rozwiń zwiń

Rozrywkowe Chinatown

Bacha85 Bacha85
12.11.2014
Okładka książki Chińskie lalki Lisa See Patronat Logo

Lubię orientalne klimaty i z tą autorką miałam okazję spotkać się już wcześniej. Zaczęłam od powieści „Kwiat śniegu i sekretny wachlarz” - wstrząsającej opowieści o praktyce krępowania stóp. Drugim podejściem była bardzo poetycka i przepiękna historia - „Miłość Peonii”. W końcu przyszła pora na „Chińskie lalki”.

W książce poznajemy kulisy artystycznego świata końcówki lat 30. XX wieku. Akcja rozpoczyna się w San Francisco, a dokładniej w tamtejszym Chinatown, gdzie młodziutka adeptka tańca rozpoczyna poszukiwania pracy w branży rozrywkowej. Grace, pochodząca z głębokiej prowincji, powoli stawia pierwsze kroki w wielkim mieście. Wspomaga ją w tym Helen, wychowana w tradycyjnej chińskiej rodzinie, w której kobiety mają zupełnie podrzędne znaczenie. Dość szybko dołącza do nich Ruby, roześmiana i uwodzicielska, która za wszelką cenę próbuje ukryć, że ma japońskie, a nie chińskie korzenie. Dziewczęta szybko się zaprzyjaźniają, każda z nich chce odmienić swoje życie, wszystkie są głodne sukcesu. Jednak, czy przyjaźń w takim świecie ma szanse przetrwać?

Powieść aż kipi od emocji, dziewczęta doświadczają przeróżnych uczuć, a ich wzajemne relacje nie należą do łatwych. Każda chowa w sercu jakąś mroczną tajemnicę, która ma ogromny wpływ na ich zachowanie i naznacza je na całe życie. Powoli odkrywamy przeszłość Grace, Helen i Ruby, dzięki czemu ich motywy stają się czytelniejsze, możemy lepiej zrozumieć, dlaczego postąpiły tak, a nie inaczej.

Z trójki dziewcząt najbardziej polubiłam właśnie Grace - z jednej strony słodką, naiwną dziewczynę z małego miasta, z drugiej - jedyną, która zawsze była w porządku wobec swych przyjaciółek. Nie potrafiłam natomiast przekonać się do Helen, w której znaleźć można mieszaninę dumy z tego, kim jest, z całkowitym brakiem przynależności do rodziny, w której traktowana była jako utrzymanka, której należy się wstydzić. Ponura przeszłość zaburzyła jej psychikę, powodując, że za wszelką cenę szuka akceptacji i przyjaźni. Ruby z kolei, początkowo kierująca się tylko wyrachowaniem, z czasem odkrywa, jak cenna może być prawdziwa bliskość innych, podobnych do niej dziewcząt.

Powieść czytało się bardzo dobrze, rozdziały pisane są z perspektywy każdej z trzech bohaterek, dzięki czemu dowiadujemy się, jak wydarzenie wyglądają w oczach każdej z nich. Wartka akcja wciąga, sprawiając, że trudno jest oderwać się od lektury. Świetnie została oddana atmosfera Chinatown i specyfika branży rozrywkowej.

Spodobała mi się ta powieść, choć nie mogę powiedzieć, by mną wstrząsnęła bądź mnie oczarowała. Jest to dobrze napisana książka, od której trudno się oderwać, niesie również spory ładunek emocji, a dokładnie wyrysowane realia przenoszą czytelnika w inny świat. Myślę, że spodoba się wielbicielom obyczajowych opowieści z egzotyką w tle i takim czytelnikom szczerze ją polecam.

Barbara Sulkowska