Cassandra sangue znaczy wieszczka

Tetiisheri Tetiisheri
19.07.2014
Okładka książki Morderstwo wron Anne Bishop Logo Patronat

Porywająca historia, świetnie wykreowani - mało tego - zróżnicowani bohaterowie, szybkie tempo wydarzeń i nieprzewidywalne zwroty akcji. Czegóż więcej chcieć od powieści? Pewnie każdy mógłby dodać przynajmniej jeszcze jedną cechę charakteryzującą znakomitą powieść - czy to niepodlegający wątpliwościom talent autora, czy też doskonała kreacja nie tylko bohaterów, ale także świata, odgrywającego w powieści niemałą przecież rolę.

„Morderstwo wron” to godna kontynuacja powieści „Pisane szkarłatem”, która pochłonęła mnie bez reszty. Oj tak, zatopiłam się w świecie Innych, w którym Meg znalazła dla siebie miejsce. Powieść wywarła na mnie oszałamiające wrażenie. Anne Bishop to zdecydowanie jedna z najlepszych pisarek, których powieści miałam okazję czytać. Autorka trzyma świetny poziom i ma niewątpliwie wspaniałe pomysły na fabułę. Dodajmy do tego bez zarzutu wykreowane sylwetki postaci i zaskakujące zwroty akcji, a całość fantastycznie się dopełni.

Bohaterowie Innych doświadczają pewnych zmian. Podoba mi się fakt, że się rozwijają, a wydarzenia poprzedniego dnia sprawiają, że ci gnają do przodu i bez niemalże żadnych zahamowań decydują się na kroki, które mogą wywołać znaczne przemiany w ich charakterze. Simon, Meg, Henry i Tess to postacie, na których głównie skupiłam swoją uwagę. Niektóre z postaci „Morderstwa wron” pozostają bezimienne. To dość istotny, ciekawy element układanki Anne Bishop.

Wszechwiedzący narrator to strzał w dziesiątkę. Dzięki niemu czytelnik wie, co dzieje się wokół najbardziej istotnych wydarzeń z życia bohatera. Śledzenie jego przeżyć jest niezwykle istotne, a poznawanie świata wykreowanego przez Anne Bishop to czysta przyjemność.  Nie dość, że odkrywamy samą Meg i jej obawy i bóle, to poznajemy również zwyczaje panujące na dziedzińcu. To szalenie ciekawa kontynuacja, w której nie brak najlepszych cech pisarstwa tej autorki.

Fani „Innych” z pewnością się nie zawiodą. W „Morderstwie wron” znajdą to, czego szukają – interesującą fabułę, ciekawych bohaterów i zaskakujące zwroty akcji. Dodajmy do tego idealnie dopasowany do klimatu powieści język, a uzyskamy jedną perfekcyjną całość - drugą część serii „Inni”. Gorąco polecam.

Agnieszka Stolarczyk