Z uczty wyobraźni w ucztę chaosu

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
18.02.2015
Okładka książki Droga serca Michael John Harrison

Kolejna pozycja wydawnictwa MAG, pod znakomitym szyldem „Uczty Wyobraźni”, tym razem okazała się dla mnie ucztą męki i przeintelektualizowanego bełkotu. Ta dwustustronicowa powieść próbuje ująć w ramy niezwykłe wydarzenia, jakie przed laty dotknęły trójki bohaterów. Ten enigmatyczny rytuał, który miał wtedy miejsce, wpłynął negatywnie na ich życie, prowadząc do psychicznej destrukcji uczestników, jak i samego maga – Yaxleya.

M. John Harrison stworzył bohaterów, których poza halucynacjami nękają również wszelkie niszczące ich ciała choroby – te psychiczne i te cielesne. W to wszystko wplątana jest niezwykła i trudna miłość, upadki, oddalanie się i powroty głównych bohaterów. Płacz, oczekiwanie, szpitale, które umiejscawiają powieść w ochrypłym klimacie ciągłej niepogody.

To jedna z tych powieści, w których początek jest zupełnie niezrozumiały i czytelnik ma nadzieję, że dalej będzie już tylko lepiej – niestety w przypadku Harrisona środek i koniec są zupełnie podobne, jakby pisarz celowo uniemożliwiał poznanie czegokolwiek.

Jest to bardziej rodzaj literackiego eksperymentu, w którym chaos dominuje, a zadaniem czytelnika jest wyłuskać z niego szkielet fabularny i sens całej słownej zabawy. I taki trzon mamy, jednak nijak ma się on do całej reszty, bo trudno postawić jednoznaczną kropkę i powiedzieć: aha, a więc o to chodziło.

Powieść jest zlepkiem epizodów, niejasnych sytuacji i niepowiązanych z sobą scen. Ciężka przygoda literacka, której daleko do opisu na okładce. Harrison splata przeszłość z teraźniejszością i przy pomocy bohaterów Lucasa i Pam tworzy nierealne miasto o nazwie Couer, które tonie w nieco poetyckim i odrealnionym potoku informacji.

Podczas czytania tej powieści zarówno czytelnik, jak i sam autor podejmują wyzwanie. Książka wymaga skupienia i nie należy do najłatwiejszych. Strona fabularna niknie w gąszczu niezrozumiałych dialogów i monologów, w których próżno szukać choćby imienia głównego narratora i bohatera.

A może ja się po prostu nie znam…