rozwiń zwiń

Za mgłą zmowy milczenia

DziewczęZksiążką DziewczęZksiążką
27.10.2016
Okładka książki Połów Ove Løgmansbø Patronat Logo

Wyspy Owcze, tajemniczy świat, chłodny, wietrzny, zamglony i dżdżysty, gdzie pośród wzgórz i rybackich portów od czasów wikingów żyje zamknięta społeczność Farerów. Dumni ze swojego pochodzenia i kultury, nielubiący obcych i wszelkich zmian, żyją w spokoju na dziewiczych terenach, stroniąc od świata zewnętrznego i wszystkiego co obce.

Pełni tego mrocznego obrazu dopełnia krwawa tradycja – grindadrap, coroczny połów grindwali. Tym razem morze ich krwi zapowiada odkrycie tajemnicy, w brzuchu ssaka znaleziony zostaje fragment ludzkiej czaszki. Czaszka oznacza zwłoki, a zwłoki – śmierć. Na wyspę dociera zatem ekipa policyjna z Danii – śledcza Katrine Ellegaard i technik kryminalistyki Frida Skovmand.

Katrine nie jedzie na miejsce śledztwa z ochotą. Wręcz przeciwnie – pewne wydarzenia sprzed kilku miesięcy nie dają wciąż o sobie zapomnieć a prowadzone wtedy dochodzenie, choć doprowadziło do odnalezienia sprawcy, złamało jej życie osobiste. Mordercą okazał się bowiem bliski jej sercu Farer - Hallbjørn Olsen. Kobiecie doskwierają litościwe spojrzenia mieszkańców wyspy a każde spotkanie z Olsenem przypomina jej jak bardzo pomyliła się co do niego i jak bardzo doskwiera jej samotność – praca to wszystko co ma w życiu, skupia się więc z całą zajadłością na prowadzonej sprawie tajemniczej czaszki, która z dnia na dzień odkrywa coraz więcej informacji o zmarłym…

Olsen, skazany za zabójstwo, zostaje zwolniony z więzienia i wraca na rodzinne Wyspy, zmagając się z jawną wrogością całej społeczności, niechęcią córki, kłopotami finansowymi i wciąż nierozwiązaną zagadką własnej przeszłości. Nie jest bowiem jasne, czy morderstwo, o które go oskarżono faktycznie powinno obciążać jego sumienie. Z uwagi na zaniki pamięci, Olsen nie jest pewny, co się wydarzyło, nie ufa więc ani sobie ani innym. Sprawa komplikuje się, gdy zaczyna otrzymywać tajemnicze listy ze wskazówkami dotyczącymi jego przeszłości. Mgliste przesłania życzliwej mu osoby, która próbuje naprowadzić go na trop niewiele jednak dają. Hallbjørn nie jest w stanie rozwikłać tej tajemnicy sam, musi więc liczyć na pomoc nieprzychylnej mu Katrine.

Ten niezwykły tandem – ostra jak brzytwa Dunka i zagubiony Farer zaczynają drążyć lokalną społeczność w poszukiwaniu informacji. Natrafiają na opór, barierę czasu i pamięci, ksenofobię, zmowę milczenia. Muszą poskładać tę układankę sami, opierając się na swoim własnym instynkcie i strzępkach informacji jakie udaje im się wydobyć z przepytywanych mieszkańców i dowodów oddanych przez morze.

Kryminał „Połów” zdecydowanie nie jest porywającym thrillerem, ze zwrotami akcji w każdym rozdziale. Akcja dotyczy raczej trudnych stosunków międzyludzkich i realiów życia na zamglonych, surowych Wyspach Owczych, stosunków Farerów z Danią, zamknięcia tej społeczności na wszystko, co obce. Mrocznego klimatu dodają sugestywne opisy piękna Farojów, zimnego, surowego i zamglonego, wyspiarskiego krajobrazu. W tym otoczeniu jedyne czego można się bać, to inny człowiek i tajemnice sprzed lat, których zamknięta społeczność będzie bronić aż do śmierci.

Polecam zatem zwłaszcza wnikliwym badaczom zagadnień społecznych, ale miłośnicy nurtu kryminałów skandynawskich również znajdą tu coś dla siebie – echo przeszłości wikingów i krwawe zbrodnie, ciekawe  śledztwo i bardzo, bardzo zaskakujące zakończenie, którego nie wymyśliłby sam Herkules Poirot!

Joanna Jurzyk