rozwiń zwiń

Śpiąca Królewna XXI wieku

Tajemnica Tajemnica
19.12.2014
Okładka książki Kobieta, która przez rok nie wstawała z łóżka Sue Townsend

Mam trochę żalu do samej siebie, bo przeczytałam tyle książek, tyle razy się nacięłam i po raz kolejny naiwnie zaufałam reklamie, okładce i wspaniałemu opisowi. „Kobieta, która przez rok nie wstawała z łóżka” autorstwa Sue Townsend - miało być fajnie, miało być inaczej, ciekawie... Bo temat książki i tytuł dość intrygujące, a w środku? Cóż, powiem kolokwialnie - „szału nie ma”. Zawiodłam się i z wielkim trudem dotrwałam do końca, z bolącą twarzą od ziewania.

Główna bohaterka, Eva ma 50 lat, męża i wspaniałe, genialne dzieci. Pewnego dnia postanawia zostać w łóżku i nie wstawać. Życie całej rodziny wywraca się do góry nogami. Organizatorka życia codziennego nie przejmuje się niczym i po prostu zostaje w sypialni. Mąż, Brian nie może się połapać, o co chodzi i nie radzi sobie z tym, co go spotkało. Do gry o zdrowie i powrót do normalności wkracza także matka Evy - Ruby. Do tej pory była egoistką, skupiała się jedynie na własnym zdrowiu, mając za nic całą resztę świata.

Dzień za dniem mija, a Eva nadal pozostaje w sypialni. Jej życie nabiera zupełnie innego biegu, zmieniają się wartości. Kobieta sama sobie nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wpadła na ten „wspaniały” pomysł. Możemy doszukiwać się wielu wersji wydarzeń, które skłoniły bohaterkę do demonstracji swojego niezadowolenia. Ja osobiście momentami oskarżałam męża, który przyzwyczaił się do wszechobecnej żony, organizującej mu życie od śniadania, poprzez czystą koszulę, aż po kolację. Wydawało mi się, że to może przez dzieciaki, które wyfrunęły z domu na studia, pozostawiając po sobie ciszę i pustkę w domu. Nie wiem, czy czasami nie weszła tutaj w grę matka Evy albo znajomi czy sąsiedzi. Może jej słabe zdrowie psychiczne, a może po prostu zmęczenie życiem? Nie znalazłam odpowiedzi i szczerze mówiąc, po pewnym czasie przestałam się identyfikować z bohaterką, bo przestała budzić we mnie emocje.

Z założenia miała to być książka śmieszna, a mnie raziły absurdy, jakimi karmiła mnie autorka. Nie dość, że mnie nie rozśmieszały, to na dodatek budziły jakieś dziwne wrażenie, że tracę czas przy każdej kolejnej stronie. Starałam się chociażby na siłę dostrzec w tej opowieści pozytywy, starałam się zrozumieć zamysł autorki, niestety nie udało mi się. Czułam się zdezorientowana i pogubiona, chaos panujący w życiu bohaterki i otaczających ją postaci zdecydowanie mnie się udzielił, potęgując negatywne wrażenia.

Niestety nie przemówiła do mnie ta historia. Oprócz przepięknej okładki i bardzo zachęcającego opisu nic pozytywnego w tej książce nie znalazłam. Jest mi bardzo przykro z tego powodu, ale niestety „Kobieta, która przez rok nie wstawała z łóżka” nie porwała mnie, nie ujęła mnie i nie będę jej polecała.

Iwona Migowska