rozwiń zwiń

Miłość w cieniu zemsty

Malwina Malwina
28.07.2015
Okładka książki Powrót do Daringham Hall Kathryn Taylor Patronat Logo

Czy są tu miłośnicy brytyjskiej arystokracji? Fani „Downton Abbey” i brytyjskiej rodziny królewskiej? Jeśli tak, jeśli lubicie klimaty angielskich wiejskich posiadłości oraz rodzinne sagi z miłością w tle, „Powrót do Daringham Hall”, najnowsza propozycja Wydawnictwa Otwarte, to książka dla Was.

Tytuł, o którym mowa, to dopiero pierwsza część trzytomowej sagi Kathryn Taylor, autorki znanej do tej pory z pisania „harlequinów”. Tym razem jednak stworzyła ona coś bardziej ambitnego. Punktem wyjścia dla fabuły jej nowej powieści jest przyjazd Amerykanina Bena Sterlinga – przystojnego biznesmena po trzydziestce - do małej wioski w Anglii Wschodniej. W Salter’s End Sterling ma do załatwienia pewne sprawy osobiste. Przybywa, by zemścić się na rodzinie Camdenów – arystokratów, do których należy zachwycający i ogromny pałac Daringham Hall, a którzy okazują się być jego rodziną. Na miejscu mężczyzna zostaje jednak od razu napadnięty, w wyniku czego traci pamięć oraz wszystkie dokumenty. Opiekę znajduje pod dachem (i w ramionach) dwudziestokilkuletniej Kate, miejscowej weterynarz, blisko związanej z Camdenami. Wkrótce jednak śladem nie dającego znaku życia Bena ruszą jego zaniepokojeni przyjaciele z Nowego Jorku. Gdy prawda o Benie i jego zamiarach wyjdzie na jaw, Daringham Hall i życie zadurzonej w Benie Kate czeka prawdziwe trzęsienie ziemi.

„Powrót do Daringham Hall” to opowieść o miłości, tajemnicy i zemście. Miłości, która napotyka przeszkody i zostaje wystawiona na próbę. Tajemnicy, a właściwie dwóch tajemnicach, których wyjście na jaw odmieni niejedno życie. I zemście, która potrafi zaślepić tak bardzo, że wygrywa z miłością. To wszystko razem czyni z „Powrotu do Daringham Hall” powieść, którą czyta się z dużym zainteresowaniem. Nie znajdziemy tu wartkiej akcji, a mimo to nie będziemy się nudzić. To zgrabnie napisana powieść dobrze oddająca atmosferę angielskiej prowincji i arystokratycznej rezydencji, skierowana nie tylko do wielbicieli romansów czy historii rodzinnych. Pozbawiona nadmiernej ckliwości i oszczędna w erotykę, plasuje się gdzieś pomiędzy typowym romansem a powieścią obyczajową. Wątek miłosny i życie uczuciowe głównej bohaterki są tu wyraźnie wyeksponowane, jednak pozostałe wątki i wydarzenia nie pozostają tylko tłem, lecz odgrywają równie ważną rolę w fabule.

Pierwsza część trylogii Kathryn Taylor zachęca do przeczytania reszty, zwłaszcza za sprawą zakończenia urywającego akcję w pełnym napięcia momencie. To lekka, niewymagająca lektura, pozwalająca na chwilę przenieść się do świata pięknych i bogatych, do luksusowych wnętrz i na wystawne przyjęcia. Iście wakacyjna, nie będzie stratą czasu, a raczej przyjemną odskocznią od otaczającej nas rzeczywistości. Polecam tym, którzy szukają w książkach intryg, romansów i tajemnic.

Malwina Sławińska