Zabawa w miłość

Brylant Brylant
23.03.2016
Okładka książki Anna May Agnieszka Opolska

Annę May tytułową bohaterkę książki, poznajemy w chwili jej powrotu, po śmierci matki, z Wielkiej Brytanii do Polski. To postać bardzo dojrzała i tajemnicza. Poraniona przez los, wrażliwa lecz silna. Sprawia wrażenie wyniosłej, zarozumiałej i niedostępnej. Jednak jak to w życiu bywa, są to tylko pozory. Skrzętnie ukrywa przed wszystkimi swoją przeszłość, złą sławę i byłą karierę projektantki i modelki. W Krakowie rozpoczyna studia na kierunku historia sztuki. Nie jest to głupiutka, beztroska studentka lecz mądra, pomimo swojego młodego wieku dojrzała kobieta. Wspólnie z jej najlepszym przyjacielem Lucasem, błyskotliwym i bystrym studentem filozofii wynajmuje mieszkanie i prowadzi studenckie życie. Młodość i radość. Oboje dbają o siebie i wzajemnie sobie ufają. Ich przyjaźni, tak nietypowej, niemal braterskiej, czystej i pięknej pozazdrościć mogła by nie jedna osoba. Autorka w obiektywny sposób opisała studenckie życie, które przecież nie zawsze oparte jest tylko na zabawach, pierwszych poważnych związkach, randkach i nauce ale też na trudnym etapie wchodzenia w dorosłe życie, nierzadko połączone z brakiem pieniędzy i walką o byt.

Życie Anny niespodziewanie zmienia się za sprawą dwóch równocześnie nowopoznanych mężczyzn. Jakub to zakochany w Annie, pnący się po szczeblach kariery naukowej, doktorant historii sztuki, przystojny uwodziciel o złej sławie. Adam to tajemniczy i intrygujący malarz, który niespodziewanie proponuje jej pracę modelki do jego cyklu obrazów. Pozornie oschły, silny mężczyzna, traktujący ludzi jak przedmioty. Tajemniczy malarz, jak to artysta posiadający trudny charakter w krótkim czasie staje się dla Anny fascynacją i zagadką, a ona dla niego jedyną i wyjątkową muzą. Opisywany proces malowania obrazów i pracy artysty malarza, klimat poddasza starej kamienicy, dla jednych może wydać się nudny, lecz dla drugich bardzo nastrojowy i inspirujący. Kogo wybierze nasza Anna? A może życie wybierze za nią? Do końca książki odkrywamy prawdę o wielbicielach dziewczyny.

Na szczęście, żeby nie było nudno i zbyt stereotypowo autorka wprowadza ciekawy wątek smutnej i tragicznej historii rodziny Anny May. Początkowo mamy tutaj wspomnienia toksycznych relacji matki i córki. Niezrozumienie i brak matczynej troski, uczuć i miłości. Wymagania, strach, samotność i brak kompromisów. Anna podejmuje próbę odnalezienia swojego ojca, którego nigdy dotąd nie poznała. Zagadkowość tematu tajemniczej historii rodziny Anny jest chyba największym plusem omawianej książki. Książka staje się dzięki temu ciekawsza.

Książka dla studentów i o studentach. Dla osób lubiących książki psychologiczne i niebanalne, szukających emocji i głębokiej nadziei na miłość. Opowieść o poszukiwaniu miejsca na ziemi i domu. O tym ważnym momencie i poszukiwaniu osoby dzięki której powiemy tak, to jest mój dom.

Magdalena Wentrys