niedogodności do których należy przywyknąć kochając arabskiego mężczyznę? Na to pytanie odpowiedzi nie zyskamy, o ile nie zadowoli nas odpowiedź oczywista – miłość.

„Jestem żoną szejka” to książka, której słowa ukryte są zasłoną pełną domysłów. Mamy doskonale zarysowany świat bogatych arabskich szejków i sporą ilość ciekawych faktów na temat historii, kultury i współczesnych obyczajów tego pustynnego terenu, na którym wyrosły nowoczesne, petrodolarowe oazy.

To, co może przeszkadzać w lekturze bardziej wysmakowanym czytelnikom to wzniosłe opisy romantycznych uniesień bohaterki, które nomen omen są przyczyną zarówno jej szczęścia, jak i kłopotów. Przyznaję jednak, że autorka posługuje się w nich językiem bardzo wysmakowanym i poetyckim, oszczędzając nam wrażeń rodem z taniego romansidła.

Polecam tę pozycję w szczególności miłośniczkom literatury dotykającej arabskiej kultury. Wierne czytelniczki autorki znajdą tu wiele odniesień do faktów i postaci, które Laila Shukri opisywała w innych swoich powieściach. Fanki literatury kobiecej i obyczajowej również nie będą zawiedzione - poznają pasjonującą historię mieszanego małżeństwa Polki mieszkającej w przepysznym pałacu bogatego szejka, romantyczny dramat obyczajowy o orientalnym zabarwieniu.

Joanna Jurzyk